YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hüseyin Çelik: Milletin cumhurbaşkanı olacak
Hüseyin Çelik: Milletin cumhurbaşkanı olacak
08 Mayıs 2014 19:03
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, "Seçilen Cumhurbaşkanı, milletin cumhurbaşkanı olacak. Dolayısıyla biz milletle ittifak yapacağız" dedi.

AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik basın toplantısı düzenledi.

AK Parti Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin gündeminde ne varsa onları değerlendireceğini, gündemin cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlendiğini, bazı siyasi partilerin ittifak arayışı ve çağrıları bulunduğunu belirten Çelik, "Biz de bu seçime ittifak yaparak gireceğiz, o ittifakın nasıl olacağını sizlere açacağım" dedi.

Çelik yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Bahçeli’nin bir çatı aday gibi bir teklifi var ve CHP ile bu arada ittifak yapabileceklerine dair bir beyanatı var. Yaptığı hesaplarda bu işi bitiriyor. Önce Sayın Bahçeli'nin bu çok matematik dehasından söz etmek istiyorum: Hatırlıyor musunuz, 'Yıl 2009, aradaki iki sıfırı atın, kaldı 2 ve 9. Toplayın 11. 29 ile 11’i toplayın 40. Efendim, 2011'de MHP’nin kuruluş yıl dönümü, 40. kuruluş yıl dönümünde MHP iktidar. Yaşasınlar.' Bahçeli bitirdi. Sonra evvelki gün yayınlanan bazı haberlerde biz şikayet ediyorduk, 'Niçin Türkiye'den Pisagor çıkmıyor? Meğerse Pisagor'umuz Sayın Bahçeli'ymiş. Üçgen çizmeyi de biliyormuş. Buradan cumhurbaşkanlığında, çatı matı işlerini bitirmiş. MHP ve CHP’nin birleşmesinden de çatı matı çıkmaz; olsa olsa tencereye kapak olur.

Şöyle düşünün: Halk niçin sadece Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığını ve cumhurbaşkanlığını konuşuyor. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, eğer olmazsa Sayın Abdullah Gül ile cumhurbaşkanlığına devam edebilirler, deniliyor, iki kişi konuşuluyor. Üçüncü kişi var mı? Yok. Niye yok? Çünkü, muhalefet yok. Sayın Başbakan, 'muhalefet problemi var Türkiye’de' dediği zaman çok kızdılar. Bu ortada. Siz zaten geçen seçimde de ittifak ettiniz. Yani geçen 30 Mart'taki seçimde size ben rakamlarla ifade ettim. Hangi illerde nasıl ittifak yapıldığını herkes biliyor. Bugün de MHP’nin üst yönetimi ile CHP’nin üst yönetimini ittifakı, hayırlı olsun. Ama onlara oy veren herkesin iradesi onların cebinde değil. Halkımız ferasetiyle gereğini yapacak."

Bahçeli'nin, "Başbakan eğer aday olursa derhal başbakanlıktan istifa etmelidir" şeklinde ifadesi olduğunu anımsatan Çelik, "Sayın Başbakan, bu emrini duydu, emirlerinizi derhal yerine getirir. Genel seçime giderken Başbakan, başbakanlıktan istifa ediyor mu, yok. Mahalli seçimlere giderken ediyor mu, etmiyor. Peki görev başındaki belediye başkanı, seçimlere giderken ‘ben belediye başkanlığından ayrılayım. Bu haksız rekabete yol açar. Dolayısıyla ben bu işi bırakayım’ diyor mu? Hayır. Kanunlar diyor mu, böyle bir şeyi? Hayır. Böyle bir maskaralık olamaz. Şimdiden böyle bir tartışma çok gereksiz tartışmadır. Sayın Başbakan, aday olursa AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olarak bu seçime girecektir. Kimse boşuna başka şeylere heveslenmesin."

Bahçeli'nin, geçen haftaki grup toplantısında, Cumhurbaşkanı Gül lehine ifadeler kullandığını dile getiren Çelik, "Bahçeli, Sayın Gül’e haksızlık yapıldığını söyledi. Sayın Gül'ün lehine olabilecek şeyler söyledi. Bizim muhalefet, Sayın Abdullah Gül’ü sevmiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Başbakanımızın, efendim birbirine muhalif olmak, birbirine rakip olmak, birbirine ters düşme ihtimalini seviyor. Ama ona da sevinmesinler. Sevinçleri kursaklarında kalacak. Böyle bir şey olmayacak. Onlara da buradan ekmek çıkmaz. Sayın Başbakan ve Sayın Abdullah Gül, birbirine rakibi değil onlar birbirinin mütemmin cüzüdür. Ne anlama geldiğini bilmiyorsa Bahçeli, sözlüğe bakabilir. Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan, birbirine alternatif değildir." diye konuştu.

"Seçilen Cumhurbaşkanı, milletin cumhurbaşkanı olacak. Dolayısıyla biz milletle ittifak yapacağız" ifadelerini kullanan Çelik, şöyle devam etti:

"Bir sürü söylenti var, AK Parti, BDP ile ittifak yapacak, böyle bir şey aklımızdan da geçmedi, hayalimizden de geçmedi. Biz hiçbir siyasi parti ile ittifak ederek cumhurbaşkanlığı seçimine girmeyeceğiz. Biz AK Parti olarak kendi adayımızı göstereceğiz ve halkımıza arz edeceğiz. Tıpkı referandumda olduğu gibi. Elbette CHP'ye oy vermiş, BDP'ye oyunu vermiş olan bu ülkenin insanı, 'Ben seçimde AK Parti'nin adayına oyumu vereceğim' diyebilir ve diyecektir. Burada da o insanların iradesi bu partlerin cebinde değildir. Referandumda yüzde 58 çıktı, o hep AK Parti’nin oyu değildi. Şuna inanıyorum: Özünde milliyetçi muhafazakar olan MHP tabanı, CHP ile flört eden CHP'nin kuyruğuna takılan, CHP’nin ruh ikizliği ünvan kabul eden MHP yönetiminden son derece rahatsızdır. Sayın Bahçeli'ye ve MHP yönetimine, MHP'liler katlanıyorlar. Ben günde onlarca MHP’li ile konuşuyorum. Yoksa Türkiye’de Sayın Başbakan hatırlar mısınız, 'Cumhurbaşkanı adayımız CHP'nin de, BDP'nin de, MHP'nin tabanına da sempatik gelecek biri olmalıdır' derken kastettiği budur. Yoksa Türkiye'de 4 partinin bir araya gelip de bir aday göstermesi bugünkü şartlarda mümkün görünmüyor. Biz adayımız göstreceğiz. Evet ittifak edeceğiz. Fakat ittifakımızı milletle yapacağız, halkımızla yapacağız."

 

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler