YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümet harekete geçiyor! AYM'nin yetkilerine neşter
Hükümet AYM’nin şahsi başvurularla ilgili aldığı kararların, yerel mahkeme açısından bağlayıcılığının ortadan kaldırılması için hazırlık yapıyor.
Hükümet harekete geçiyor! AYM'nin yetkilerine neşter
06 Mart 2016 / 09:21 Güncelleme: 06 Mart 2016 / 09:28

AK Parti, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Can Dündar ve Erdem Gül kararından sonra başlayan bireysel başvuru tartışmasında, yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

AK Parti hukukçuları, AYM’nin bireysel başvurularla ilgili kararlarının yerel mahkeme açısından bağlayıcılığını ortadan kaldırmak için düğmeye bastı.

AK Parti kurmayları, AYM’nin son kararının bir anlamda yerel mahkemelerin yetkisine müdahale anlamına geldiğini, bunu tekrar yaşanmaması için yasal düzenleme yapılmasının şart olduğunu dile getiriyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi içtüzüğünün ilgili maddelerinin iptali için Danıştay’a dava açılabileceğini belirtirken, partinin hukukçu milletvekilleri de şahsi müracaatlarla alakalı ayrı bir çalışma yürütüyor.

Edinilen bilgilere göre, Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkındaki Kanunun 50’inci maddesindeki bazı fıkraların değiştirilerek, AYM’nin bireysel başvurularla ilgili alacağı kararların yerel mahkemeler açısından bağlayıcı olmasının önüne geçilecek.

Bazı hukukçular, AYM’nin Yargılama Usulleri Kanunundaki “Yeniden yargılama yapmakla yükümlü mahkeme, Anayasa Mahkemesinin ihlal kararında açıkladığı ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde mümkünse dosya üzerinden karar verir” hükmünün yerel mahkemeler açısından bağlayıcı olduğunu dile getiriyor. Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de AK Parti’deki bazı hukukçular ise bu görüşe katılmıyor.

Ancak, AK Parti’nin hukukçuları bu tartışmayı ortadan kaldırmak için ilgili yasada değişiklik yapılması gerektiğini belirtiyor. AYM’nin Yargılama Usulleri Kanunundaki fıkranın, ‘Yeniden yargılama yapmakla yükümlü mahkeme anayasa mahkemesinin ihlal kararında açıkladığı gerekçeyi dikkate alarak dosya üzerinden karar verir’ şeklinde değiştirilmesi durumunda yerel mahkemenin AYM kararı doğrultusunda karar alma mecburiyetinin ortadan kalkacağını ifade ediliyor.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

 // Ahmet
Bu adamlar hukukçu değilki zaten, burada hukuk mücadelesi yok siyasi bir güç kullanıyorlar böyle gitmez. Düşünsenize 25 yıllık hakimin baktığı dosyayı istetip ,yine ömrünü savcı olarak geçirmiş bir kişinin yazdığı bir iddianemeyi bile istemeden karar veren hukuk fakültesi mezunu olmayan öğretmen,polis eğitmeni , manifaturacı ,makina mühendisi karar veriyor. Yok yaaa. Şakamı bu ? 23200 kişinin müracaatı beklerken ,iç hukuk yolları tükenmeden üstelik....
06 Mart 2016 13:55
 // Memet
Hakim ve Savcılar da verdikleri kararlardan son derece sorumlu tutulabilmeli. Verdikleri yanlış bir karar ise, bu karar yanlış olduğunu bile bile açık net kasıt ile yanlış verilmiş ise ve bu kanıtlarıyle isbat edilmiş ise kararın ehemmiyet derecesine göre kararı veren hakim için cezai işlem başlamalı ama bu cezalar caydırıcı olmalı....
06 Mart 2016 12:44
 // adalet
Dünyanın en bağımsız yargısı burda.delile göre değil takdire göre karar.sonucu sorgulamak cesaret ister.başına ne geleceği belli olmaz.hukukçular özel insanlar.hata yapmaz,sorgulanamaz, bizlerin hakları onurlari gururlari haysiyetleri onların tekelinde.ne yaparsa yapsınlar uymak zorundayız. Yoksa adalet olmaz...
06 Mart 2016 11:34
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler