YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hüseyin Çelik'ten sert tepki: "Sığırlar ağlamaz!"
Hüseyin Çelik, Türkiye’nin tercihinin BM’nin Suriye’ye müdahalesi olduğunu belirterek, "Bu olmazsa Kosova modeli değerlendirilir" dedi.
Hüseyin Çelik'ten sert tepki: "Sığırlar ağlamaz!"
27 Ağustos 2013 / 16:30 Güncelleme: 27 Ağustos 2013 / 17:07

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, NTV’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suriye’de kimyasal silah kullanılmasını değerlendiren Hüseyin Çelik, “Bu insanlık suçudur, insanlık dramıdır” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, “Kimyasal silah olsa da olmasa da Beşar Esad çizmeyi açmıştır. Bu kadar acımasız bir şekilde kendi halkına saldıran bir diktatörün durdurulması gerekiyor. Türkiye başından beri doğrudan yana tavır aldı, bu tavrını sürdürüyor. Ümit ediyorum, bu acı sona erer ve Suriye normale döner” şeklinde konuştu.Türkiye'nin ilk tercihinin Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye'ye müdahalesi olduğunu dile getiren Çelik, "Bu olmazsa Kosova modeli değerlendirilir" diye konuştu.

CHP Milletvekili Faruk Loğoğlu’nun “Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu alabildiğine sorumsuzluk içinde savaş çığırtkanlığı yapıyor” eleştirilene de yanıt veren Çelik, “Sayın Davutoğlu hükümetin iradesinden söz ediyor. Ahmet Davutoğlu, Meclis adına değil, hükümet adına konuşuyor” dedi.

AK Parti'li Çelik, Ekim ayına kadar yapılacak olası bir operasyon için yeni bir tezkereye ihtiyaç olmadığını dile getirdi. Çelik, “1 Mart tezkeresiyle mukayese etmek yanlış, ben o tezkereye ret oyu vermiştim” dedi.

Hüseyin Çelik, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın darbeden önce Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yle görüşmesine ilişkin ise şöyle konuştu: “Sayın MİT Müsteşarı’nın Mursi’yle ne paylaştığını bilmiyorum, bilmem de gerekmiyor. Dost ülkeler arasında istihbarat paylaşımı her zaman vardır. Dolaylı görüşmüş olabilir, hareketlilik varsa kendisiyle paylaşmış, uyarmış olabilir.”

'Biz üzerimize düşeni yapıyoruz'

Çelik, Mursi’nin serbest bırakılması için yürütülen girişimlerle ilgili bir soruya “Sonuç verir mi vermez mi bilinmez. Çözülür ya da çözülmez; en azından siz üzerine düşeni yapmış olursunuz. Türkiye dost bir ülke olarak üzerine düşeni yapmaktadır” diye yanıt verdi.

'Yalnız kaldığımız falan yok'

Türkiye’nin yalnız kaldığı eleştirilerine yanıt veren Çelik, “Bizim bir yerde yalnız kaldığımız falan yok. Ortadoğu ülkelerinde anket yapın bu insanların idol kabul ettiği lider Recep Tayyip Erdoğan’dır. Tavrından dolayı ‘helal olsun’ denilen ülke, Türkiye’dir” dedi.

Başbakan'ın ağlaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir programda ağlamasıyla ilgili eleştirilere de tepki gösteren Çelik, şöyle konuştu:

“Mısır’da 17 yaşındaki Esma adice, göğsünden vurularak şehit edildi. Başbakan’ın katıldığı programda babasının Esma için yazdığı mektup okundu. Başbakan’ın böyle bir olay karşısında ağlaması son derece insanidir, son derece insancadır. Ağlamak insancadır, insanidir, insanlara mahsustur. Bugüne kadar sığırların ağladığı görülmemiştir. Hayvanlar gülmezler de ağlamazlar da. Bu, insani bir şeydir. Kılıçdaroğlu’nun tavrını kalpsizlik, duygusuzluk olarak değerlendiriyorum. Onları ayıplıyor, kınıyorum.”

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler