YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'dan yeni paralel incelemesi
HSYK'dan yeni paralel incelemesi
07 Mart 2015 07:30
HSYK, Ergenekon ve Balyoz davalarında etkin olan hakim ve savcılar için harekete geçti. Konuyla ilgili Müfettiş görevlendiren HSYK raporun ardından ak ve karayı ayıracak.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), ünlü Ergenekon ve Balyoz davalarına bakan hakim-savcılar hakkındaki iddiaları incelemek üzere yeniden müfettiş görevlendirdi. Eski HSYK döneminde hazırlanan raporu ‘birçok iddiayı karşılamadığı’ gerekçesiyle yeterli bulmayan Kurul, yeniden hazırlanacak geniş kapsamlı raporun ardından o hakim ve savcılar hakkındaki kararını verecek.

2010 yılındaki anayasa değişikliği ile HSYK’nın yapısında büyük değişikliğe gidilmiş, hakim ve savcılarla ilgili şikayetleri incelemek üzere 3. Daire görevlendirilmişti. Bu daireye, o dönem Ergenekon ve Balyoz davası ile ilgili yüzlerce şikayet başvurusu yapıldı. Ancak paralel yapının vesayeti altında bulunan eski HSYK, şikayetleri neredeyse dikkate bile almadı. 12 Ekim’de üyeleri seçimle yeniden belirlenen HSYK ise paralel vesayetten kurtularak Ergenekon-Balyoz sürecine ilişkin tüm itirazları kabul etti ve inceleme başlattı.

Rapor yeniden yazılsın

Geçtiğimiz çarşamba günü toplanan HSYK Genel Kurulu, sözkonusu davalarda imzası bulunan hakim ve savcılarla ilgili şikayetleri masaya yatırdı. HSYK, paralel vesayet dönemindeki müfettişler Halit Kıvrıl ve Tufan Ataman’ın hazırladığı raporu yeter bularak yeni rapor hazırlanmasına hükmetti. Önceki raporun ‘birçok iddiayı karşılamadığına’ ve ‘eksik’ olduğuna karar veren HSYK, kuruma bağlı Teftiş Kurulu Başkanlığı eliyle yeni müfettiş görevlendirecek. İncelemeler, Ergenekon-Balyoz’un tüm aşamalarını kapsayacak.

Ergenekon ve Balyoz ekibi

HSYK, müfettişlerin hazırlayacağı yeni raporun tamamlamasının ardından şikayetleri tekrar ele alacak. İşte yeni müfettişlerin masaya yatıracağı o isimler: (Ergenekon davasına bakan 13 Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyeleri) Hasan Hüseyin Özöse, Sedat Sami Haşıloğlu, Hüsnü Çalmuk, Nihat Topal, Ercan Fırat. (Dönemin savcıları) Zekeriya Öz ile Fikret Seçen, Mehmet Murat Yönder, Ercan Şafak, Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın, Murat Dalkuş. (Balyoz davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyeleri) Ömer Diken, Ali Efendi Peksak, Murat Üründü, Aytekin Özanlı.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler