YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'ya avukatlardan protesto
HSYK'ya avukatlardan protesto
19 Şubat 2010 12:32
HSYK'nın Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Şanal'la ilgili kararını bir grup avukat protesto etti...

Erzurum Barosu'na kayıtlı bir grup avukat, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcıları Osman Şanal, Rasim Karakullukçu, Mehmet Yazıcı ve Tarık Gür'ün yetkilerinin alınması ve Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş ile haklarında suç duyurusunda bulunmasını ''yargısal bir darbe ve yargıya müdahale'' olarak niteledi ve kararı protesto etti.

Erzurum Adliyesi önünde cübbelerini giyerek toplanan Baroya kayıtlı bir grup adına basın açıklaması yapan Zahide Yavuz, ''Yüksek yargının görev ve yetkileri anayasa ile ilgili yasalarda düzenlenmiş ve sınırları belirtilmiştir'' dedi. Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yüksek yargıdan beklenen tarafsız ve bağımsız olarak, her türlü ideolojik ve subjektif değerlendirme ile yaklaşımlardan uzak olarak görevlerini ifa etmesidir. Ancak ülkemizde bunun böyle olmadığını yüksek yargının anayasa ve yasaların kendilerine verdiği yetkileri aşarak, yetki gasbında bulunduğunu, tartışmalı ve siyasi kararlar aldığını üzülerek müşahede etmekteyiz.''

Avukat Yavuz, Türkiye'nin hızlı bir şekilde demokrasiden yargıçlar hükümetine doğru ilerlediğini savunarak, ''Yüksek yargının işlev, sorumluluk ve görevleriyle çelişen bu yaklaşımı, ilk derece hakim ve savcılar üzerinde vesayeti aşan bir baskıya dönüşmüştür. Özel yetkili cumhuriyet savcıları Osman Şanal, Rasim Karakullukçu, Mehmet Yıldız ve Tarık Gür'ün yetkilerinin alınması ve Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş ile haklarında suç duyurusunda bulunulması yargısal bir darbe olup, yargıya müdahaledir'' dedi.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında yürütülen soruşturmada CMK 250. maddesine göre hareket edildiğini, herhangi bir yorum hatası veya yetki aşımı bulunmadığı kanaatinde olduklarını söyleyen avukat Zahide Yavuz, ''Kaldı ki HSYK'nın olağanüstü toplantı ile almış olduğu karar kanuna açıkça aykırı olup ilk derece hakim ve savcıları sindirmeye yönelik yargısız bir infazdır'' diye konuştu.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler