YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükümet düğmeye bastı
Hükümet düğmeye bastı
03 Mayıs 2012 07:58
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği 'tiyatroların özelleştirilmesi' konusu, Bakanlar Kurulu'nda da benimsendi.

Dün yapılan toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bütün bakanların konu üzerinde mutabık kaldığını söyledi. Bir taslak hazırlanması için ilgili bakanlara görev verildiğini belirten Arınç, "Maliye Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, mevcut Devlet Tiyatroları ile Şehir Tiyatroları'nın nasıl özelleştirileceği konusunda bir ön inceleme yaparak Bakanlar Kurulu'na sunacak." dedi.

Asıl amacın kaliteyi artırmak ve sanatı daha özgür hale getirmek olduğunu kaydeden Bülent Arınç, Türkiye'ye özgü bir model geliştirilebileceğini dile getirdi. Bunu da şu sözlerle ortaya koydu: "Elimizdeki veriler, devlete ait tiyatro ve sanatın pek çok çağdaş Batı ülkesinde bulunmadığını gösteriyor. Sadece bazı eserlere sponsor olmak suretiyle yarı zamanlı çalışan sanatçılardan bahsedilebiliyor. Bu anlamda belki Türkiye'ye özgü bir model meydana getirebiliriz." Başbakan Yardımcısı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda yaşanan tartışmayı da 'işçi-işveren' bağlamında ele alarak, "Daha çok tartışılan konu Şehir Tiyatroları'nda, belediyelerin yani işveren olduğu maaşlarını ve tüm imkânlarını ödemekte olduğu yerlerde biz gerekli kalitenin artmadığını, izleyici sayısının yükselmediğini ve özgürlük anlayışının yeterince yer bulamadığını görüyoruz." diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı'nın gündeminde futboldaki şike iddialarıyla ilgili gelişmeler de vardı. Bir soru üzerine, "Bence hoş olmayan bir durum var." yorumunu yapan Arınç, "Umarım alınacak kararlarla spordaki bu lekelenmenin ve çirkinleşmenin önüne geçilmiş olsun.'' değerlendirmesinde bulundu. Dün Ankara'da cevabı en çok merak edilen konulardan biri de Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Murat Özçelik'in istifa ettiği iddialarıydı. Arınç, sorular üzerine, "Dedikodunun çıktığı bugün itibarıyla böyle bir şey söz konusu değil. Şartların ne getirip götüreceğini Türkiye'de yaşayanlar mutlaka göreceklerdir.'' dedi. Özçelik'in istifasını sunduğu ama çıkan spekülasyonlar nedeniyle şimdilik işleme konulmadığı öne sürüldü.

MGK TOPLANTILARI TAMAMEN DEMOKRATİK VE ÖZGÜR BİR ORTAMDA YAPILIYOR

Arınç'a, Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel arasında önceki akşam gerçekleştirilen 3 saatlik görüşme de soruldu. Bunun doğal bir görüşme olduğunu ve uzun sürdü diye farklı anlamlar yüklenmemesi gerektiğini vurgulayarak, "Pazartesi de beklenenden kısa süren bir MGK toplantısı yaptık. Eskiden toplumun üzerine karabasan gibi çöken MGK toplantıları, artık bir süreden beri Türkiye'de yok. Tamamen demokratik ve özgür bir ortamda gerçekleşen MGK toplantıları var." ifadelerini kullandı. ZAMAN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler