YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetten yeni müjdeler geliyor!
Torba yasa milyonların yüzünü güldürecek. Bakan Ayşenur İslam, şehit çocuğuna ücretsiz kolej, engelliye bakım aylığı, muhtaç yaşlıya evde bakım hizmeti müjdesi verdi
Hükümetten yeni müjdeler geliyor!
28 Şubat 2014 / 07:20 Güncelleme: 28 Şubat 2014 / 11:28

Sabah'ın haberine göre, Torba yasadan milyonlarca kişiye müjdeli haberler çıktı.

Engellilerden şehit yakınlarına, gazilerden korunmaya muhtaç çocuk ve yaşlılara 40'tan fazla yeni hak tanındı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, düzenlediği basın toplantısıyla içinde pek çok yeni düzenleme bulunan "torba yasa"yla ilgili çarpıcı detaylar paylaştı. Milyonlarca vatandaşa sağlanacak haklar şöyle: 

Ücretsiz kolej

Özel okulların ücretsiz öğrenci okutma kontenjanlarında öncelik şehit, gazi, vazife malullerinin ilk ve orta öğretim çağındaki çocuklarına verilecek. Bu hak, devlet koruması altındaki çocuklara da tanınacak. 

Bakım hizmeti

Muhtaç durumdaki yaşlıların sıra beklemeden "evde bakım hizmeti" alabilmesi için hizmet alımı yöntemi devreye alınacak. Bakımı kurumlarda yapılan kimsesiz yaşlılara "aylık harçlık" ödenecek. 

Bakıcı anne

Suça sürüklenen çocuklar için Çocuk Destek Merkezleri açılacak. Kimsesiz çocuklar için ilk defa Çocuk Evleri Siteleri kurulacak. Çocuk evlerinde 24 saat "bakıcı anneler" görev alacak. 

Bakım aylığı

Evde bakım aylığı uygulamasında evinde birden fazla engelli olan ailelerin gelir hesaplamasında birinciden sonraki her bakıma muhtaç engelli "iki kişi" sayılacak. Bu yolla daha çok engelli ailesi gelir kriterinde evde bakım aylığı alabilecek.

Engelli teşviki

Özel sektörde devletin daha önce koruma altına aldığı çocukları istihdam edenlerin sigorta primleri 5 yıl süreyle Hazine tarafından karşılanacak.

Gurbetçilere müjde

İlk defa gurbetçilerin sorunlarının birebir çözümü için yurtdışında teşkilatlar oluşturacak. 

45 yaşındakilere istihdam seçeneği

Şehit yakınlarından 45 yaşın üstündeki kişilere de bir defaya mahsus olmak üzere istihdam hakkı tanınacak. 

* Koruyucu ailelere sahiplendikleri çocuklar için yapılan ödemelerde hiçbir kesinti yapılmayacak. 

* İki yıl devlet korumasında kalan çocuklar 18 yaş kriterine bakılmaksızın istihdam edilecek. İstihdamda öğrenim seviyesine göre öncelik tanınacak. 

*Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yurt ve pansiyon da inşa edebilecek. Yurtlar, kamu kurum ve kuruluşlarına devredilebilecek. 
*Engellilere toplumsal yaşamın her alanında ayrımcılık uygulamak "suç" sayılacak.

Çocuk gelinlere iki aşamalı önlem yolda

Bakan İslam, erken yaşta evliliklerle mücadele çerçevesinde iki aşamalı bir önlem planını hayata geçireceklerini açıkladı. Birinci aşamada yeni yasal önlemlerin gündeme geleceğini, ikinci aşamada ise zihinsel dönüşümün sağlanacağını aktaran İslam, "Teknik çalışmalar sonuçlandığında bu iki aşamalı planı açıklayacağız" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler