YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümete Suriye eleştirisi
Dün BDP'de de Barş ve Demokrasi Şöleni vardı, kürsüde ise Genel Başkan Selahattin Demirtaş. Demirtaş hükümetin Suriye politikasını değerlendirdi, hükümetin emperyal çıkarlara hizmet ettiğini söyledi. Bu politikaları desteklemediklerini de sözlerine ekledi
Hükümete Suriye eleştirisi
27 Şubat 2012 / 08:17 Güncelleme: 27 Şubat 2012 / 08:26

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ''Biz hakların eşitliğinin temelinde mücadele eden bir partiyiz'' dedi...

Demirtaş, partisinin Dörtyol İlçe Teşkilatı tarafından Dörtyol Spor Salonu'nda düzenlenen ''Barış ve Demokrasi Şöleni''nde yaptığı konuşmada, Türkiye'de hiçbir etnik kimliğin, başka etnik kimlikler üzerinde üstünlüğü, düşmanlığının olamayacağını belirtti.

Türkiye'de etnik çatışma yaratmak, halkları birbirine düşürüp, boğazlatmak isteyenlere karşı mücadele ettiklerini ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti:

''Biz hakların eşitliğinin temelinde mücadele eden bir partiyiz. Hiç kimse Kürt halkını kendi çıkarları doğrultusunda kullanamadı, kullanamayacak. Bütün etnik grupların, kesimlerin, Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Çerkeziyle, Ermenisiyle kimliği ne olursa olsun şuna canı gönülden inanmalıdır: Bu ülke hepimizin ortak vatanıdır. Herkes bu ülkede eşit hak sahibi olmalıdır. Türkiye'de demokrasi mücadelesi Kürt halkın öncülüğünde yürütülüyor. Herkes buna saygı duymalı ve desteklemeli.''

Düşmanlık yapanın, birbirlerini düşmanlığa körükleyerek hiç kimsenin kazanamayacağının altını çizen Demirtaş, ''Hepimizin bir ortak iletişim dili var. Türkçe bu ülkenin aynı zamanda resmi dilidir. Biz Türkçeyi öğreniyoruz, konuşuyoruz. Buna da karşı değiliz. Bütün çocuklarımızda Türkçe öğrensin istiyoruz ama kendi anadilini unutma pahasına değil. Kendi anadilini asimile etme pahasına değil. Biz anadillerin asimile edilmesine karşıyız. Türkiye'nin acı çeken analarına bir sözümüz var. Biz bu ülkeye onurlu barışı getireceğiz. Herkes bir çözüm, barış istiyor'' dedi.
 
Suriye'deki olaylar
 
Demirtaş, Suriye'deki olaylara da değinerek, parti olarak bugüne kadar hiçbir komşu ülke ya da başka bir ülke üzerinden emperyal çıkarları uluslararası güçlerin çıkarlarını savunma pozisyonunda olmadıklarını belirtti.

Türkiye'nin de, hükümetin de böyle bir politikaya dahil olmasını asla desteklemediklerini vurgulayan Demirtaş, ''Elbette ki Suriye halkının özgürlüğü bizler içinde çok önemlidir. Suriye halkı nasıl yaşayacağını orada ki Kürdüyle, Şiisiyle, Arabıyla, Sünnisiyle nasıl yaşayacağını kendi belirleyecek. Herkes buna saygı duymalıdır. Dış güçlerin müdahalesiyle, askeri işgalle ve emperyal amaçlarla hiçbir müdahaleyi doğru bulmayız'' dedi.

Etkinliğe BDP Van Milletvekili Nazmi Gür de katıldı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler