YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hüseyin Çelik ateş püskürdü!
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ABD Senatosu’nun sözde Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı’nı onaylamasını ve Türkiye’nin kredi notunun durağandan negatife düşürülmesini eleştirdi.
Hüseyin Çelik ateş püskürdü!
11 Nisan 2014 / 16:37 Güncelleme: 11 Nisan 2014 / 16:42

Hüseyin Çelik, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yaptığı “hayırlı olsun” ziyaretinde bir basın mensubunun, “ABD Senatosu’nun sözde Ermeni Soykırımı yasa tasarısını onaylaması, kredi değerlendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi görünümünü durağandan negatife düşürmesi ve Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçiliği inşaatına yapılan roketli saldırı” konularındaki sorusu üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

2015 yılına girerken özellikle 115 yılı Sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili bütün dünyada faaliyetlerin artacağın önceden bildiklerini ifade eden Çelik, “Bununla ilgili kain olmaya gerek yok. Bu her yıl Amerikan Senatosu’na gelir, Dışişleri’nin komisyonundan geçer, bugüne kadar defalarca, defalarca olmuş olan bir şeydir. Onlar onu yapıyorsa biz üzerimize düşeni yapacağız. Özellikle bunun altını çizeyim. Ermeni meselesi benim ihtisas alanımdır, bu konuda yazılmış kitabım var. 24 Nisan 1915’te olup bitenleri Türkiye’de iyi bilenlerden biri olduğu sanıyorum. Bu konuda söylenecek çok şey var” dedi.

Türkiye'nin kredi değerlendirme notunun negatife düşürülmesi

Türkiye’nin kredi değerlendirme notunun negatife düşürülmesi konusunda yöneltilen soruya da cevap veren Çelik, şöyle devam etti:

“Özellikle derecelendirme kuruluşları zaman zaman yükseltirler, aynı oranda tutarlar, düşürürler. Ekonomiden Sorumlu Bakan arkadaşlarımız bunun değerlendirmesini yapacaklar ama Türkiye Allah’a hamdolsun yoluna devam ediyor. Seçimden sonra piyasada ciddi bir rahatlama meydana geldi. Malumunuz şu anda döviz düşmeye başladı, borsa yükselmeye başladı. Eskiden seçime bağlı bir durağanlık vardı şuanda ekonomide ciddi bir hareketlilik başladı. Bunun geçici bir durum olduğunu düşünüyorum. Türk ekonomisi çok sağlam temellere dayanıyor. Allah nasip ederse bundan sonraki süreç çok daha parlak olacaktır. Çok fazla detaya girmeye gerek yok, Türkiye 820 milyar dolarlık milli gelire ulaşmış olan bir ülkedir. Türkiye’de devletin dış borcu yoktur. Dış borçlar özel sektöre aittir, özel sektörler de yatırım yaptığı için dış borçlar vardır. Şu anda Türkiye güvenilir bir limandır, bu da ortadadır.

Sadece size bir rakam vereyim, eğer Türkiye güvenilir bir liman olmasaydı 12 yılda Türkiye’ye gelen dış yatırım sermayesi 134 milyar dolar olmazdı. 80 Yılda Türkiye’ye gelen doğrudan yatırım sermayesi 15 milyar dolardır, AK Parti’nin 12 yıllık iktidarında gelen dış doğrudan yatırım sermayesi 134 milyar dolardır. İnsanlar parasını yerde bulmuş değil, borsaya giren sıcak paradan söz etmiyorum, yatırım sermayesinden söz ediyorum. Avrupa’ya baktığınız zaman, diğer gelişmiş ülkelere baktığınız zaman, onların büyüme oranlarına baktığınız zaman, bakın bizim büyüme oranımız yüzde 4. Avrupa Birliği’nin toplamı sıfır, hatta bazı yerlerde sıfırın altında. Borcun milli gelire oranı Avrupa Birliği’nin ortalaması yüzde 100’ün üzerinde, Türkiye’de yüzde 35. Her şey yolunda, onun için kimse karamsar olmasın. Karamsar tablolar çizmek için de kimse özel gayret göstermesin. Hayat düz bir çizgi değil, inişler var, çıkışlar var, dere var tepe var ama biz bu dere tepeleri milli iradenin sağlam durmasıyla bugüne kadar aştık, bundan sonra da aşacağız inşallah.”

Somali'deki Türkiye Büyükelçiliği binası inşaatına yapılan saldırı

Somali’deki Türkiye Büyükelçiliği binası inşaatına yapılan saldırıyı lanetleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Mogadişu’daki saldırı, lanetlenmesi gereken bir saldırıdır. Siz etliye sütlüye karışmazsanız, hiçbir gelişme göstermezseniz kimse sizinle uğraşmaz. Büyük başın derdi büyük olur. Türkiye etkin ve aktif bir dış politika uyguluyor. Somali dünya tarafından unutulmuştu. Somali’deki insanlık faciasını dünyanın gündemine taşıyan Sayın Başbakanımız ve AK Parti iktidarıdır. Orada da Türkiye’yi istemeyenler var, orada da bazı terör grupları var. Daha önce de bu yapıldı ama bunlar bizi yıldırmaz ve yıldırmamalı” diye konuştu.

 

İHA

ELE KÖPÜRMEYİN
 // DADAŞ
Sayın Çelik Hiç Boşuna AB,ABD,İSRAİL, ERMENİSTAN Gibi Elin Gavuruna Kızıp Köpürmeyin Türkiye Cumhuriyeti İçindeki Ülkesine Yabancılaşmış ve Ülkesine Gavurlaşmış Türklerle Mücadele edin Eğer Ülke İçindeki Mücadeleyi Kazanırsanız ve Ülkesini Satan Gambazlardan Kurtarırsanız Dışarıdaki İTLER Malzeme Bulamaz ve Boşuna Havlar Dururlar Yok Eğer Bunu Yapamaz İseniz Daha Böyle Çok Köpürür Çok Bağırır Boş Yere Nefes Tüketirsiniz....
11 Nisan 2014 Cuma 17:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler