YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetten açılımda geri adım
Hükümetten açılımda geri adım
07 Aralık 2009 11:39
Bu hafta demokratik açılım sürecinin en önemli yasal düzenlemesi Meclis'te görüşülecekti. Ancak tasarının görüşülmesi iptal edildi...

TBMM Adalet Komisyonu, ''Taş atan çocuklarla'' ilgili düzenlemeleri de içeren Terörle Mücadele Kanununda ve bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun tasarısının, 10 Aralıkta yapılması planlanan görüşmelerini iptal etti.

Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya, yaptığı açıklamada, Çek Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerini geçen hafta  perşembe günü, komisyonda bitirmeyi öngördüklerini ancak, bu görüşmelerin cuma akşamı saat 19.00'a kadar sürdüğünü anımsattı. İyimaya, bu tasarıya muhalefet şerhlerinin yazımının, tasarının basımının ve dağıtımının uzun süreciğini ifade etti.

Ahmet İyimaya, 10 Aralık perşembe günü Genel Kurulda görüşülmesi amaçlanan bu tasarıyla, TMK'da değişikli öngören tasarının aynı zamana denk geldiğini, ardından da Genel Kurulda bütçe görüşmelerinin başlayacağını, bu yüzden tamamen ''teknik nedenlerle'' tasarının görüşmelerinin iptal edildiğini bildirdi.

Tasarıya göre, TMK'da yer alan ve çocuklar aleyhinde sonuç doğuran bazı istisnai hükümler kaldırılıyor. Yaş ayırımı yapılmaksızın, terör suçu işleyen tüm çocuklar, çocuklar için kurulan mahkemelerde yargılanacak. Çocuklar hakkında verilen hürriyeti bağlayıcı cezaların para cezasına çevrilmesine, bunların meslek ve sanat edindirme kurslarına katılmasına veya kamuya yararlı bir işte çalıştırılmasına imkan tanınıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler