YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümetin cenazesini kaldırdılar
Türkiye Kamu-Sen, hükümetin cenazesini kaldırdı
Hükümetin cenazesini kaldırdılar
11 Kasım 2009 / 19:41 Güncelleme: 11 Kasım 2009 / 19:44

Taksim'de eylem yapan memurlar, üzerine "hükümet" yazdıkları tabutla yürüyüp, temsili cenaze namazı kıldı.

Türkiye Kamu-Sen İstanbul Teşkilatı, kamu çalışanlarının grevli ve toplu sözleşmeli sendikal haklarının verilmesi gerekçesiyle Taksim'de yürüyüş düzenledi. Türkiye Kamu-Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan ile Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci'nin de katıldığı eylemde, Taksim Meydanı'nda toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, İstiklal Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Üzerine imam kıyafeti giyen bir kişi önden yürürken, arkasından gelen grup ise üzerinde "hükümet" yazan tabutu taşıdı. Çevreden geçen vatandaşlar ise bu ilginç eylemi şaşkın bakışlarla izledi. Farklı bir eylem yapan İşçi Partisi mensupları da gruba alkışlarıyla destek verdi.

 
Galatasaray Meydanı'nda son bulan yürüyüşün ardından Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, grup adına basın açıklaması yaptı. Kahveci, "Türk memurunun haklarını korumak ve insanca yaşam sürmelerini sağlayacak ücrete kavuşmaları için 2002 yılından bu yana toplu sözleşme masasında mücadele vermekteyiz. Maalesef bu senekli görüşmelerde hüsranla sonuçlandı. Artık sabrımız taştı. Toplu sözleşme ve grev hakkımızı istiyoruz. 25 Kasım'da tüm Türkiye'de kamuda bir gün iş bırakarak grev ve toplu sözleşme

hakkımızı gür bir sesle isteyeceğiz. Biz bu hakkımızı kullanırken vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz" dedi.

Basın açıklamasının ardından temsili olarak hükümetin cenaze namazı kılındı. Temsili imamın sorduğu "Hakkınızı helal ediyor musunuz" sorusuna eylemciler, "Hakkımızı helal etmiyoruz" diye yanıt verdi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler