YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Hukukçulardan Kılıç'a destek
"Anayasa'nın 68. maddesindeki yasakların değişmesi lazım"
Hukukçulardan Kılıç'a destek
13 Aralık 2009 / 10:46 Güncelleme: 13 Aralık 2009 / 10:49

DTP'nin oybirliğiyle kapatıldığını açıklayan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, 'parti kapatmayı zorlaştıran düzenleme' yapılması çağrısında bulundu.

Kılıç, benzeri bir açıklamayı AK Parti davasının ardından da gündeme getirmişti. Siyasi partilerin kapatılmasını güçleştirecek bu yönde bir düzenleme talebi hukukçulardan destek gördü. Hukukçular, bu değişikliğin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Venedik Komisyonu Kriterleri'ne uygun olduğunu vurguladı.

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Serap Yazıcı, Türkiye'de 25 siyasi partinin kapatıldığını, bunun dünyada örneğinin bulunmadığını belirtti. Parti kapatmaya ilişkin Anayasa'daki kavramların azaltılması ve somut hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Yazıcı, "Parti kapatma davası açma yetkisi de siyasi sorumluluğu üstlenebilecek makamlara ait olsa belki bu kadar çok parti kapatma davası açılmaz." ifadelerini kullandı.

Yargıtay Onursal Üyesi Dr. Ekrem Serim ise, "Venedik Kriterleri'nin Anayasa'ya konulması lazım. Parti kapatma bu şekilde zorlaştırılabilir. Anayasa'nın sadece parti kapatma maddelerinin değiştirilmesi de yetmiyor, Anayasa'nın başlangıç kısmından itibaren değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü daha çok korumayla ilgili hükümler bulunuyor." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Levent Köker de, "Siyasi Partiler Kanunu değişmeli. Çünkü kanunun içindeki hükümler, partilerin uyması gereken yasaklar listesi son derece uzun, anlamsız ve çağdaş demokrasi ölçüleriyle bağdaşmıyor. Ancak bu da yeterli değil. . Anayasa'nın 68. maddesindeki yasakların da değişmesi lazım." diye konuştu.

Zaman

Herhangi bir parti devlete ait bir kurum eşdeğerindedir.
 // ibrahim çelikoğlu
Bizde parti,Cumhuriyet rejiminin gereğinden ötürü değil,organize
toplanma yerleridir.Maksat rant,birilerini tahaküm altında idare edip
egosunu tatmindir.Bunun içinde masum olanlar;İdarede söz sahibi olmayanlardır.Kandırılmışlar,bilmeden hizmet eder.Kolluk,yargı baskısı milleti sindirir.Kötü hallerinden memnun olmaya mecbur bırakılır.Anayasa Mahkemesi,suçluların kim olduğunu bilmezken,
parti kapatıyor.Suçlu kurtuluyor.Devlet kargaşaya sürükleniyor....
13 Aralık 2009 11:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler