YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Hukukun üzerine kimse çıkamaz"
"Hukukun üzerine kimse çıkamaz"
"Hukukun  üzerine kimse çıkamaz"
16 Haziran 2008 / 07:52 Güncelleme: 16 Haziran 2008 / 00:00

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, ''Bilinçli olarak yaratılan bilgi kirliliği ile yargı, yargıç, savcı ve avukatların toplum önünde güvenilirlikleri yıpratılmaya çalışılmakta, yargısız infaz edilmeleri amaçlanmaktadır'' dedi.


Eminağaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, yargı organlarına, yargıç, savcı ve avukatlara ve onların meslek kuruluşları olan YARSAV ve Türkiye Barolar Birliği'ne yönelik saldırılara her geçen gün bir yenisinin daha eklendiğini ifade etti.
 
Hukuk devletinde hukuksal yollarla sağlanması olanaklı olmayan ancak gerçekte hukuksuz biçimde soruşturma siparişleri verilircesine gerçekleştirilen medya servisi niteliğindeki haberlerin, nasıl, ne biçimde ve hangi kaynaktan yaratıldığı, üretildiği ve dağıtıldığının sorgulanması gereken bir konu olduğunu belirten Eminağaoğlu, YARSAV'ın bu konuda gerekli başvuruları yaptığını ve gerektikçe yapacağını bildirdi.
 
Eminağoğlu bağımsız yargının ve mensuplarının karar ve faaliyetlerinin sanki hukuk ötesi amaçlar ve hukuk ötesi etkiler altındaymış gibi güdü ve dürtülerle tek yanlı ve amaçlı işlem ve yayınlara konu edilmesinin, amaçlanan sonuç her ne olursa olsun, o sonucu yaratamayacağını, hukukun üstünlüğünün üzerine hiçbir şeyin çıkamayacağını ifade etti.
 
Eminağaoğlu, "Ayrıca ifade özgürlüğü yönünden ağır eleştiri boyutunu aştığı gözlenen saldırılar, ileri derecede tahrik ortamı yaratacak biçimde, adeta kampanya boyutunda giderek de artmakta ve sonuçta bağımsız bir erk olan yargı ile yargıç, savcı ve avukatlar özellikle hedef haline getirilerek, yargı baskı ve etki altında tutulmaya çalışılmaktadır" dedi.
 
Eminağaoğlu, şunları kaydetti. "Bilinçli olarak yaratılan bilgi kirliliği ile yargı, yargıç, savcı ve avukatların toplum önünde güvenilirlikleri yıpratılmaya çalışılmakta, yargısız infaz edilmeleri amaçlanmaktadır.
 
Bu amaç doğrultusunda yargı organlarının ve görevlilerinin, hukukun dışında hareket ettikleri yolunda toplumda genel bir kanı oluşturmaya yönelik söylem ve gerçekleştirilen eylemlerle hedeflenen ise yargının ve mensuplarının üzerine gittiği ya da yapılmasını engelledikleri hukuksuzluğu perdelemektir.
 
Sistemden de kaynaklanan nedenlerle yürütmenin etkisine sokulan yasamadan sonra, bu çabalarla yargının da yasama ve yürütme için fren mekanizması olması önlenip, yürütmenin beklentisine uygun karar verir biçimde ve etkisi altında tutularak çalışmasının amaçlandığı, bu yolda her türlü olanağın kullanıldığı da gözlenmektedir."
 
Her geçen gün yargıya yönelik saldırı ve senaryolara bir yenisinin eklendiği gözetildiğinde bu gidişle önümüzdeki dönemde yeni senaryolar ve saldırıların da ortaya çıkacağını iddia eden Eminağaoğlu, bu saldırılar karşısında ve yargı organlarının, hukukun üstünlüğünden ayrılmadan hukuk neyi gerektiriyorsa onu yapacağından kimsenin kuşkusunun olmaması gerektiğini ifade etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler