YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'dan AK Parti'ye sert yanıt
HSYK'dan AK Parti'ye sert yanıt
25 Temmuz 2009 08:52
HSYK Başkanvekili Özbek AKP'li Bekir Bozdağ'ın ''Artık tuz kokmaya başladı'' sözlerine sert tepki gösterdi, ''Üzüntümüz büyük'' dedi

AK Parti Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın sözlerine HSYK Başkanvekili Kadir Özbek'ten sert yanıt geldi. Özbek, kararname krizine ilişkin daha önceki açıklamalarındaki gibi ''Üzgünüz. Üzüntümüz büyük'' dedi.


HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek, 140 hakim ve savcının atamasının bir kez daha yapılamadığı Kurul toplantısı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.


Özbek, ''Özellikle basında hak etmediğimiz bir takım eleştirilere ve isnatlara maruz bırakılıyoruz. Bu, herkese zarar verecektir'' dedi.


Özbek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in açıkladığı gibi HSYK'da atamalarla ilgili çalışmalara devam ettiklerini ve çalışmaların belli bir noktaya geldiğini söyledi.


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, HSYK'nın çalışmalarıyla ilgili yapılan değerlendirmeleri eleştirerek, ''Yargıyı yargıya bırakmalarını, özellikle yargının Kurul içindeki muhatabının Kurul'un başkanı sıfatıyla Adalet Bakanı olduğunu bilmelerini istiyorum'' dedi.

Özbek, HSYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ''sadece basında adı geçen bir soruşturmayla ilgili olarak Kurul toplantılarını ilişkilendirmenin, Kurul üyeleri ile bağlantı kurmanın yanlış olacağını'' söyledi.


BOZDAĞ'A: AĞIR İTHAMLARDA BULUNMASINLARKadir Özbek, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın yaptığı açıklamaları toplantı sonrası Kurul ile beraber izlediklerini belirterek, şöyle konuştu:

''Çok üzgünüz. Üzüntümüzün büyük olduğunu söylemek istiyorum. Yargıyı yargıya bırakmalarını, özellikle yargının Kurul içindeki muhatabının Kurul'un başkanı sıfatıyla Adalet Bakanı olduğunu bilmelerini istiyorum. Lütfen 'tuzun bile koktuğundan' bahsedebilecek derecede ağır ithamlarda bulunmasınlar. Özellikle bu, kamuoyunda ileri derecelere varmış bulunan bölünmelere, birtakım yanlış değerlendirmelere sebep olacaktır.''


ERTOSUN KİŞİLİKLİ BİR ARKADAŞIMIZDIRHSYK üyesi Ali Suat Ertosun hakkında bazı basın yayın organlarında yer alan iddiaların toplantılarda gündeme gelip gelmediği sorusuna ise Özbek, ''Son derece yanlış şeyler, kınıyoruz'' karşılığını verdi. Özbek, şöyle devam etti:


''Özellikle şunu belirtmek isterim ki sayın Ertosun, Türkiye Cumhuriyeti'nde son derece önemli görevlerde bulunmuş, son derece kişilikli bir yapıya sahip olan bir arkadaşımızdır. Kurulda da bizlere çok büyük destekler veriyor. Öneri, teklif ve benzeri şeyleri sadece arkadaşımıza mal etmeyi ve onu yıpratmaya yönelik girişimleri de hoş karşılamıyoruz.''


Ertosun'un, basında fotoğraflarının yer aldığının ifade edilmesi üzerine de Özbek, ''Herkesin kişisel ilişkileri olabilir. Gerektiği zaman arkadaşımız buna cevap verecektir'' şeklinde konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler