YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'dan başsavcı atağı
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in gözaltına alınmasıyla ilgili konuyu ''öncelikli olarak incelediklerini'' söyledi.
HSYK'dan başsavcı atağı
16 Şubat 2010 / 18:42 Güncelleme: 17 Şubat 2010 / 00:23

Özbek, yaptığı açıklamada, Başsavcı Cihaner hakkında başlatılan soruşturma sürecini takip ettiklerini, gözaltına alınmasıyla ilgili konuyu da ''öncelikli olarak incelediklerini'' belirtti.

HSYK'nın seçilmiş üyeleri olarak yarın yapacakları toplantıda konuyu değerlendireceklerini ifade eden Özbek, ''Birtakım değerlendirmeler yapıyoruz. Konuyu inceliyoruz. Herkesin üzerinde durduğu gibi biz de Kurul olarak konuyu öncelikle inceliyoruz'' diye konuştu.

Bu arada, Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Emine Ülker Tarhan, yargıç ve savcıların Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 250/3. maddesiyle yetkilendirilen özel yetkili mahkemelerce yargılanamayacaklarını ifade ederek, ''Yargıtay tarafından yargılanacak bir Cumhuriyet başsavcısının soruşturma yetkisi olmayan kişilerce aranarak gözaltına alınması ağır bir hukuk ihlalidir'' dedi.

Tarhan, YARSAV Yönetim Kurulu üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in gözaltına alınmasını değerlendirdi. 

Yapılan işlemin, ''Anayasa'nın 144, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 89. ve CMK'nın 250/3. maddeleriyle öngörülen yargıç güvencesine açıkça aykırı olduğunu'' savunan Tarhan, CMK'nin 250/3. maddesindeki ''sınırların aşıldığını'' öne sürdü. 

Tarhan, ''bugünden itibaren artık Türkiye'de hiçbir yargıç, Cumhuriyet savcısı, Yargıtay, Danıştay, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yargıç üyelerinin güvencede olmadığını'' iddia ederek, ''CMK 250/3. maddesinde özel yetkili mahkemelerin görev alanı düzenlenirken Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay'ın yargılayacağı yargıçlar hariç bırakılmıştır'' dedi. Emine Ülker Tarhan, ''Yargıtay tarafından yargılanacak bir cumhuriyet başsavcısının soruşturma yetkisi olmayan kişilerce aranarak gözaltına alınması da ağır bir hukuk ihlalidir'' diye konuştu.

''Bu uygulamaya yol açan ve işlemi gerçekleştiren tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduklarını'' ifade eden Tarhan, Yargıtay Birinci Başkanlar Kurulu, HSYK ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i bu kişiler hakkında soruşturma açmaya çağırdı.
 

 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler