YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetten İsrail'e ilk tepki geldi
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik İsrail'’in Gazze kara harekatına tepki gösterdi.
Hükümetten İsrail'e ilk tepki geldi
18 Temmuz 2014 / 07:01 Güncelleme: 18 Temmuz 2014 / 11:06

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik telefonla bağlandığı programda İsrail’e sert tepki gösterdi.

Çelik, BM’nin haksız düzen oturtulduğunu, bugün yaşadığımız dünyanın kuvvetlinin haklı bulunduğu bir dünya olduğunu, hareketin amaçlarından birinin Mısır’la Gazze arasında adeta onların nefes almasını sağlayan tünellerin kapatılması ve yok edilmesidir olduğunu söyledi.

Hüseyin Çelik, İslam dünyasının de İsrail’e sessiz kaldığını “bugünkü İslam dünyasında her Müslüman bir kere tükürseydi İsrail’i sel alırdı. Ama maalesef Körfez’deki tuzu kuru olan önemli bir kısmı bu hadise karşısında ‘bilmedim, görmedim, duymadım’ı oynuyorlar” sözleriyle dile getirdi.
 
Üzüntü verici başka bir yöne de değinen Hüseyin Çelik; “yurtta sulh, cihanda sulh” zihniyetindeki muhalefetin olduğunu, İsrail sözcülüğünü yapan muhalefete tepki gösterdi.
 
Hüseyin Çelik şunları söyledi:
 
Hareket medeni dünyanın yüz karasıdır!
 
“İnsanlık vicdanı adına utanç verici bir manzarayla karşı karşıyayız. Tabi bunu sadece İsrail’in yaptığını düşünmek çok yanıltıcıdır. ‘İsrail var, İsrail’den içeri’ aslında. Malum bugüne kadar İsrail’in yaptığı bütün barbarlıklara, bütün katliamlara, İsrail’in yaptığı bütün gasplarına sözüm ona medeni dünya göz yumdu.
 
Bugün yaşadığımız kuvvetlinin haklı bulunduğu bir dünyadır
 
BM’de çok haksız bir düzen oturtulmuş. BM’deki bu haksız yapı birileri tarafından eleştirilmiyor. Suriye ne yaparsa yapsın, Rusya Beşar Esad’ın yaptıklarına göz yumdukları zaman ve ona uygulanacak müeyyideye “veto ettim” dediği zaman mesele kapanıyor. Kuzey Kore bir şey yaptığı zaman ona sahip çıkıyor, onun arkasında duruyor, onunla ilgili veto hakkını kullanıyor. Kuzey Kore’ye de bir şey yapılamıyor.

İsrail ile ilgili olarak ne zaman bir karar alınırsa ABD onlara arka çıkıyor, veto ediyor. Dolayısıyla BM’deki bu haksız düzen sadece ve sadece gariban üçüncü dünya ülkeleri için geçerliliğini maalesef muhafaza ediyor. Bugün yaşadığımız dünya haklının kuvvetli kabul edildiği bir dünya değil, kuvvetlinin haklı bulunduğu bir dünyadır.

Serçenin üzerine binlerce akbabanın saldırması gibi

Bir serçenin üzerine binlerce akbabanın saldırması gibi. Küçük çocuklar hayatının baharında İsrail’in bombalarıyla muhatap oluyorlar. Gazze’dek insanların nefes alması onların yaşıyor anlamına gelmiyor. Onlar en temel insani haklardan mahrumdurlar.

Hareketin amacı Sisi ile Gazze'nin nefes almasını önlemek 

Bu kara harekatının esas amaçlarından birisi; Mısır’daki Sisi yönetiminden de destek alarak Mısır’la Gazze arasında adeta onların nefes almasını sağlayan, nefes borusu hükmünde o tünellerin kapatılması ve yok edilmesidir.

Her Müslüman bir kere tükürseydi İsrail'i sel alırdı

En kötüsü şu; eğer bugünkü İslam dünyasında her Müslüman bir kere tükürseydi İsrail’i sel alırdı. Ama maalesef Körfez’deki tuzu kuru olan önemli bir kısmı bu hadise karşısında ‘bilmedim, görmedim, duymadım’ı oynuyorlar.

Tavır koyan tek ülke Türkiye!

Tükiye’nin dışında İslam dünyasında bu konuda tavır koyan bir ülke maalesef yok. Tavır ille de ordularıyla buna karşılık vermek değil. Burada İslam dünyası ekonomik gücünü kullaırsa, diplomatik gücünü kullanırsa İsrail kesinlikle bugün yaptıklarını yapamaz. Ama ne yazık ki bugüne kadar “bana dokunmayan bin yaşasın” dediler ve İsrail bu hale geldi. Ortadoğu’da bu hadisenin çok kötü sonuçları olacak.

Üzüntü verici olan; Türkiye muhalefetinin İsrail sözcülüğü yapmasıdır

Gerek Kuzey Afrika’da (Mağrip’de), gerekse de  Ortadoğu coğrafyasında İslam dünyası çok hazin bir haldedir. İslam dünyasının bir uyanışa, bir silkinişe ihtiyacı var. Sayın Başbakan grup toplantısında İsrail’e söylenmesi gerekenleri söyledi. Uluslararası camiaya çağrıda bulundu.

Sessiz ve suskun olanlara bu katliama, bu vahşete ortak olacağını ifade etti. Üzüntü verici olan şudur; bizim muhalefetimiz Başbakan’ı suçluyor bu meselede. “Sen kükrüyorsun, gürlüyorsun da bir şey yapmıyorsun.” Bir şey yapacak olduğu zaman “kardeşim bizim neyimize lazım, yurtta sulh, cihanda sulh. Niye başkasının işine karışıyoruz, niye şunu yapıyoruz” diyorlar.

Bir taraftan İsrail’in sözcülüğünü yaparak Türkiye Cumhuriyeti hükümetine saldıran bir zihniyet var. Bir taraftan Suriye’den zulümden kaçan, adeta İsrail’in Gazze’yi vurması gibi kendi halkına bombaları yağdıran Beşar Esad zulmünden kaçıp Türkiye’ye sığınmış olan bu insanlara karşı yerli halkı kışkırtan bir muhalefetimiz var. Bu sineye çekme, bu zillet hali aslında Allah’ın gazabına sebep olur."

 


Yirmidorthaber.com

07:13
 // Kana doymadıkar
Çelikin bu açıklamalarına içimizdeki israil önünde diz çökmüş hizmetkarları çok kızacak....
18 Temmuz 2014 07:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler