YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümet'ten ABD'ye sert yanıt!
NTV'nin sorularını yanıtlayan Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuoğlu, internet yasağıyla ilgili kaygılarını dile getiren Amerika Birleşik Devletleri için " İnternetle ilgili bize en son akıl verecek ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir" dedi.
Hükümet'ten ABD'ye sert yanıt!
20 Şubat 2014 / 12:00 Güncelleme: 20 Şubat 2014 / 12:21

İşte Çavuşoğlu'nun o açıklaması:

Biz her seferinde bir diyalog ortamında Avrupalı muhataplarımızla mektup teatisi, görüşmeler telefonla görüşmeler olduğunu, bundan her iki tarafın da memnun olduğunu vurguluyoruz. Benden önceki dönemde de değişik konularda biz Avrupalı muhataplarımıza mektup gönderiz, onlar da mektup yazar. Biz gerekirse cevap yazarız, gerekirse telefonla görüşürüz. Bu sürecin içinde olması gereken bir şey. 'Türkiye azarlanıyor', 'AK Parti iktidarı sert uyarıldı', 'Avrupa Birliği kriterleri dikkate alınmıyor' gibi eleştirileri getiren insanlar 'bu yasanın artısı mı var eksisi mi var', bunu gerçek zeminde tartışmıyor.

"Dışarıda nasıl dövebiliriz"

Her şey 'AK Parti iktidarını nasıl kötüleyebiliriz', 'Dışarıda nasıl dövdürebiliriz' sürekli bu kaygılarla değerlendirmeler oluyor. Bilgi aktarımı ve mektup teatisi olması kadar doğal bir şey var mı? Bir yasa çıktığı zaman da olabilir, her zaman oluyor zaten. Bu doğal bir süreç. Avrupa Birliği tarafından nasıl yanıt geldiğini nasıl öğreniyorsunuz? İşte buradan aldığımız bir bilgiye göre içeriği açıklanmadı ama şöyle olduğunu düşünüyor diye haberler. Bunlar dedikodu. Gerçek bilgiler üzerinden manşetlere taşınmıyor, bu da bana ilginç ve komik geliyor. Bizim milletimize de Avrupa Birliği’ne de verecek cevabımız var. Biz Avrupa Birliği ile bütün konuları açık net şekilde görüşüyoruz. İlla kavga etmemiz medya yoluyla saldırgan tutum içinde mi olmamız lazım? Son derece medeni, güvene dayalı ortamda her şey konuşulmalı. Biz de gerek internet yasasıyla ilgili, gerek HSYK ile ilgili tüm düşüncelerimizi Avrupa Birliği’ndeki muhataplarımıza anlatıyoruz.

"Wikileaks başta olmak üzere..."

İnternetle ilgili bize en son akıl verecek ülke Amerika Birleşik Devletleri’dir. İnternetle ilgili yaptığı kısıtlamaları herkes bilir Amerika Birleşik Devletleri’nin WIKILEAKS başta olmak üzere. Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili son derece dostane hisler içinde olan bakan olarak söylüyorum bunu. Ama içeriğine bakmadan başka ülkelerin internetle ilgili aldığı tedbirlere bakmadan kaygı verici gibi rutin açıklama yapması kabul edilebilir bir şey değil.

Tebrikler
 // sadık
Gerekli cevab verilmiştir.....
20 Şubat 2014 Perşembe 14:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler