YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'dan flaş açıklama
Özbek: "Mücadelemiz sonuna kadar sürecek."
HSYK'dan flaş açıklama
06 Mayıs 2010 / 09:53 Güncelleme: 06 Mayıs 2010 / 10:25

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, anayasa değişikliği teklifiyle ilgili gerekli uyarıları yaptıklarını belirterek, ''Üzerimize düşen savunma görevimizi yapmak zorundayız. Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz'' dedi.

Özbek, HSYK binası girişinde, gazetecilerin HSYK'nın yapısını değiştirmeye yönelik anayasa değişikliği teklifinin TBMM'de kabul edildiğini anımsatmaları üzerine, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Meclis çalışmalarının devam ettiğini ve çalışmaların sonuçlanmasını beklediklerini ifade eden Özbek, ''Bugüne kadar yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkelerinin korunması adına gerekli uyarıları yaptıklarını'' kaydetti.

Özbek, yapılan anayasa değişiklikleriyle olumlu bir sonuç çıkmaması halinde üzerlerine düşen savunma görevini yapmak zorunda olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

''Biz sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Nedir bu mücadele? Mücadele, en azından aydınlatma görevimiz var, onu yapmak zorundayız. Tarihe karşı vicdani sorumluluğumuz söz konusu olabilir. Yargı teşkilatına karşı vicdani muhasebeye düşmemek için elimizden geleni yapacağız. Bunu da kamuoyuyla paylaşacağız.''

Özbek, bir gazetecinin, Türk halkına vereceği bir mesaj olup olmadığını sorması üzerine, ''Her zaman sağduyusuna güvendiğimiz milletimiz var'' karşılığını verdi.

Somut olarak yapmayı düşündükleri bir şey olup olmadığının sorulması üzerine de Özbek, ''Bu konuda bir şey söylemenin TBMM iradesine karşı saygısızlık olacağını'' ifade etti.
AA

Mücadelenizi sürdüreceğinizi herkez biliyor...
 // ibrahim çelikoğlu
HSYK'nin yetkileri elinden alınmıyor.Çeşitleme hukuk'un işlemesi bakımdan yapılan bir durum.İsteyen istediğiyle oynayamasın diye,istediğini asıp kesemesin diye yapılan bir uygulama çeşidi.Bundan daha güzeli olabilirmi?Olamaz..Yanlız bunların tüyleri ürperdiğine göre iyi niyet gözükmüyor.Yargıyı esaret altında tutmak
istedikleri belli.Anayasadaki dost işbirlikçilerine götürüp bir Anayasaya aykırılık daha sergileme niyetleri var.Kim bilir?Bekleyip göreceği...
06 Mayıs 2010 12:09
İYİKİ MİLLETİMİZ VAR YOKSA YANDIK !
 // VATANDAŞ
Nedense hissettiriciler hep anlarsınızya kabilinden konuşurlar. Oysaki aylardır yeni yasa kamuoyu ile istişare edilip stk ların yani sivil kuruluşların halkın görüşleri alınarak bu duruma geldiğini kör gördü sağır duydu bunlar hala halka bilgi vereceğin oldurmayızın peşindeler.Boşuna ayak dirersiniz saltanat yıkılacak yerine bağımsız tarafsız bir demokrasi hukuk adalet gelecek biz bekliyoruz bize gelsin gereğini yapalım.Yaşasın bağımsız ve tarafsız Yargı...
06 Mayıs 2010 11:35
Neye karşı mücadele
 // Uğur Kayabaş
Millet adına çalışan Meclis'e karşı mücadele mi olur? Nasıl hukukçusun?...
06 Mayıs 2010 10:03
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler