YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'ya dava açtı
HSYK'ya dava açtı
22 Şubat 2010 15:44
Malatya Barosu avukatlarından Canpolat, dava dilekçesinde, HSYK'nın kararının ''yok hükmünde olduğunun tespitine karar'' verilmesini talep etiğini ifade ett.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) Erzurum'da yetkili savcılarla ilgili verdiği karara Malatya, Mardin ve Sivas'tan tepki geldi.

Malatya Barosu'ndan bir avukat Erzurum Özel yetkili savcılarının yetkilerinin alınmasıyla ilgili olarak HSYK hakkında Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesine dava açtı.

Malatya Barosu avukatı ve Avrasya Hukuk ve Demokrasi Derneği Başkanı Turan Canpolat, Avukatlık Kanunu'na göre bir avukatın bu davayı açma ve taraf olma yetkisinin bulunduğunu ifade ederek, HSYK'nın kararının ''yok hükmünde olduğunun tespiti'' talebiyle dava açtığını kaydetti.

Canpolat, dava dilekçesinde, HSYK'nın kararının ''yok hükmünde olduğunun tespitine karar'' verilmesini talep etiğini ifade etti.

Malatya Adliyesi önünde toplanan bir grup avukat adına açıklama yapan Malatya Barosu Başkan Yardımcısı Dursun Karaköse ise HSYK'nın yetki aşımı yaptığını ileri sürerek, şöyle konuştu:

''Erzurum'da özel yetkili savcılarca yürütülen soruşturmaya bir yargı organı gibi müdahale eden, özel yetkili 4 savcının yetkilerini kaldıran HSYK, yargısal faaliyet içinde bulunan yargı mensuplarına 'daha ileri gitmeyin' mesajı vererek, hukuka darbe indirmiştir. Yargı mensupları 'kafese' alınmak istenmiştir. Görevini yapan yargı mensuplarına cübbe altından 'balyoz' gösterilmek istenmiştir.''

MARDİN

Mardin'in Yenişehir semtinde bir araya gelen, aralarında Eğitim-Bir-Sen ve Enerji Sen'in de bulunduğu çeşitli sendika ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri açıklamadan önce adaleti temsil eden bir teraziyi dar ağacına astı.

Terazi kefesinin bir gözüne ''hukuk'' yazılı bir kutu, diğer kefesine ise cübbe üzerine konulmuş postal konuldu. Daha sonra açıklamayı Enerji-Sen Mardin Şube Başkanı Abdulselam Er okudu.

Er, bugüne kadar millet iradesine ipotek koyan ''askeri-sivil bürokrasinin'' her demokratik çabayı ''irtica ve bölücülük'' üst başlığı ile yaftaladığını savunarak, ''Hiç kimse Yargıtayı, Anayasa Mahkemesini ve Hakimler Savcılar Yüksel Kurulunu, cuntacıların emellerine alet edemez. Kafes eylem planları, Balyoz darbe planları, e-muhtıralar, post modern müdahaleler, Yakamoz, Ayışığı ve Sarıkız gibi millete ihanet senaryolarıyla hedefledikleri ve Danıştay saldırısı ile de eyleme koydukları bu hain girişimleri kınıyoruz'' dedi.

Konuşmaların ardından grup dağıldı.

SİVAS

Sivas Ülfet Hukuk Derneği üyesi avukatlar ve Sivas Barosu'na kayıtlı bazı avukatlar ile bazı sendikalar, dernekler, meslek odaları ve siyasi partilerin temsilcileri, HSYK'nın kararına tepki göstermek için Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı.

Ellerinde dövizler taşıyan grup adına basın açıklaması metnini okuyan Ülfet Hukuk Derneği Başkanı Avukat Abdüssamet Kahya, ''Ülkemizde demokrasinin ve hukukun kara günleri bitmek, tükenmek bilmiyor. 27 Mayısa, 12 Marta, 12 Eylüle, 28 Şubata, 27 Nisana şimdi de 17 Şubat 2010 eklenmiştir. Bugün, demokrasimizin ve hukukun üstünlüğü ilkesinin yargı kurumu tarafından kuralsız bir biçimde çiğnendiği, akla, vicdana ve evrensel hukuk kurallarına acıkça aykırı bir uygulamanın yaşandığı gündür'' dedi.

Kahya, hukukta ''eşitlik'' kavramını vurgulayarak, hukuk devletinde suç işleyen herkesin, sıfatı ne olursa olsun hukuk karşısında eşit olduğunu ve yargı önünde hesap vermesi gerektiğini söyledi.

Yargı reformu yapılması konusunda TBMM'ye seslenen Kahya, yargı reformu yapılmasını, ''1982 darbe Anayasası''nın demokratik ve evrensel değerlere uygun bir şekilde değiştirilmesini istedi.

Avukatların büyük bir bölümünün cübbelerini giyerek katıldığı basın açıklamasında, açıklama metnine imza atan sivil toplum örgütlerinin isimlerinin okunmasının ardından grup, dağıldı.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler