YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'dan 'Neden Hayır?'kitapçığı
HSYK'dan 'Neden Hayır?'kitapçığı
21 Ağustos 2010 07:47
HSYK üyeleri daha önce adliyeleri ziyaret ederek birçok hakim ve savcılarla anayasa paketi için görüşmüştü. Şimdi de Kadir Özbek ve Ali Suat Ertosun tarafından hazırlanan 'Neden hayır?' kitapçığı hazırlanarak savcı ve hakimlere dağıtıldı.

Vatandaşın vergileriyle finanse edilen ve devletin bir kurulu olan HSYK, garip bir uygulamaya daha imza attı, CHP ve MHP'nin 'hayır' çağrısına katıldı. Kurul, referandum öncesi 'hayır'a destek arıyor.

Adliyelerde hâkim ve savcıları ziyaret eden üyeler bir de kitapçık hazırladı. Başkan Vekili Kadir Özbek ve üye Ali Suat Ertosun'un hazırladığı 'Neden Hayır?' kitapçığı, binlerce adet bastırılarak hâkim ve savcılara dağıtıldı.

CHP ve MHP'nin referandumda yaptığı 'hayır' çağrısına bir destek de Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan (HSYK) geldi. Başkan Vekili Kadir Özbek ve Ali Suat Ertosun tarafından hazırlanan kitapçık, binlerce adet bastırılarak hâkim ve savcılara ulaştırıldı. Adalet Bakanlığı'nın kararname taslağını geri çekmesiyle kendi aralarında toplantılarını sürdüren HSYK üyeleri, referandumda hayır çıkması için çalışmalarına hız verdi. Anayasa paketiyle ilgili "HSYK'ya İlişkin Anayasa Değişikliği Konusunda Analitik Bir İnceleme" başlıklı kitapçık bastıran Kurul üyeleri, kitapçığı hâkim ve savcılar ile gazetecilere dağıttı. Kitapçığı hazırlayan Başkan Vekili Kadir Özbek, gazetecilere "HSYK üyesi Ali Suat Ertosun ile hazırlayarak, bastırıp dağıtımını yaptığımız kitapçık, çalışmalarınızda değerlendirilmesi için elektronik ortamda gönderilmiştir." mesajı gönderdi. Kitapçıkta, HSYK ile ilgili değişiklikler eleştiriliyor. Anayasa değişikliğinin yargıyı, yürütmenin güdümüne sokmayı amaçladığı öne sürülen kitapçıkta, TBMM'nin hazırladığı anayasa değişikliğiyle ilgili, "Değişikliğin siviller tarafından yapılması tek başına öngörülen düzenlemelere haklılık ve meşruluk kazandırmaz." denildi. HSYK'nın hazırladığı kitapçıkta şunlar vurgulandı: "Kanunun temel amacının, Kurul ve AYM'nin yapısını değiştirmek olduğu anlaşılmaktadır."

Zaman

devamı...
 // ibrahim çelikoğlu
Bir daha görüyoruzki MHP ve CHP yandaşları,işbirlikçileri..Yargı özgür olmalı müdahaleye açık olmamalıdır bir yere kadar;Suç işleyip hukuk dışı ideolojilerinden uzak kalarak.Kırmızı çizgileri aşamamak kaydıyla.
Taraf olup Anayasanın eşitlik ilkelerini çiğniyen yargıç değil,yargının içine bile sokulmamalıdır..Kitapçıkları bastıklarının masrafı nereden karşılanıyor?Sorusuda önemlidir......
21 Ağustos 2010 16:28
Türk'lerin eksiği...
 // ibrahim çelikoğlu
Eksik olan seçmenin,seçim sandığına sağlıklı gidememesidir.Millet burada görüldüğü gibi güvenmesi eksiksiz olan kurumlar tarafından,doğrular saptırılarak,kandırılılmasıdır.AYM pakete müdahale hakkı olmadsığı halde,müdahale etmiş,istemediklerinin çıkarılmasını istemiş ve çıkarılmıştır.Yargının müdahale edip kendi kafalarına göre yaptığını,yargının başka bir bölümü karşı çıkıyor.Hangisi Anayasaya,Cumhuriyete,hukuk'a uygun??Burada bir d...
21 Ağustos 2010 16:18
yüz
 // m.ali kibaroğlu
85 yaşındaki babannemin bir sözü vardı ''Allah bunların yüzünü almış sadece derisi kalmış '' derdi.
bence bu çok iyi anlatıyor....
21 Ağustos 2010 15:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler