YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümete Yüce Divan tehditi
Kanadoğlu: İktidar değişince başbakan ve bakanlar Yüce Divan'a sevk edilecek.
Hükümete Yüce Divan tehditi
27 Mayıs 2010 / 22:02 Güncelleme: 27 Mayıs 2010 / 22:07

Eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, İzmir'de katıldığı panelde iktidarın değişmesi durumunda başbakan ve bakanların Yüce Divan'a sevk edileceği imasında bulundu.

Ege-Koop tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Referanduma Doğru Anayasa Değişikliği' konulu panele katılan eski Yargıtay Başsavcısı Kanadoğlu, panelin rastlantı sonucu 27 Mayıs'a denk geldiğini hatırlatarak konuşmasına başladı.

Anayasa'nın 1982'den bu yana 16 defa değişime tabi tutulduğunu, 86 maddesinin değiştirildiğini ifade eden Kanadoğlu, "Bir Anayasa değişikliği gerekli miydi? Anayasa değişikliği kuşkusuz gerekmekteydi. 86 maddesi değişen bir Anayasa'nın artık ne birliğinden ne bütünlüğünden ne kullanılan dilin birbirine uyumundan bahsetmek mümkündür ve ne de artık bu Anayasa'nın 2010-2011 yılında artık Türkiye'yi, toplumun bütün ihtiyaçlarını karşılaması olanak dışıdır. Bu Anayasa değişikliği bu şekilde mi yapılmalıydı? Ona verilecek tek cevap var. Bu şekilde Anayasa değişikliği dünyanın hiçbir yerinde yapılmamıştır. Böyle doğrudan doğruya bir baskıya, dayatmaya dayalı, 'Ben nasıl olsa çoğunluğu elimde tutuyorum o halde bu Anayasa değişikliğini yapıyorum' demek hele bir de süre tanımak yapılmaması gereken işti." diye konuştu.
Parti kapatmayı zorlaştıran maddenin 330 oya ulaşamamasına da değinen Kanadoğlu, bu maddenin 330 ulaşmamasının hayırlı olduğunu belirtti. Çağdaş demokrasinin 3 temel unsurunun, laik, ulus ve hukuk devleti olduğunu dile getiren Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin yapısının mahkemenin 11 üyesince laik devletin odağı olarak görülen AK Parti iktidarı tarafından değiştirilmek istendiğini, iktidarın çağdaş demokrasinin koşullarını ortadan kaldırmaya çalıştığını ileri sürdü. Hükümetin Anayasa değişikliğiyle kendisine bağımlı bir yargı oluşturma çabasında olduğunu, AK Parti'nin parti kapatma konusunda kendi aleyhine bir karar çıkmaması için Anayasa Mahkemesi'nin oluşumunu kendi arzusu haline getirmeyi amaçladığını öne süren Kanadoğlu, "Bakanlar, başbakanlar Yüce Divan'da yargılanır. O halde dokunulmazlıklar devam ettiği sürece bu olmaz. Ama siyasi iktidarın değiştiği anda Yüce Divan'a sevk edileceği bir gerçek olarak ortada dururken, siyasi iktidarın, hakimini kendisi tayin etme biçiminde bir girişimde bulunması zorunlu olacaktır." dedi.  Kanadoğlu, 17 kişiden oluşacak Anayasa Mahkemesi'nin yapılacak değişiklikle 11 üyesinin hukukçu olmayabileceğini belirterek bu heyetin mahkeme sıfatı taşımayacağını öne sürdü. Anayasa Mahkemesi'nin iptal davasını reddetmesi ve paketin halka gitmesi durumunda halkın oyunu işsizliğe, yolsuzluğa, Anayasa'ya evet ya da hayır demek için kullanacağını ifade eden Kanadoğlu, "Dediler ki biz, bunu hap haline getirdik bu hap herhalde bir takım soslarla örtülmeye ve halkımıza yutturulmaya çalışıyorsa herhalde benim değerli yurttaşım benim çok sevdiğim İzmirli hemşerilerim inanıyorum bu hapı yutmayacaktır." şeklinde konuştu.

Eski YÖK Başkanı ve Anayasa Hukukçusu Erdoğan Teziç de, Anayasa değişikliği konusunda TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanın tarafsızlığının çok önemli olduğunu vurguladı. Siyasetin hukukileşmesi olgusunun demokratik bir düzenin vazgeçilmez unsuru olduğunu belirten Teziç, "Öyle ki parlamentodaki çalışmalar bile kurallara bağlamıştır. Bunların Anayasa Mahkemesi denetimine bağlı olması siyasilerin her şeyi yapamamaları anlamına gelir. Tersi demokratik düzende kabul edilemez. Hukukun siyasileşmesi dediğimiz zaman orada artık baskı yönetime doğru gidiş kapıları açılmış demektir. Bugün içinde bulunduğumuz tablo, siyasetin hukukileşmesinden sıyrılıp hukukun siyasileşmesine doğru giden bir adımdır." diye konuştu. CİHAN

bu zihniyet menderes'i asmıştır.
 // ibrahim çelikoğlu
Kıraldan Kıral kendisine danışılmadan milletmeclisinin çalışamıyacağı imasını her zaman veren deli şaşması.Haddini bilmekte bir fazilettir.
Cumhuriyet,demokrasi milletin iradesidir.Milli iradeyi hiç sayıp,cumhuriyet,demokrasi tanımı yapanlar normal olamaz.Siyaset
millettir.Millet aydınlatılamıyorsa,milleti aydınlatmak suç ceza olarak nitelendiriliyorsa,suç;Yargınındır.Yoksa cumhuriyet idaresi;Siyasetçıler tarafından idare edilir.Yargı tarafından değil....
28 Mayıs 2010 08:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler