YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümet'in paketi savunma dosyası
İç Güvenlik Paketi'nin görüşmeleri için Emniyet son 6 yılda meydana gelen olayları içeren bir rapor hazırladı. Raporda eylemlerin bilançosuna ilişkin rakamlar ve fotoğraflar yer aldı
Hükümet'in paketi savunma dosyası
18 Şubat 2015 / 08:29 Güncelleme: 18 Şubat 2015 / 08:33

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanan "İç Güvenlik Paketi"nde "Havai fişek, molotof, demir bilye ve sapan"ı silah kapsamına alan maddeye karşı çıkan muhalefete karşı son 6 yılda meydana gelen olayları içeren bir rapor hazırlandı. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda yasa dışı eylemlerde meydana gelen olaylar, fotoğraflarıyla ortaya konuldu. Olayların toplam bilançosu hayli kabarık çıktı. 6 yılda 5 bin 458 olay gerçekleşti.

Gezi olaylarının yanı sıra Kobani eylemlerinin gerçekleştiği 2014'te ise "Molotof, havai fişek, sapan ve bilye" kullanılan 1994 olay yaşandı. Kare kare fotoğraflarla rapora yansıyan bu olaylar sonucunda 3 polis şehit olurken, 4 sivil hayatını kaybetti. 407 polis ve askerin yanı sıra 127 vatanda yaralandı. Kamuya ait polis, belediye, itfaiye, ambulans ve kan toplama ile sivillere ait 2 bin 616 araç yakıldı. Yine kamu ve vatandaşa ait 2 bin 931 bina harabeye döndü.

Hükümetin kamu düzeni için üzerinde TBMM Genel Kurulu'na getirdiği "İç Güvenlik Paketi"yle ilgili tartışmalı maddelerden olan "Molotof, havai fişek, demir bilye ve sapan"ı silah kapsamına alınması maddesi için önemli bir rapor oluşturuldu. Emniyet Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan rapor İçişleri Bakanlığı'na ulaştırıldı. Emniyetin 2009'dan başlayarak 6 yıllık süreci kapsayan raporda ülke gündemini uzun süre meşgul eden büyük eylemlere yer verildi. Bunlar arasında "Gezi, Kobani, Cizre, Gazi Mahallesi ve ODTÜ" eylemleri dikkat çekti.

Raporda değişik tarihlerde 81 ilde gerçekleşen yasa dışı eylemlerde PKK'nın gençlik yapılanması olarak bilinen YDG-H üyeleri ile DHKP-C üyeleri, Halk Evleri ile çeşitli radikal örgütçü gruplar ön plana çıktı. Bu grupların izinsiz düzenledikleri eylemlerde terör estirdikleri fotoğraf karelerine yansıdı. Fotoğraflarla desteklenen raporda "Molotof, havai fişek, sapan, bilye ve kaldırım taşı"nın silah gibi kullanıldığına vurgu yapıldı. Özellikle kamuya ait araç ve binaları hedef aldıkları gözlenen örgüt üyelerinin kimi zaman sivil vatandaşlarla araç ve binalarını da saldırdıkları yine rapordaki fotoğraflara yansıdığı görüldü.

Raporda yer alan bilgilere göre 6 yılda 5 bin 458 olayın 1994'ünün yalnızca 2014'te gerçekleşmesi dikkat çekti. Yüzlerini maske ile kapatarak saldıran eylemcilerin sapanla demir bilye kullandıkları belirlenirken, polisin olaylara müdahalede kullandığı TOMA, panzer, akrep ve ekip araçlarına da Molotof atarak yaktıkları belirlendi. Aynı şekilde havai fişeklerle de saldırılarını destekleyen örgüt üyelerinin kamuya ait belediye, PTT ve banka binalarını da hedef aldığı gözlendi.

Şiddette sınır tanımayan eylemcilerin halk otobüsleri, itfaiye araçları hatta kan toplama araçlarını bile ateşe verdikleri rapordaki fotoğraflara yansıdı. Eylemcilerin sapanda kullandıkları bilyelerin metal olduğuna dikkat çekilirken, bu olaylar sonucunda görev başındaki 3 polisin şehit olduğu, 4 sivilin de öldüğü kaydedildi. Ayrıca 407 polis ve jandarma ile 127 vatandaşın da yaralı olarak hastanelere kaldırıldığı belirtildi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler