YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'nın kararı hukuksuzdur
HSYK'nın Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'ın yetkilerinin alınması ile ilgili kararını değerlendiren Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Kılıçkaya, HSYK'nın kararının hukuka aykırı olduğunu açıkladı
HSYK'nın kararı hukuksuzdur
17 Şubat 2010 / 15:35 Güncelleme: 17 Şubat 2010 / 15:42

Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya, ''Hukukun belirlediği yöntemler arasında savcının yetkisinin alınması yoktur. Bu yönüyle bakıldığında HSYK'nın kararı hukuksuzdur'' dedi.

Kılıçkaya, yaptığı yazılı açıklamada, özel yetkili Erzurum Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal ile 3 savcının özel yetkilerinin HSYK tarafından kaldırılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, hakim ve savcıların, görevlerini her türlü etkiden bağımsız olarak yürüttüğünü belirtti.

''Hakim ve savcıların yetkilendirilmeleri, görev yerlerinin değiştirilmesi belirli ilkeler ve kurallar çerçevesinde olur. HSYK, bu ilke ve kurallara aykırı olarak sadece yürüttüğü soruşturma ve bu soruşturmada ortaya çıkan sonuçlar nedeniyle savcının yetkisi kaldırılmaz. Kaldırılırsa, ağır hukuka aykırı olur'' görüşünü dile getiren Kılıçkaya, şunları kaydetti:

''Savcının yaptığı işlemde bir yanlışlık bulunmasının sonuçları hukuk tarafından açık olarak belirlenmişti. Hukukun belirlediği yöntemler arasında savcının yetkisinin alınması yoktur. Bu yönüyle bakıldığında HSYK'nın kararı hukuksuzdur.

HSYK hakim ve savcıların yürüttükleri soruşturmaları veya bakılan davaları denetleme yetkisine sahip değildir. HSYK, bu kararı ile savcının yaptığı soruşturmayı denetlemeye çalışmaktadır. Kamuoyu, bu kararı, 'HSYK, savcı Osman Şanal'ın yaptığı işlemleri beğenmedi ve görevi ile ilgili yetkisini elinden aldı' şeklinde algılayacaktır.''

Sinan Kılıçkaya, hakim ve savcıların, görevlerini HSYK da dahil her türlü etkiden bağımsız olarak, vicdani kanaat ile yürüttüklerine işaret ederek, ''Hakim ve savcılar görevlerini yaparken yetkilerinin ellerinden alınması veya görev yerlerinin değiştirilmesi endişesi ile hareket etmemelidir. Bu husus Anayasa ile güvence altına alınmıştır. HSYK'nın bu kararı Anayasa'ya aykırıdır'' dedi.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler