YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'nın kararı AİHM'ye gidiyor...
HSYK'nın kararı AİHM'ye gidiyor...
19 Şubat 2010 11:38
HSYK'nın özel yetkili savcının yetkisinin elinden alan kararı AİHM'ye taşınıyor...

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK), Erzurum özel yetkili cumhuriyet savcılarını görevden alma kararına tepkiler çığ gibi. Avukat Halil İbrahim Serbest, HSYK kararının hukuksuz olduğunu belirterek AİHM'ye başvurdu. "Bu konuda iç hukuk yolları zaten kapalı.

Ben de hem bir vatandaş hem de bir hukukçu olarak bu kararı AİHM'ye taşıdım." diyen Serbest, Mahkeme'den HSYK kararına karşı tedbir kararı istiyor. 8 sayfalık dilekçesinde, kararın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğunun tespit edilerek uygulamanın durdurulması ve 4 savcının yetkileriyle beraber görevlerine dönmesini talep ediyor. Ergenekon terör örgütü ile mücadele ve ülkenin bu yapıdan kurtarılması amacıyla bu başvuruyu yaptığını ifade eden Serbest, "Türkiye bu yapıdan nasıl kurtulur bilmiyoruz ama biz vatandaş olarak görevimizi yapmak durumundayız. Çünkü darbe ve kaos ortamlarından vatandaş olarak bizler de zarar görüyoruz. Bu anlamda kişisel hak arama babından müracaat ediyorum." dedi.

8 sayfalık dilekçede başvuru gerekçelerini sıralayan Avukat Halil İbrahim Serbest, yürütülen Ergenekon davasına ilişkin bilgileri de aktarıyor. Ergenekon'un amacının Türkiye'de askerî bir darbeye zemin hazırlamak ve darbe yapmak olduğunu belirten Serbest, "Askerî darbeden bir vatandaş ve bir hukukçu olarak ben de etkilenmekteyim. Çünkü benim de içinde bulunduğum halkımın demokratik yolla seçtiği hükümet ortadan kaldırılmış olacak, ülke ekonomik ve sosyal olarak geriye gidecektir. Demokrasiye darbe indirilecektir." ifadelerini kullanıyor.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler