YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetin planı belli oldu
Hükümetin 2023 Ulusal Deprem Planı’nı Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay açıkladı.
Hükümetin planı belli oldu
18 Ağustos 2011 / 07:21 Güncelleme: 18 Ağustos 2011 / 07:35

7 hedef, 29 strateji ve 87 eylemden oluşan planın en önemli özelliği, gözlem istasyonları ve tsunami erken uyarı sistemi...

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, 2023 Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı'nı açıkladı. Plan, 7 hedef, 29 strateji ve 87 eylemden oluşuyor. Kurulacak erken uyarı sistemiyle olası tsunami önceden belirlenecek.
Türkiye'nin son dönemde yaşanan depremlerde geçmiş yıllara göre daha iyi olduğunu dile getiren Atalay, 1999'da yaşanan deprem sonrası pek çok inceleme yapıldığını belirterek eylem planın bugüne kadar yapılan çalışmaların derlemesi olduğunu kaydetti.

YOL HARİTASI YOKTU


Son 10 yılda yapılan çalışmalarda ülkenin yol haritasının olmadığının ortaya çıktığını dile getiren Atalay, herkesin kendi görevini bilmemesini önemli eksiklik olarak niteledi. Atalay, UDSEP 2023'ün amacını "Depremlerin neden olabileceği fiziksel, ekonomik, sosyal, çevresel ve politik zarar ve kayıpları önlemek veya etkinliklerini azaltmak ve depreme dirençli, güvenli, hazırlıklı ve sürdürülebilir yeni yaşam çevreleri oluşturmak" olarak özetledi.

Felaketin acısı saat 03.02'de tazelendi

17 Ağustos 1999'da meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenler, Adapazarı, Kocaeli, Yalova ve Gölcük'te felaketin yaşandığı saat 03.02'de dualarla anıldı. Gölcük'teki mezarlığa gelenler, 12 yıl önce yaşanan depremde kaybettikleri yakınlarının mezarlarını ziyaret edip, Kur'an-ı Kerim okudu. Karamürsel'de ise Kaymakam Celil Ateşoğlu, Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ve Müftü Abdulcelil Çakar ile depremde ölenlerin yakınları Yeni Mezarlığı ziyaret edip dualar okudular.

Eylem planında neler yapılacak?


Bakan Atalay, UDSEP-2023'ün uygulama dönemi içinde yapılacakları şöyle sıraladı:
- Tsunami erken uyarı sistemi kurulacak
- Kentsel dönüşüm sağlanacak
- Deprem tehlike haritaları çıkarılacak.
- Kritik altyapı tesisleri güçlendirilecek
- Tarihi ve kültürel miras depremlerden korunacak
 -Eğitim ve sağlık başta olmak üzere kamu binaları güçlendirilecek
- İlk ve orta öğretimde afet ve acil durum eğitim programına alınacak
- Yüksek öğretim kurumlarında afet yönetimine ilişkin programlar açılacak.
- İnşaat sektöründe çalışanlara sorumluluk verilecek
- Kesintisiz haberleşme sistemi kurulacak. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler