YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümet gereken dersi alsın
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, TEKEL işçilerinin eylemi ile ilgili hükümete seslendi, ''Hükümet de bu eylemden payına düşen dersi almalıdır"
Hükümet gereken dersi alsın
03 Mart 2010 / 12:10 Güncelleme: 03 Mart 2010 / 12:11

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Mustafa Kumlu, gelinen noktada kazananın TEKEL işçileri olduğunu, bu mücadeleden herkesin alması gereken dersler bulunduğunu belirterek, ''Hükümet de bu eylemden payına düşen dersi almalıdır. Hükümet, 4-C ve benzeri güvencesiz istihdam uygulamalarını Türkiye gündeminden çıkarmalıdır'' dedi.

Kumlu, yaptığı açıklamada TEKEL işçilerinin, ekmekleri ve ailelerinin geleceği için verdikleri haklı mücadelede hiçbir yılgınlık ve kararsızlık içine girmeden 78 gün boyunca TÜRK-İŞ'in önünde ''tarih yazdıklarını'' söyledi.

Eylemi büyük bir sağduyu ve disiplin içinde sürdüren TEKEL işçilerinin, ekmek ve hak alma mücadelesinde dünyaya örnek bir tavır sergilediklerini vurgulayan Kumlu, ''Türkiye'deki insan onuruna yakışmayan çalışma koşullarına tüm dünyanın dikkatini çeken TEKEL işçileri, toplumsal vicdanda aldıkları yer ve tüm kesimlerin verdiği koşulsuz destekle sembolleşmiştir'' diye konuştu.

İşçilerin 78 gün süren direnişte haklı oldukları için diğer işçi ve memur konfederasyonlarının, emek ve meslek örgütlerinin desteğini aldıklarını ifade eden Kumlu, şunları kaydetti:

''Bu süreçte TÜRK-İŞ, Tekgıda-İş sendikamızın istediği her kararı eksiksiz almış ve bu kararların uygulanmasında elinden gelen her türlü çabayı göstermiştir. Sonuçta, kazanan TEKEL işçileri olmuştur. Bu çorbada tuzumuz olduysa ne mutlu bize.

TEKEL işçilerinin eylemi, hem emek ve meslek örgütleri için, hem halkımız için önemli dersler içermektedir. TEKEL işçilerinin bu süreçte verdiği mesaj, Türkiye'nin o çok ihtiyacı olan 'insan onuruna yakışır çalışma koşullarının' hayata geçirilmesidir. Gelinen noktada hükümet de bu eylemden payına düşen dersi almalıdır. Hükümet, binlerce insanın mağdur olmasına yol açan 4-C ve benzeri güvencesiz istihdam uygulamalarını bir an önce Türkiye gündeminden çıkarmalıdır. Artık yanlışta ısrar edilmemelidir. Çünkü bu tür uygulamalar insanımıza ve ülkemize zarar verir noktaya gelmiştir.''  

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler