YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'dan flaş açıklama
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanvekili Kadir Özbek, HSYK'nın belirlenen gündemle toplandığını toplantıda Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in gözaltına alınmasıyla ilgili görev ve yetki konusunda da konuşulacağını söyledi
HSYK'dan flaş açıklama
17 Şubat 2010 / 08:39 Güncelleme: 17 Şubat 2010 / 15:53

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in gözaltına alınmasıyla ilgili görev ve yetki konusunu açıklığa kavuşturmak için çalıştıklarını söyledi.

Özbek, HSYK'ya gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Cihaner'in gözaltına alınmasıyla ilgili şu an için bir açıklama yapmak istemediğini belirten Özbek, HSYK'nın belirlenen gündemiyle toplandığını, Erzincan Başsavcısı Cihaner'in gözaltına alınmasıyla ilgili görev ve yetki üzerinde durarak, konunun ayrıntısıyla ele alınacağını, özellikle dosyanın içeriğine girmeden yetki ve göreve ilişkin hususların değerlendirileceğini söyledi. 

Özbek, bir gazetecinin, kovuşturma ve soruşturma aşamasında ihlal edilen hususların olup olmadığının sorulması üzerine de bu konulara açıklık getirmek için çalışacaklarını söyledi.

YARGISAL SÜREÇ

Adalet Bakanlığı Müsteşarı ve HSYK üyesi Ahmet Kahraman ise yaptığı açıklamada, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in tutuklanmasına ilişkin işlemlerin yargısal bir süreç olduğuna işaret ederek, ''Bunlar yargının ilgilendiği konulardır, yargı kendi içerisinde bu süreci değerlendirecektir. Yargının itiraz, temyiz yolları, hukukun ihlallerine karşı yapılacak başvuruları değerlendirme yöntemleri mevcuttur. Bunların hepsi tamamlanacaktır'' dedi.

Kahraman, HSYK'ya gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, kurulun, Cihaner'in tutuklanması üzerine olağanüstü toplantı kararı aldığını belirterek, kendisinin bugünkü toplantıya katılacağını, HSYK Başkanı ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in ise başka bir programı nedeniyle toplantıya katılamayacağını bildirdi.

Yargı sürecinin devam ettiğini, gerek Adalet Bakanlığı gerekse HSYK olarak yargı sürecine müdahale etmelerinin söz konusu olmadığını ifade eden Kahraman, HSYK olarak süreci değerlendireceklerini, bunun ardından bir sonuca varacaklarını söyledi.

Adalet Bakanlığının yaptığı açıklamada, Cihaner hakkındaki suçlamaların ''kişisel'' olduğuna işaret edildiğinin anımsatılması üzerine Kahraman, ''Bunlar yargının ilgilendiği konulardır, yargı kendi içerisinde bu süreci değerlendirecektir. Yargının itiraz, temyiz yolları, hukukun ihlallerine karşı yapılacak başvuruları değerlendirme yöntemleri mevcuttur. Bunların hepsi tamamlanacaktır'' diye konuştu.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler