YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hüseyin Çelik'ten Kürtçe tepkisi
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, KCK davasında mahkemenin Kürtçeyi 'anlaşılmayan dil' olarak kayıtlara geçirmesine tepki gösterdi.
Hüseyin Çelik'ten Kürtçe tepkisi
11 Kasım 2010 / 14:53 Güncelleme: 11 Kasım 2010 / 14:53

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, KCK davasında mahkemenin Kürtçeyi 'anlaşılmayan dil' olarak kayıtlara geçirmesine tepki gösterdi. Çelik, "(Anlaşılmayan denilen) dil, Türkiye'de milyonlarca vatandaşınızın anadilidir. Kendi insanınıza saygı duymak zorundasınız." dedi.

Çelik, Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konuları değerlendirdi. Çelik, AB tarafından yayınlanan 13. İlerleme Raporu hakkında değerlendirmede bulundu. Bunun, yayınlanan en iyi ilerleme raporu olduğuna işaret Çelik, Türkiye'nin AB'ye yönelik hedefinin cennet ve cinnet noktasında olmadığını söyledi.

"SALİH MEMECAN FARKLI KARİKATÜR ÇİZEBİLİRDİ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, dansöz olarak çizilmesiyle ilgili bir soru üzerine Çelik, bu konuda çifte standart olduğunu belirterek, nükte ve mizahın çok gerekli olduğunu söyledi. Mizahın nezih olması gerektiğini söyleyen Çelik, Salih Memecan'ın kendisinin yakın dostu olduğuna işaret ederek, "Salih Memecan'ın yerinde olsam Sayın Kılıçdaroğlu'nu dansöze benzeten bir karikatür yapmazdım. Bu şık olmamıştır, doğru olmamıştır." dedi.

Çelik, dansöze benzetmenin, böyle bir karikatür çizmenin doğru olmadığına inandığını belirtti. Çelik, Salih Memecan'ın kalemi güçlü bir karikatürist olduğunu ve başka bir şey yaparak eleştiri yapabileceğini kaydetti.

'ANLAŞILAMAYAN DİL' ELEŞTİRİSİ

KCK davasında Kürtçe savunma yapılmasıyla ilgili bir soru üzerine ise Çelik, KCK davasında, KCK'lar ve bu zihniyetin mensuplarının ideolojik davrandıklarını, ideoloik şov ve gösteri yaptıklarını söyledi.

Kendisinin, meramını rahatlıkla ifade edebilecek olan birisinin ısrarla meseleyi başka noktalara çekmeye çalıştığını ve burada iyi niyetin olmadığını kaydeden Çelik, mahkemenin 'anlaşılmayan dilde konuştu' denilmesine tepki gösterdi.

Çelik, mahkemenin bu kararının anlaşılır bir tarafının olmadığını vurgulayarak, "Anlaşılmayan denilen dil, Türkiye'de milyonlarca vatandaşınızın anadilidir. Kendi insanınıza saygı duymak zorundasınız. Mahkeme millet adına yargılama yapar. Bütün mahkemeler yargılama yaparken 'Türk milleti adına' karar verir. Türk milleti dediğimiz kavram içinde sadece Türk ırkı yoktur, 73 milyon hepsini kapsar. Milyonlarca insanın ana dilini 'anlaşılmayan dil' olarak kayıtlara geçirmek mahkeme açısından şık olmamıştır." şeklinde konuştu. (CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler