YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'dan atama
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), kaldırılan Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeler yerine görev yapacak mahkemeleri belirledi.
HSYK'dan atama
11 Temmuz 2012 / 17:09 Güncelleme: 11 Temmuz 2012 / 18:17

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), kamuoyunda ''3. Yargı Paketi'' olarak bilinen yasa kapsamında kaldırılan Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri yerine görev yapacak mahkemeleri belirledi. Buna göre, 11 ilde 13 mahkeme görevlendirildi.

HSYK'dan yapılan açıklamada, 6352 sayılı Kanun'un 75. maddesi ile değişik 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesi gereğince bu kanun kapsamına giren suçlarla ilgili davalara bakmak üzere görevlendirilecek ağır ceza mahkemelerinin ve yargı alanlarının belirlenmesine ilişkin 9 Temmuz 2012 tarihli Adalet Bakanlığı teklifinin aynı gün Genel Kurul tarafından görüşüldüğü belirtildi.

Teklifin kısmen değiştirilerek 11 yerde toplam 13 ağır ceza mahkemesinin bu kanundan kaynaklanan davalara bakmak üzere görevlendirilmesine karar verildiği bildirilen açıklamada, zaman içerisinde iş durumunun gerekli kılması halinde bu sayının artırılabileceği bildirildi.

Bu şekilde görevlendirilen ağır ceza mahkemelerinin yargı alanları coğrafi yakınlık, ulaşım imkanları ve iş durumları da dikkate alınmak suretiyle HSYK Genel Kurulu'nca birden çok ili kapsayacak şekilde belirlendiği ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

''Hakim ve savcıların atama, nakil ve müstemir yetki işlerinden sorumlu Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Birinci Dairesi;

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesinden kaynaklanan davalara bakmak üzere görevlendirilen ağır ceza mahkemelerinde çalışacak ağır ceza mahkemesi başkan ve üyelerini, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesinin 3. fıkrasının (c) bendine göre yürütülen soruşturmalarda hakim tarafından verilmesi gerekli kararları almak, bu kararlara karşı yapılan itirazları incelemek ve sadece bu işlere bakmakla görevli kamuoyunda 'Özgürlükler hakimi' olarak adlandırılan hakimleri, Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesi kapsamında belirtilen suçların soruşturma ve kovuşturmasında görevlendirilecek Cumhuriyet Başsavcı Vekillerini ve Cumhuriyet savcılarını, 10 Temmuz 2012 tarihli kararı ile oy birliği ile görevlendirmiştir.''


-145 hakim ve savcı-


Birinci Daire'nin bu kararı ile 2012 yılı yaz kararnamesinin bir ay önce yayınlanması ve dönem itibarıyla yeni kararname yapılmasının uygun olmayacağının değerlendirilmesi sebebiyle, belirlenen 11 yerde görev yapan hakim ve Cumhuriyet savcıları arasından; 13 ağır ceza mahkemesi başkanı, 26 ağır ceza mahkemesi üyesi ve bu kanun kapsamında görev yapacak 26 özgürlükler hakimi olmak üzere hakim sınıfından 65, 11 Cumhuriyet başsavcı vekili, 69 Cumhuriyet savcısı olmak üzere savcı sınıfından 80, toplamda ise 145 hakim ve Cumhuriyet savcısını bu kanundan kaynaklanan suçların soruşturma ve kovuşturmasında görev almak üzere, söz konusu ihtisas mahkemelerinde yetkilendirildi.

Görevlendirilen 11 Cumhuriyet başsavcı vekilinden üçü, 13 ağır ceza mahkemesi başkanından biri, 69 Cumhuriyet savcısından 29'u, 52 hakimden sekizi olmak üzere toplam 41'i bulundukları yerde Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 250. madde ile yetkili ağır ceza mahkemelerinde görevli olanlardan, geriye kalan 104 hakim ve Cumhuriyet savcısı ise o yerlerde görev yapan diğer hakim ve Cumhuriyet savcıları arasından seçildi.

Kurul, CMK 250. maddesinin birinci fıkrasına göre görevlendirilen mahkemelerde açılmış olan davalara kesin hükümle sonuçlandırılıncaya kadar bu mahkemelerce bakılmaya devam olunacağından bu mahkemelerde görev yapan başkan ve üyelerin zorunlu kalınmadıkça yetkilerine dokunulmadı.

Ancak CMK 251. maddesinin birinci fıkrasına göre görevlendirilen Cumhuriyet savcıları, TMK 10'uncu maddesi uyarınca görevlendirilen Cumhuriyet savcıları görevlerine başladığında, yürütmekte oldukları soruşturma evraklarını bu savcılara devretmek zorunda olduklarından yürütülmekte olan soruşturmaların kesintiye uğramaması ve süreçlerin uzamaması için mevcut soruşturmaları yürüten savcıların bir kısmı TMK 10'uncu madde kapsamında görevlendirildi. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler