YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'dan müfettiş isteyecekler
HSYK'dan müfettiş isteyecekler
09 Mart 2010 15:56
Çetin Doğan'ın avukatı Çokkaldı ve Karahan'ın görüşmesi ile ilgili gerekli incelemeyi yaptıktan sonra HSYK'dan müfettiş talep edeceklerini söyledi..

''Balyoz Planı'' iddiaları soruşturması çerçevesinde tutuklanan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatı Celal Ülgen, 26 Şubatta İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ile Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Karahan'ın bir otelde görüştüğü iddiasına ilişkin yapacakları incelemenin ardından, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulundan (HSYK) konuyla ilgili müfettiş talep edeceklerini söyledi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine gelerek basın açıklaması yapan Ülgen, bazı gazetelerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Çolakkadı ve tutuklamaları gerçekleştiren yargıçlar ile Karahan'ın adliye binasının karşısındaki bir otel odasında buluştukları yolunda bir haber olduğunu ifade etti.

Ülgen, söz konusu haberin içinde bulunulan süreç içerisinde önem arz ettiğini belirterek, ''Eğer bu haber doğru ise o takdirde HSYK'nın öncelikle bu konuda bir araştırma yapması ve müfettiş görevlendirmesi gerekecek. Bunu talep edeceğiz. Özellikle ve öncelikle de o otelin güvenlik kamere kayıtlarını incelenmesini ve irdelenmesini istiyoruz. Umarım o toplantının içerisinde yargıç olmayacaktır. Yargıç bulunması halinde artık hukuk cinayetinden söz edebileceğiz. Umarım böyle bir sonuçla karşılaşmayız'' dedi.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatı Ülgen, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Özelikle, CMK 250. maddeyle görevlendirilmiş özel yetkili Cumhuriyet savcılarının, Adalet Bakanlığı ve müsteşarıyla görüşmesini artık kanıksar olduk. Ama bunun içinde bir yargıç varsa, bu, ülkemiz için de son derece önemlidir, vahimdir. Bir hukuk cinayetidir. Umarım böyle bir sonuçla karşılaşmayacağız. Çünkü, aksi takdirde hukukumuza yazık etmiş olacaklar. Mahkemelerin güvenilirliğini zedelemiş olacaklar. Hakimlerin daha önce bir yemek macerası vardı. Bu konuda da İnsan Hakları Mahkemesine gitmiştik, ama bu işleri biz Türkiye'de demokratik anlamda çözmeyi tercih ediyoruz. Öte yandan, muvazzaf subaylar hakkında tutuklama kararı veren İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi nöbetçi hakimi Ali Efendi Peksak'ın da oteldeki görüşmeye katıldığı iddiası ile ilgili olarak otelin görüntü kaydının incelenmesini talep ettik.''

''DOĞAN'IN SAĞLIK DURUMU ÇOK BOZULDU''

Emekli Orgeneral Doğan'ın sağlık durumu hakkında da bilgi veren Ülgen, şunları kaydetti:

''Doğan'ın sağlık durumu çok bozuldu. Sabahki kontrollerde tansiyonunun 20 ve üzerinde olduğu anlaşıldı. Bu nedenle dün Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğüne bir dilekçe vererek Çetin Paşa'nın ivedi olarak tam teşekküllü bir hastanede kontrol altına alınmasını talep ediyoruz. Çünkü cezaevi koşullarında tansiyonunu düşürme olanağı bulunmamaktadır. Bir yaşamsal tehlike olabilir. Düşünün 70 yaşında, olağan yaşamaya alışmış, dingil dönem geçirmesi gereken bir kişi, dört duvar arasına konuluyor. Bu stres ve yaşam biçimindeki ani değişiklik insan sağlığını olağanüstü bir biçimde etkileyebilir. Bu konuda hem sağlık kuruluşlarının görevlerini yapmasını talep edeceğiz hem de tahliyesi cihetine gidilmesi için yeni bir başvuruyu hazırlamak üzereyiz.''

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler