YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK’nın ilginç açıklamasının yankıları
HSYK'nın, ‘Ergenekon davasına bakan mahkemenin başkanı ve üyelerle ilgili herhangi bir tasarrufu olmamıştır’
HSYK’nın ilginç açıklamasının yankıları
29 Temmuz 2009 / 07:58 Güncelleme: 29 Temmuz 2009 / 00:00

HSYK, ‘Ergenekon davasına bakan mahkemenin başkanı ve üyelerle ilgili herhangi bir tasarrufumuz olmamıştır’ açıklaması yaptı. Ortalık yine karıştı. Kimilerine göre bu bir itiraftı kimilerine göre HSYK'nın bugüne kadar yaptığı en sert açıklamaydı...

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) 4’ü yargıdan gelen 9 üyesinin ilginç açıklaması medyada da farklı şekilde yankı buldu. 9 üyenin, Ergenekon davasını kastederek, ‘HSYK’nın, davaya bakan mahkemenin başkan ve üyeleri ile ilgili herhangi bir düşünce, öneri ve tasarrufu başından beri olmamıştır’ demesini Star gazetesi itiraf olarak yorumladı ancak Milliyet'e göre ise bu HSYK'nın şimdiye kadar yaptığı en sert açıklamaydı...


İşte iki gazetenin HSYK'nın ilginç çıkışına farklı yorumları....


Star gazetesinin haberi (HSYK'nın Ergenekon itirafı)


- HSYK, ‘Ergenekon davasına bakan mahkemenin başkanı ve üyelerle ilgili herhangi bir tasarrufumuz olmamıştır’ açıklaması yaptı. Kurul, böylece Ergenekon savcılarına yönelik korsan girişimi doğruladı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) 4’ü yargıdan gelen 9 üyesi açıklama yaptı. 9 üye, Ergenekon davasını kastederek, ‘HSYK’nın, davaya bakan mahkemenin başkan ve üyeleri ile ilgili herhangi bir düşünce, öneri ve tasarrufu başından beri olmamıştır’ dedi. Bu ifadeyle ‘Ergenekon hakimleri’ ile ilgili bir talepleri olmadığını ifade eden HSYK, savcıların ise görevden alınması için önerge verdiğini itiraf etti.

SİYASETÇİLERİ SUÇLADI

HSYK, ‘... Soruşturmanın her noktasında basın ve bir kısım siyasetçilerin ölçüsüzce her noktada yargıyı etkileyecek şekilde yer almalarına fırsat verilmiş olması... ‘ ifadesiyle ‘bir kısım siyasetçileri’ de suçladı.

‘ŞİKAYET ETTİK, İŞLEM YAPILMADI’

Açıklamada ayrıca, ‘Savcılar hakkındaki şikayetleri Adalet Bakanlığı’na bildirdik, işlem yapılmadı’ şikayetinde bulunuldu: ‘Soruşturmayla ilgili şikayetlere ilişkin dilekçelere cevap verilmediği gibi, ilgili dosyalar incelenmek üzere istenildiği halde gönderilmemiştir.’’

‘SAVCILARI İZLEMEYE ALDIK’

‘... CMK 250. madde kapsamında görevli ikinci bir Cumhuriyet Başsavcı Vekili görevlendirilmesini gerekli kılmış... ‘ diyen HSYK’nın 9 üyesi basına sızmalara karşı da savcıları izlemeye aldığını vurguladı.


‘SAVCILAR SORUŞTURULSUN’

9 üye, ‘Savcılara yasal işlem yapılması ve HSYK’ya bilgi verilmesi kararı aldıklarını da açıklamadaki ‘... bugüne kadar Yüksek Kurul ve Adalet Bakanlığı’na intikal eden şikayet ve başvurular ile ilgili yasal işlemlerin başlatılıp tamamlanması ve Yüksek Kurul’a bilgi verilmesi, buna göre işlem yapılmasına... ’ ifadesiyle vurguladı. Açıklamada HSYK Başkanvekili Özbek’in yanı sıra Suna Türkoğlu, Ali Suat Ertosun, Musa Tekin, O.Cem Erbük, Coşkun Öztürk, F. Anıl Genç, Feyzi Altınok, H. Ceyda Kerman ve Ayşe Albayrak Doğan’ın imzası yer aldı.


 Dosya:/dosya/icerik/090729-123909-p00k1.jpg


BU FOTOĞRAFI ‘ETKİ’ SAYMADI

HSYK’nın 9 üyesi, Ergenekon savcılarının görevden alınmasına ilişkin önergeyi veren Ali Suat Ertosun’un Ergenekon sanığı ile ilişkisini gösteren fotoğraf ve haberleri ‘yargıyı etkilemek’ diye değerlendirdi, ancak Ertosun’un savcılarını alma önergesi verdiği davanın sanığı ile buluşmasını ‘etki’ saymadı. Kararmane HSYK’da görüşülürken Ertosun ile Ergenekon sanığı Engin Aydın ile bir araya geldi. Aydın bu görüşmenin ardından YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile yemekte buluştu. Eminağaoğlu’nun başkanı olduğu YARSAV’ın 3 üyesi de HSYK üyesi.


HSYK üyelerinin bu çıkışını Star gibib yorumlamayan Milliyet'in haberi ise şöyle;Kritik yaz kararnamesini önceki gün karara bağlayan HSYK, dün yaptığı açıklamayla Ergenekon davasına bakan mahkemenin üyelerini değiştirmek gibi bir önerilerinin olmadığını belirtti. Kurul, Ergenekon soruşturmasında verilen kararların Yargıtay denetiminden geçirilmesini de istediHâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yaz kararnamesine ilişkin krizi sonlandıran toplantıda, İstanbul'a ikinci bir başsavcı vekili atanması ve Adalet Bakanlığı’nın Ergenekon ile ilgili suç duyurularını işleme konulması dışında çok kritik bir karara daha imza attığı ortaya çıktı. Kurul’un yargı kökenli üyelerinin oylarıyla, Adalet Bakanlığı’nın Ergenekon soruşturması sırasında alınan arama ve dinlemeler gibi bazı kararları kanun yararına bozma yöntemiyle Yargıtay’a taşınmasına karar verdiği anlaşıldı.
Ergenekon savcılarının görev yerlerinin değiştirilmesi önerisi nedeniyle krize neden olan yaz kararnamesini önceki gün açıklayan HSYK’nın Yargıtay ve Danıştay kökenli asıl ve yedek, seçilmiş 9 üyesi dün yaptıkları toplantının ardından bir açıklama yayımladı. Açıklamada, bakanlığın hazırladığı kararname taslakları üzerindeki tasarruf hakkının Kurul üyelerinde bulunduğu ve üyelerin öneride bulunma hakkının olduğu vurgulandı.
Açıklamada, bakanlığın, HSYK’nın Ergenekon ile ilgili ilettiği suç duyurularının akıbetini bildirmediği gibi, Kurul’un soruşturma dosyalarını inceleme talebini de yanıtsız bıraktığı ifade edildi.

Ergenekon’a denetim
Açıklamada, HSYK’ya Ergenekon soruşturmasıyla ilgili verilen bazı şikâyet dilekçelerinin ekinde bazı kararların yer aldığı, bu kararların Anayasa, CMK, AİHS ve uluslararası sözleşmelere uygunluk bakımından yargı denetiminden geçirilmesi gerektiği, bu nedenle kişilerin temel hak ve özgürlüklerinin ihlal edildiğine ilişkin iddialar nedeniyle Kurul’da oylama yapıldığı ve Adalet Bakanlığı’nın söz konusu kararları kanun yararına bozulması istemiyle Yargıtay’a taşımasına karar verildiği belirtildi. Bu sürecin kısa sürede sonuçlanmasının, yargının itibarının ve adil yargılanma hakkının korunması için zorunlu olduğu belirtilen açıklamada, kişilerle ilgisi olmayan ve hukukun temel ilkeleri ihlal edilmeden alınan karar için Adalet Bakanı ve müsteşarının karşı oy kullandıkları kaydedildi.

Gerekçeler
Açıklamada, Kurul’un yargılamayı etkileyecek şekilde Ergenekon davasına bakan mahkemenin üyelerini değiştirmek gibi bir önerisinin olmadığı belirtildi.
Açıklamada, Ergenekon savcılarının görev yerlerinin değiştirilmesi konusundaki önerilerin yapılmasına, “Ancak, soruşturmanın her noktasında basın ve bir kısım siyasetçilerin ölçüsüzce her noktada yargıyı etkileyecek şekilde yer almalarına fırsat verilmiş olması; gizlilik kurallarına uyulmasının sağlanamaması, özellikle soruşturmaya konu olan bir kısım hususların kişi haklarını ihlal edecek ve daha da önemlisi soruşturmanın değişik evrelerinde karar verme durumunda bulunan hâkimleri etkileyebilecek şekilde önceden yayımlanması” gerekçeleri gösterildi.

Bakan’dan karşı oy
Açıklamada, aynı gerekçelerle İstanbul Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği’ne ikinci bir ismin atanmasına gerek görüldüğü, ayrıca bakanlığa yapılan suç duyurularının işleme konulmasına karar verildiği belirtildi. Açıklamada, bu kararların da Bakan ve müsteşarın karşı oyuyla ve oyçokluğuyla alındığı belirtildi.

‘Bilgiler sızdırıldı’
HSYK’nın yargı kökenli üyeleri, Ergenekon soruşturmasını sahiplenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, “bütün davaların sahibi Türk milletidir” sözleriyle örtülü biçimde eleştirdi.
9 üyenin açıklamasında, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Müsteşar Ahmet Kahraman örtülü biçimde bilgi sızdırmakla suçlanarak, “Ne yazık ki kanun gereği gizli olması gereken, sızdırılması suç teşkil eden ve somut gerçeklerle de bağdaşmayan bazı bilgiler sorumsuzca basına verildiğinden, kamuoyunda bilgi kirliliğine neden olmuştur” denildi.


GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler