YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümet son noktayı koydu
Hükümet son noktayı koydu
Hükümet son noktayı koydu
28 Mayıs 2008 / 07:39 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hükümet, spor kamuoyunu uzunca bir süredir meşgul eden sporcuların askerlik yaşı ile ilgili tartışmalara son noktayı koymak için harekete geçti.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sporcuların askerlik yaşı ile ilgili bir görüşme yaptılar. Görüşmede, başta milli sporcuların olmak üzere, askerlik yaşının 38'e kadar tecil edilmesi konusunda mutabakata varıldı.


Çıkan ortak karara göre, hazırlanacak kanun teklifiyle (A) Milli Takım kadrolarında yer alan, olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonaları ile uluslararası müsabakalarda ilk 3'e giren ve aynı dereceyi yapan takımlarda yer alan aktif spor yaşamını sürdüren sporcuların askerlikleri 38 yaşına kadar tecil edilecek.


-PROFESYONEL FUTBOLDA TECİL 35 YAŞ-


Türkiye Profesyonel Futbol Ligleri olan Turkcell Süper Lig, Bank Asya 1. Lig ile TFF 2. ve 3. Liglerde oynayan futbolcularda askerlik tecil yaşı 35'e çıkarılacak.


Aynı şekilde, 3 ve daha fazla ligi bulunan diğer spor dallarında (voleybol, basketbol, hentbol gibi), en üst iki ligde yer alan takımlar ile en az 2 ligi bulunan spor dallarında da en üst ligde yer alan takımların sporcularının askerlik tecil yaşı da 35 olacak.


Askerlik tecil yaşında değişiklik yapılmasını bekleyen, Turkcell Süper Lig'de 20, diğer spor branşlarında ise yaklaşık 200 sporcunun olduğu bildirildi.


Yasanın bir an önce yürürlüğe girmesi için Askerlik Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifinin TBMM gündemine getirileceği öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler