YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetten deprem açıklaması
Dün gece Kütahya'da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından hükümet kanadından açıklama Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'ten geldi...
Hükümetten deprem açıklaması
20 Mayıs 2011 / 15:25 Güncelleme: 20 Mayıs 2011 / 15:23

Cemil Çiçek, Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen deprem sonrası hasar tespitlerinin süratle yapılması için bölgeye ilk etapta 50 teknik personel verildiğini açıkladı.

Bakan Çiçek ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Danışma Kurulu üyesi,ODTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Koçyiğit, Simav'da meydana gelen depreme ilişkin AFAD merkez binasında basın toplantısı düzenledi.

AFAD'ın bu tür felaket olaylarına anında müdahale ettiğini ifade eden Çiçek, olayın büyüklüğüne göre çevre illerden ekipleri de bölgeye sevk ettiklerini söyledi. Devletin diğer birimlerinin de hadisenin meydana geldiği il yöneticileriyle koordineli bir çalışma yürüttüğünü ifade eden Çiçek, deprem meydana geldiğinde Kütahya Valiliği ile iletişim kurulduğunu, İçişleri, Ulaştırma, Sağlık, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Bayındırlık ve İskan bakanlıkları ile Kızılay'ın da devreye girmesiyle sıkıntıların bertaraf edilmesi ve asgariye indirilmesi için çok yönlü bir çalışma sürdürüldüğünü kaydetti.

Bölgeye, İstanbul, İzmir, Bursa, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerinden toplam 343 arama kurtarma, sağlık ve Kızılay personeli, 50 ambulans olmak üzere 83 araç ile olası can kayıpları ve aramalar için 5 arama köpeğinin ulaştırıldığını anlatan Çiçek, Kütahya Valiliği'nin emrine de acil ihtiyaçlarda kullanılmak üzere 2 milyon TL ödenek gönderildiğini bildirdi.

Kızılay'ın deprem bölgesine 2 bin 13 çadır, 10 bin battaniye, 2 bin 292 şişe su, 2 seyyar mutfak, 3 seyyar ocak, 5 seyyar ikram aracı, 279 muhtelif gıda paketi götürdüğünü belirten Çiçek, şunları söyledi: "Hasar tespitlerinin süratle yapılması gerekiyordu. Bölgeye ilk etapta 50 teknik personel verilmiştir. Onlar ön tespitleri yapıyorlar. Hafif, orta hasarlı veya ağır hasarlı binaların tespitlerini kısa süre içerisinde yapmış olacağız. Ayrıca bu çalışmaları koordine etmek üzere üç kişilik, AFAD'dan teknik arkadaşlarımız oraya gönderildi. Ortaya çıkan tabloya göre, yeni yerleşim merkezi veya mevcut merkezlerde yerleşim, hasar gören binaların onarılması veya yeniden yapılması dahil tamamını bu arkadaşlarımızın ön tespiti sonucunda değerlendireceğiz. Bunun gereğini aynen diğer, daha evvel yaşadığımız üzücü olaylarda olduğu gibi süratle yapacağız. Yani şu an itibarıyla yetkililer orada. Valimiz, çevre illerden gelen teknik personelimiz orada. Konuyu sayın Başbakanımız ile birlikte yakinen takip ediyoruz."

AFAD'ın Kandilli Rasathanesi yetkilileriyle yakın irtibat halinde olduğunu belirten Çiçek, rasathanenin de depremin teknik boyutunu açıkladığını söyledi.

DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Çiçek, depremin büyüklüğünün 5.7 ve 5.9 şeklinde farklı açıklandığının belirtilmesi üzerine, depremin büyüklüğünün 5.7 olduğunu ifade etti.

Bölgeye hükümetten herhangi bir ziyaret olup olmayacağının sorulması üzerine Çiçek, Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu ile Kütahya Valisi'nin deprem bölgesinde olduğunu belirterek, "Eğer gitmemiz gerekiyorsa gideriz, ama benim de şöyle bir tespitim var, onu da ifade edeyim; bu türlü üzücü olaylardan sonra çok sayıda ziyaret söz konusu olduğunda yapılacak işler de büyük ölçüde engelleniyor. Çünkü oradaki görevliler gelen kişiye bilgi vermek, olay yerini gezmek filan derken, dikkat de dağılıyor. Onu hesaba katarak, Çevre Bakanı arkadaşımız gece bölgeye gitti, zaten Sayın Valimiz de orada. Devamlı temasımız var. Onun için şu safhada Sayın Başbakanımızın gitmesi söz konusu olmayabilir." cevabını verdi.

Depremin ardından gece yarısı Bursa Valisi ile de görüştüğünü belirten Çiçek, depreme yakın ilçelerde bir hasar bulunup bulunmadığına ilişkin bilgi aldığını, kendisine verilen bilgilerde endişe verici bir durumun olmadığını, ancak sarsıntıyı hissettiklerini belirttiklerini aktardı.

Çiçek, Bakanlar Kurulu'nun deprem nedeniyle primlerin ödenmesinde yeni takvim açıklaması ya da erteleme gibi bir girişiminin olup olmayacağı yönündeki soru üzerine de 50 teknik personelin hasar tespit çalışmalarını yaptığını, bu tespitlerin ardından kararlarını vereceklerini ifade etti.

Bakan Çiçek, ''Hiç şüphesiz, genel hayata etkili bir durum olarak telakki edildiğinde biz konuyu Bakanlar Kurulu'na alınmak üzere zaten işlemi başlatıyoruz. O işin formalite kısmı. Mühim olan, şimdi orada üzücü olay yaşanmıştır. Bunun sonuçlarını asgariye indirebilmek noktasında bir çalışma var. Öbürünü her halükarda yaparız orada bir problem yok.'' dedi.

SİYANÜR BARAJININ DURUMU

Depremin olduğu bölge yakınlarında Eti Gümüş'e ait siyanür barajının depremden etkilenip etkilenmediği yönündeki soru üzerine de Çiçek, şunları söyledi: "Bu konuyla ilgili olarak, tesisin olduğu yer deprem bölgesine 70 kilometre uzaklıkta olduğu ifade ediliyor. Bu konuyla ilgili bir çalışma yapılmış, şu ana kadar herhangi bir tehlike tespit edilmemiştir. Şu ana kadar, onu ifade edeyim. Bu tür olaylarda belki her saat başı her konuyu yeni baştan değerlendirmek gerekir. Bu basın toplantısını yaptığımız saat itibarıyla Eti Gümüş'ten kaynaklanacak bir tehlikenin olmadığı bize bildirilmiştir."

Kütahyalılara geçmiş olsun dileklerini ileten Bakan Çiçek, yaşamını yitiren vatandaşlara Allah'tan rahmet, ailelerine baş sağlığı diledi. (CİHAN)

deprem...
 // ibrahim çelikoğlu
yer hiç durmadan sallandığı zaman..sular kendiliğinden çekilmeye başladığı zaman..her taraf ufalandığı zaman..Duman hertarafa yayılmaya başiladığı zaman;Acı verici günlerin geleceğini hatırlasak,ne olur???...
20 Mayıs 2011 16:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler