YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetle asker yine karşı karşıya
Hükümetle asker yine karşı karşıya
25 Aralık 2009 07:20
Erdoğan yetki istiyor Başbuğ ise karşı çıkıyor. Ankara'da bu kez hükümetle asker arasında silah savaşı başladı!

Hükümet, MİT ve polise askeri silah ithal yetkisi istiyor. Yasa hazır.

Ama asker karşı çıkıyor. İşte belge. Genelkurmay'ın görüşü: "Askeri silahlar kontrolsüz kalacak."

Ankara'da perde arkasındaki gerilim bu. Kimse bilmiyor, konuşulmuyor ama sadece Genelkurmay'ın elinde olan askeri silah yetkisi hükümetin kontrolüne geçiyor.

Sivil silahlar tasarısına askerler de dahil ediliyor. Askeri personelin de tıpkı siviller gibi. Silah ruhsatını valilikten alması isteniyor.

Meclis İçişleri Komisyonu'nda sivil amaçlı silah kanun tasarısı görüşülüyor. Ancak tasarıda askerin kafasını karıştıran maddeler var.

Önce mevcut yasayı aktaralım.

Şu anda tek yetkili Genelkurmay. Askeri silah ithalat yetkisi Milli Savunma Bakanlığı'nın izniyle sadece Genelkurmay'da. Ancak sivil amaçlı silah kanunuyla sadece Genelkurmay'da olan askeri silah yektkisini Sanayi Bakanlığı'na ve İçişleri Bakanlığı'na da devrediliyor.

Askerle hükümet arasında yeni problemin askeri silahlar olduğu ortaya çıktı. Meclis'te yasa görüşülürken asker alarma geçti. Yasa şu anda alt komisyonda. Genelkurmay'dan da görüş istendi.

O cevap geldi. Peki asker neden istemiyor?. İşte askerin Meclis'e gönderdiği bilgi notu.

Komisyona gönderilen yazıda "Askeri silahlara ilişkin düzenlemelerin, bu tasarı kapsamı dışında bırakılması gerekmektedir" deniliyor.

Tasarı yasalaşırsa MİT'e ve polise doğrudan Genelkurmay'ın bilgisi dışında ağır askeri silaha sahip olma yetkisi verilmiyor. Ve askerin Meclis'e gönderdiği kritik uyarı: "Bu yasa çıkarsa, askeri silah ve malzemelerin ithali kontrolsüz kalacaktır."

Genelkurmay karargahının bu sözleri "Güven bunalımını" ortaya çıkardı ve alarm zillerini çaldı.

Bu kadar değil. Tasarıda askerin itiraz ettiği bir çarpıcı nokta daha var.

Askerlerden de ruhsat işlemleriyle ilgili valilikten izin ve onay alması isteniyor. Askerin ruhsatını kuvvet komutanlıkları verir diyen karargah bu düzenlemeye de "operasyon bölgesinde" sorun olur diyerek karşı çıkıyor

Kanal D

Türk
 // ibrahim çelikoğlu
Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur.En büyük düşmanı,dostudur....
25 Aralık 2009 13:51
YENİ BİR YAPILANMA OLMALI
 // avaristan
İç işleri bakanı olsam, ilkede polis kontrolü dışında kalan yani kırsal kesime yönelik güvenlik hizmeti sunacak yeni bir "güvenlik birimi" oluştururum. Jandarmaya da sen kışlanda otur. Savaş çıkarsa seni çağırırım derim. Üniversite mezunu ve lise mezunu bütün gençlere istihdam sağlanırken, en ağır silahlara sahip olan bu yeni birime"Kırsal Polis" ülkenin içerde güvenliğini sağlayacak büyük yetkiler verirdim. Doğrudan Emniyet genel müdürlüğüne ba...
25 Aralık 2009 13:47
hukumet hakli
 // haan
bence askerde 80 ve daha onceki yillardan kalan olagan ustu yetkilerini kisitlamali asker gercek gorevi olan askerligi yapmaqli siyaset degil!!!! sorun bu askerler aliilagelmis siyasete devam etmek istiorla!!...
25 Aralık 2009 10:36
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler