YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'nın Ergenekon savcıları kararı TIKLAYIN
Yaz kararnamesi internette yayımlandı
HSYK'nın Ergenekon savcıları kararı TIKLAYIN
27 Temmuz 2009 / 22:13 Güncelleme: 27 Temmuz 2009 / 00:00

Kararname ile unvanlı 164 hakim ve savcının görev yeri değişti. Listede, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı ile ''Ergenekon'' soruşturmasında görevli ve kararname çalışmaları sırasında isimleri sıkça gündeme gelen Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Fikret Seçen, Mehmet Murat Yönder, Nihat Taşkın, Kasım İlimoğlu, Ercan Şafak ve Mehmet Ali Pekgüzel yer almadı.


İşte Kararnameye göre önemli atamalar....


* Ergenekon savcısı Zekeriya Öz ve hakimlerin yerleri değişmedi.


* Kararnamede ismi dikkat çekenlerden biri olan 'Süper Savcı' olarak bilinen Murat Gök, İzmir Cumhuriyet Savcılığı'ndan Samsun Cumhuriyet Savcılığı'na atandı.


* İstanbul Ağır ceza Mahkemesi'ne 3 yeni isim ve Anayasa Mahkemesi'ne yeni raportör olarak Berrak Yılmaz atandı.


* Trabzon Cumhuriyet Başsavcısının yeri değiştirildi.


* Diyarbakır Ağır ceza Mahkemesi'nin başkanı değiştirildi.


* 64 cumhuriyet başsavcısının yeri değiştirildi.


Kararnamede 164 hakim ve savcının yeri değişti


 


ADLİ YARGI KARARNAMESİ İÇİN TIKLAYIN


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Olcay Seçkin'i, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250. maddesi kapsamındaki suçları soruşturmakla görevli savcılıkta, Başsavcıvekili olarak yetkilendirdi.


Kurul ayrıca, ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten savcılarla ilgili şikayet ve suç duyurularının, Adalet Bakanlığınca yasal gereğinin başlatılarak Kurulca sonucuna göre işlem yapılmasını da oy çokluğuyla karar altına aldı


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Olcay Seçkin'i CMK 250. madde kapsamındaki suçları soruşturmakla görevli savcılıkta, başsavcıvekili olarak yetkilendirdi.


AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, HSYK, bugün adli yargı unvanlı hakim ve savcılara ilişkin kararname taslağını karara bağlarken, bazı kararlar da aldı.


Buna göre, CMK 250. madde kapsamındaki suçları soruşturmakla görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı ile birlikte bu suçları soruşturmakla görevli savcılığa Başsavcıvekili olarak, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Olcay Seçkin de yetkilendirdi. CMK 250. madde kapsamındaki suçların, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Başsavcıvekili Turan Çolakkadı ve yeni yetkilendirilen Olcay Seçkin tarafından koordineli bir şekilde yürütüleceği bildirildi.


''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten savcılarla ilgili şikayet ve suç duyurularıyla ilgili gereğinin yapılmasını da isteyen Kurul, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılarla ilgili HSYK ve Adalet Bakanlığına yapılan şikayet ve suç duyuruları hakkında Adalet Bakanlığınca yasal gereğinin başlatılarak, Kurulca sonucuna göre işlem yapılmasını da karar altına aldı.


Her iki kararın da oy çokluğuyla alındığı öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler