YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HÜRKUŞ hangardan çıktı
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) tarafından tasarlanan Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ) görkemli bir törenle hangardan çıkarıldı.
HÜRKUŞ hangardan çıktı
27 Haziran 2012 / 16:57 Güncelleme: 27 Haziran 2012 / 17:11

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya, TAİ'nin Kazan'daki tesislerinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, HÜRKUŞ'un, kendi sınıfının en iyi uçağı olduğunu belirtti.

Kaya, ''HÜRKUŞ'un yer testlerine başlama aşamasına gelmiş olması, Türk savunma sanayisinin geldiği noktanın gösterimi açısından ayrı bir öneme sahiptir'' dedi.

Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Kaya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na ve TUSAŞ'a şükranlarını dile getirdi.

 TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ise Türk Hava Kuvvetleri'nin eğitim uçağı ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 2006 yılında TUSAŞ'ın görevlendirildiğini, proje kapsamında, toplam 4 uçağın geliştirilmesinin öngörüldüğünü belirtti.

HÜRKUŞ'un uluslararası emniyet standartlarını karşılayan bir hava aracı olmasının hedeflendiğini ifade eden Dörtkaşlı, bu doğrultuda sertifikasyon faaliyetlerinin 3 yıldır Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldüğünü anlattı.

Dörtkaşlı, TUSAŞ'ın, ürün sertifikasyonu için ön şart olan tasarım ve organizasyon onayını, EASA tarafından yapılan denetimler sonucunda almaya hak kazandığını söyledi.

Dörtkaşlı, HÜRKUŞ'un tasarım ve üretim çalışmalarının tamamlanmasının ardından, artık çeşitli testlere tabi tutulacağını, testlerin başarı ile sonuçlanması ve raporlanmasıyla da havacılık otoriteleri tarafından ilk uçuş izninin verileceğini kaydetti.


- ''Uçağın yapımında, 140 mühendis ve 70 teknisyen görev aldı'' -


Türk pilotları tarafından yapılacak 500 sortiye yakın testlerle uçağın sisteminin ve aerodinamik yapısının doğrulanacağını aktaran Dörtkaşlı, yaklaşık 7-8 ay sonra uçağın tekerini yerden kesmesi ve 15-16 ay içinde de teslime hazır hale gelmesinin planlandığını bildirdi.

Dörtkaşlı, teslimin tamamlanmasıyla birlikte uçağın, uluslararası ve yerel havacılık otoriteleri tarafından sertifikalandırılacağını belirtti.

Dörtkaşlı, ''Uçağın yapımında, 140 mühendis ve 70 teknisyen görev aldı. Mühendis ekibin yaş ortalaması 30'un altındadır. Pek çoğunun ilk görev yeri TUSAŞ, ilk önemli projesi HÜRKUŞ'tur. Buna rağmen bu aşamaya dünyadaki emsalleriyle benzer sürede bir kaç kat daha ucuz maliyetle ulaşmışlardır'' diye konuştu.

Proje çalışmalarında Teknokent ve AR-GE yasalarından yoğun olarak yararlandıklarını dile getiren Dörtkaşlı, bu yasaların getirdiği avantajlar ile yurtdışındaki Türk araştırmacıları geri döndürebildiklerine işaret etti.


- ''TUSAŞ, 2011 yılında 850 milyon dolar ciro yaptı'' -


Dörtkaşlı, şöyle devam etti:

''Sınıfının en iyisi olan HÜRKUŞ uçağının, bütün tasarımları tarafımıza aittir ve milli kullanıma hazırdır. Gelişmeye açık tasarım alt yapısı sayesinde farklı modellere dönüştürülebilecektir. Üzerinde arzu edilen tasarım değişiklikleri istenildiği zaman yapılarak, uçağımız eğitim veya silahlı keşif, gözetleme ve yakın hava desteği görevlerini de etkin, ekonomik ve emniyetli bir şekilde yapabilecektir. Silahlı kuvvetlerimizin envanterinde HÜRKUŞ uçaklarının değişik modellerde görev yapması için çalışmalara başlanılmış olup nihai karar büyüklerimizin tensiplerine maruzdur.

Son 7-8 yıldır savunma sanayi icra komitelerinde alınan kararlar sonucu, jet, nakliye, helikopter platformları milli ihtiyaçlarımız için özgün olarak modernize edilmiştir. ATAK helikopteri, egemen bir ürün olarak teslimat aşamasına gelmiştir. ANKA'nın bir buçuk yıldır devam eden uçuş testleri tamamlanmak üzeredir. HÜRKUŞ'u bugün gün yüzüne çıkartıyoruz. İnşallah yıl sonunda kendi milli gözlem uydumuzu da fırlatma aşamasına geleceğiz. Uluslararası sivil üretim projelerinde payımız her geçen gün daha yaygın hale gelmektedir. 2005 yılının başında 60 milyon dolar değer biçilen şirketimize, bugün 3 milyar dolar değer biçilmektedir. Aynı dönemde 80 milyon dolar ciro yapan şirketimiz, 2011 yılında 850 milyon dolar ciro yapıyor ve dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasına giriyor. 2 bin kişi istihdam eden şirketimiz, şimdi bini tasarımcı ve mühendis olmak üzere 4 bin 200 kişiyi istihdam ediyor.''

Dörtkaşlı, ''ANKA'nın daha büyüğünü, uydunun daha gelişmişini ve haberleşme amaçlı kullanılanını, milli jeti, eğitim ve muharip uçaklarını, özgün helikopterimizi, bu projede yetişen kadrolarla geliştireceğiz. Türkiye'nin markalarını buradan çıkaracağımıza inanıyoruz'' şeklinde konuştu.

Bölgesel yolcu uçağı projesinde de yer almak istediklerini dile getiren Dörtkaşlı, aldıkları projelerin yapımı sırasında OSTİM, Sincan ve Kazan'daki 100'e yakın KOBİ ile çalıştıklarını söyledi.


- Başbakan Erdoğan'dan Vecihi HÜRKUŞ'un kızına HÜRKUŞ maketi -


Konuşmaların ardından, ışık ve dans gösterilerinin gerçekleştirildiği sahneye çıkartılan HÜRKUŞ, katılımcılardan büyük alkış aldı.

HÜRKUŞ'un, hangardan çıkartılması münasebetiyle hazırlanan anı sertifikası, Başbakan Erdoğan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayer ve TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya tarafından imzalandı.

Başbakan Erdoğan, Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden Vecihi HÜRKUŞ'un kızı Gönül HÜRKUŞ'a uçağın maketini takdim etti.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz da projede görev alanlara plaket verdi.

Ayrıca HÜRKUŞ ekibi, protokole anı plaketi sundu.

Bunun ardından hangar kapısı açılarak, HÜRKUŞ, testlerin yapılacağı piste çıkarıldı.

Törene Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra, Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, HÜRKUŞ'un çıkarıldığı pistte bulunan ATAK helikopterine binerek, gazetecilere poz verdi.

Özel, Suriye tarafından düşürülen Türk uçağına ilişkin soruları ise yanıtsız bıraktı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler