YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hükümet çok dikkatli olmalı"
1980'li yıllarda PKK'ya katılıp 5 yıl sonra örgütten ayrılan ve PKK itirafçısı olan Abdülkadir Aygan'dan şok iddia...PKK'nın eylemsizlik kararına itibar edilmemesi gerektiğini söyleyen Aygan"33 er hadisesine gibi sansasyonel eylemler olabilir"dedi.
"Hükümet çok dikkatli olmalı"
27 Ağustos 2010 / 11:23 Güncelleme: 27 Ağustos 2010 / 11:34

Eski PKK'lı Abdülkadir Aygan, örgütün ilan ettiği pasif savunma sürecinde eylemlerine devam edeceği uyarısında bulunuyor. "Hükümet çok dikkatli olmalı." diyen Aygan, 1993'teki 33 er hadisesine benzer sansasyonel eylemlerin gerçekleştirilmesinin amaçlandığını belirtiyor. Aygan, Doğu ve Güneydoğu'da örgüte karşı ciddi bir sivil Kürt muhalefetin ortaya çıktığına dikkat çekiyor.

Eski PKK'lı Abdülkadir Aygan, örgütün 20 Eylül'e kadar ilan ettiği tek taraflı ateşkese itibar edilmemesi gerektiğini söylüyor. "Hükümet çok dikkatli olmalı. Buna bel bağlamamak gerekiyor." diyen Aygan, 1993'teki 33 er hadisesine benzer sansasyonel eylemlerin gerçekleştirilmesinin amaçlandığına dikkat çekiyor. Örgütün yapılanması ve eylem stratejisini iyi bilen Aygan, ateşkesin uygulanabilirliğinin imkânsız olduğunu belirtiyor. Tek taraflı ateşkesin altında örgütün muhatap alınma mücadelesinin bulunduğunu ifade eden Aygan, geçmiş yıllarda ilan edilen sözde ateşkeslerin gerekçelerinin de bu olduğuna ve bunun sonradan ortaya çıktığına vurgu yapıyor.

Örgütün ilan ettiği pasif savunma sürecinde eylemlerine devam edeceğini anlatan eski PKK'lı, böyle durumlarda 1993'teki 33 er hadisesine benzer sansasyonel eylemlerin gerçekleştirilmesinin amaçlandığını söylüyor. Doğu ve Güneydoğu'da son yıllarda örgüte karşı ciddi bir sivil Kürt muhalefetin ortaya çıktığını belirten Aygan, bundan rahatsızlık duyan PKK'nın, eylemlerine ara vermesinin imkânsız olduğunu vurguluyor. Abdülkadir Aygan, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Ateşkes sözünde durmayacakları, şart koşmalarından belli. 'Şartlarımız dikkate alınmadı' deyip yapacakları eylemlere kılıf bulacaklar. 'Bunu yapmak zorunda kaldık' diyecekler. Bunun dışında PKK'nın belli etmese de kendi içinde bir korku sarmalı var. Silahsız mücadeleyi savunan demokratik bir Kürt muhalefeti ve siyasi bir oluşum sesini yükseltiyor. Artık ciddi bir kamuoyu oluşuyor ve örgüt bundan rahatsız. PKK, bölgedeki etkinliğini sürdürmek ve kendisine karşı yükselen sesleri kısmak için devreye girecektir. Kürtlerin tek temsilcileri olduklarını göstermek için her şeyi yaparlar. Güçlerini kaybedeceklerinden endişeleniyorlar." Örgüte karşı oluşan sivil Kürt hareketlerinin önünün açılması gerektiğini düşünen Aygan, özellikle yurtdışında yaşamak zorunda kalan Kürt aydınlarının Türkiye'ye dönüşlerinin sağlanması gerektiğini söylüyor. Örgütün çizgisi dışındaki Kürt partilerinin kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri için alternatiflerin sunulmasını isteyen Aygan, "Bu gelişmeler fazlasıyla Öcalan'a dokunur. Kendini beğenmiş, dikta bir tiptir. Bunlar bu gelişmelerden rahatsız olacaklar. Artık taban sesini yükseltiyor. Sivil toplum kuruluşları ve sanat camiası da cephe almış. Bunun çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor." diyor. Referandum sürecine de değinen eski PKK'lı, Kürtlerin önemli bir kısmının evet oyu kullanmak için sandık başına gideceğini sözlerine ekliyor. Terör uzmanı Tuncer Günay da Aygan gibi düşünüyor ve örgütün yakın bir zaman için ses getiren eylemler yapabileceğini söylüyor. Örgütün eylemsizlik kararının uygulanabilirliğini çok zayıf bulduğunu anlatan Günay, "Çünkü örgüt içinde ve bölgede terör ve şiddet ortamından rant ve çıkar sağlayan sair yapılar içinde, silahların susmasından, eylemsizliğe geçişten ve barışın gelmesinden asla hoşlanmayacak olanlar var. Örgüt, değişik nüfuza ve etki alanlarına sahip merkez komite üyeleri ve üst düzey askeri komutanlar arasında paylaşılan birbirinden farklı yapılara bölünmüş durumda." diye konuşuyor.

Zaman

DOĞRUDUR !
 // BATUHAN
Hükümetimiz çok dikkatli olup gereğini yapacağına güvenimiz tamdır. Çok doğru bir tespit artık gerçekler saklanamıyor ....
27 Ağustos 2010 12:23
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler