YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hükükmet kadından 28 Şubat yorumu
Hükükmet kadından 28 Şubat yorumu
13 Nisan 2012 00:27
Başbakan Erdoğan'dan 28 Şubat soruşturması ile ilgili açıklamada bulundu...
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'intikam duygusu' eleştirisine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan cevap geldi. Kimsenin bu süreci bir intikam hırsı olarak değerlendiremeyeceğini kaydeden Erdoğan, "Sürecin sadece demokratik parlamenter sistemlerin gereği olan bir süreç olması, bunun böyle bilinmesi gerekir. Soruşturma sivil iradenin bir yansıması" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat soruşturması çerçevesinde dün yapılan gözaltılarla ilgili olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na cevap verdi. Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina ile düzenlediği ortak basın toplantısında soruları cevaplayan Erdoğan, "Kimse bu süreci bir intikam hırsı olarak değerlendiremez, bir intikam hırsı olarak ele alamaz. Sürecin sadece demokratik parlamenter sistemlerin gereği olan bir süreç olması, bunun böyle bilinmesi gerekir." dedi. Başbakan Erdoğan, soruşturmanın sivil iradenin bir yansıması olduğunu vurguladı. Halkın, kendilerinden taleplerinin bu yönde olduğunun altını çizdi. Yaşananların, yasal sürecin işletilmesine ve çalıştırılmasına yönelik bir adım olduğunu kaydetti. Erdoğan, "Şu anda bu süreç işlemektedir ve temenni ederiz ki bu süreç en kısa zamanda neticelenerek adalet yerini bulur." ifadelerini kullandı. Başbakan, ayrıca gelişmelerin, 12 Eylül referandumunda kabul edilen 26 maddelik anayasa paketiyle kendini bulan sürecin bir neticesi olduğuna dikkat çekti.

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde temaslarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Kılıçdaroğlu'nun 28 Şubat soruşturmasına ilişkin açıklamalarıyla ilgili olarak da şunları kaydetti: "İntikamla adalet olmaz, amenna. Adalet başka şeydir, merhamet başka şeydir. Adalet mutlaka herkes için lazım ama Sayın Kılıçdaroğlu 28 Şubat sürecine yönelik operasyonlardan sıkıntı duymaktadır. Kendisi genel başkan değildi. O zamanki genel başkan Sayın Deniz Baykal o süreci en çok alkışlayanlardan biriydi. CHP, 28 Şubat sürecinde, Refah-Yol hükümetinin devrilmesini temin eden Milli Güvenlik Kurulu ve Türk Silahlı Kuvvetleri etkisine her zaman minnettar olmuştur."

Operasyonlara ilişkin bakanlardan da değerlendirmeler geldi. Bakanların görüşleri şöyle:

Sadullah Ergin (Adalet Bakanı): Türkiye yakın siyasî tarihinde, geçmişinde yaşamış olduğu ve demokrasisini belli periyotlarla kesintiye uğratan olaylarla yüzleşmek durumundaydı. Bunlar yaşanıyor. Temenni ederim, önümüzdeki süreçte ülkemiz demokrasisi kurumsallaşmış, ayağı yere sağlam basan ve kesintiye, askıya alınamayan bir istikrara kavuşsun. Bütün çabalar bunun için.

Ahmet Davutoğlu (Dışişleri Bakanı): Türkiye'nin kendi yakın siyasî tarihiyle yüzleşmesi itibar kazandırır. Benzer müdahalelerin, süreçlerin yaşanmaması için uluslararası topluma bir işaret anlamı taşır. Türkiye'nin demokratikleştiğini, geçmiş olaylarla ilgili her şeyin hukukî süreç içinde ele alındığını gösterir. Ülkemizde demokrasimizin güçlenmesi davaların kendisinden bağımsız olarak böyle bir yüzleşme itibarımızı artırır. Demokratik olgunluğumuz ve demokratik gücümüz arttıkça, halkın sözü arttıkça uluslararası itibarımız artacaktır.

Hayati Yazıcı (Gümrük ve Ticaret Bakanı): Bir taraftan milletimizin yediği içtiği ile alakalı temizlik yaparken, bu tür operasyonlar, sorgulamalar, yargılama süreçleri de demokratik alanda var olan engelleri ortadan kaldırmak bir nevi o alanda temizlik yapmak anlamına geliyor. Hukuk devletinde hiç kimsenin kaygıya, endişeye kapılmasına gerek yok. Hepimiz yargıya güvenmeliyiz. Bu süreç içinde aktif olarak ve aktör olarak rol alanların elbette ki hak ettikleri cezayı görmeleri hukuk devletinin gereğidir.

Recep Akdağ (Sağlık Bakanı): 28 Şubat, Türkiye demokrasisinin kara tarihlerinden birisidir. Dolayısıyla mutlaka 28 Şubat ile ilgili mağduriyetlerin ortaya konulması, araştırılması, gerekenlerin yapılması lazım. Türkiye demokratikleşiyor. Türkiye demokratikleştikçe, özgürlükler genişledikçe, geçmişte milletin iradesinin üzerine ipotek koyanlarla alakalı yaptırımların ortaya konması çok tabiidir. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler