YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümet harekete geçti: Soma için 2 önemli adım geliyor
Hükümet harekete geçti: Soma için 2 önemli adım geliyor
17 Mayıs 2014 11:15
Hükümet, Soma faciasının ardından iki kritik adım atıyor. Güvenlik çıtası yükseltilecek ve kaçış odaları zorunlu olacak

Hükümet, Soma'da vatandaşların yarasını sarmak ve madenlerde güvenliği artırmak için iki önemli adım atıyor. İlk etapta güvenliğe ilişkin çıta yükseltilirken, kaçış odalarının zorunlu hale getirilmesi öngörülüyor. Diğer adım ise yaşamını yitirenlerin yakınlarına "acil yardım ödeneği" adıyla 10 bin liraya kadar çıkan devlet yardımı yapılması olacak. 

Komisyon toplanıyor

Meclis Sanayi ve Enerji Komisyonu alınacak önlemler için ilk adımı atmak üzere toplanacak. Komisyonun amacı ise Soma'dan ders alarak madenlerdeki güvenlik önlemlerini artırmak.

Enerji Komisyonu, öncelikle Almanya gibi madencilik konusunda önde gelen ülkelerdeki uygulamaları model olarak inceleyecek. Kaçış odalarının zorunluluğu ve işyeri güvenlik çıtasının yükseltilmesi öncelikli gündem maddesi olarak görülüyor. Üyeler bu konuda yapılması gerekenleri masaya yatırarak yol haritası hazırlayacak. 

ILO standartları

Madenlerde kaçış odalarının zorunlu olmasının yanı sıra Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) tüm standartlarının uygulanması da gündeme geldi.

Özellikle linyit kömürü çıkarılan maden ocaklarındaki güvenlik standartlarının artırılması üzerinde duruluyor. Linyit sahalarındaki üretimin standardının taşkömüründeki kalite seviyesine çıkarılması planlanıyor.

Güvenlik çıtası yükseliyor

Çalışma Bakanlığı da kayıt dışı çalışan işletmelere yönelik cezai yaptırımları artırmayı planlıyor. İşyeri güvenlik çıtasının yükseltilmesi ve eğitimli olmayanların çalıştırılmaması başlıkları üzerinde de duruluyor.

Ailelere 10 bin liralık yardım 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Enerji Bakanlığı Soma'da yaşamını yitiren ailelere devlet yardımı için çalışma başlattı. Başbakanlık'tan AFAD ve örtülü ödenek aracılığıyla yardım yapılması bekleniyor. Maden ocağında yaşamını yitirenlerin ailelerine 5-10 bin lira arasında değişen devlet yardımı yapılması planlanıyor.

 

SABAH

12:38
 // n.s
Evi olmayanlara da ev verilsin...
17 Mayıs 2014 12:38
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler