YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'dan 'acil yardım' istemiş
HSYK'dan 'acil yardım' istemiş
20 Şubat 2010 09:33
Ergenekon sanığı Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, HSYK'ya yazdığı 'acele' ibareli mektupta Savcı Osman Şanal'ı şikayet etmiş.

Ergenekon sanığı Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nu (HSYK) "acele" ibareli bir mektupla göreve çağırdığı belirlendi. Cihaner'in 14 Ocak 2010 tarihinde gönderdiği yazıda, Erzurum Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal tarafından sorgulanan muhbirlerden haber alamadığını belirterek, "..gözaltına aldıkları ve salıverilip verilmediklerini bilmediğimiz muhbirlere de ulaşılamamaktadır. Bu yönde bilgi almak istenen kolluk mensuplarına da ilgili savcı tarafından tepki gösterilmiştir. Olayın aciliyeti ve belki de büyük bir tuzak ya da komplonun açığa çıkarılma ihtimali her geçen gün azalmakta ve kurumlar arasında daha sert tartışma ve gerilimlere hatta kavgalara yol açacak gelişmelerden endişe edilmektedir" diyor.

HSYK'YA "GEREĞİNİ YAP" TALİMATI

İlhan Cihaner tarafından gönderilen yazıda, HSYK'yı tehdit ettiği de belirlendi. Kişisel bir kaygısının olmadığını kaydeden Cihaner, yazısında şöyle diyor: "Tüm engelleme ve yıldırma girişimlerine rağmen görevime devam edeceğim. Ancak eğer gereği yapılmaz ise kurumlar arasında çok sert tartışmaların yaşanacağı açıktır."

Cihaner, Erzincan'daki olayları soruşturması için yeni bir savcı talep ettiği ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde kurulacak bir ekip tarafından yürütülmesini istediği de ortaya çıktı. HSYK'ya gönderdiği yazıda Başsavcı Cihaner şöyle diyor: Önerim ilgi yazıda da belirttiğim üzere Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde ortak oluşturulacak bir ekibin iddialarda adı geçmeyen bir Cumhuriyet savcısının koordinesinde bu iddiaları araştırmasıdır.

JANDARMA MENSUPLARI İŞGAL ORDUSU GİBİ..

Etkin ve işbirliği içerisinde soruşturmanın yapılması ve sonrasında bir tartışma yaşanmaması için Emniyet ve Jandarma birimlerinden ortak bir ekip oluşturduğunu belirten Ergenekon sanığı Cihaner, "..Önceki bazı soruşturmalarda olduğu gibi jandarma mensuplarına adeta işgal ordusu gibi bana ise bir suç örgütü başı gibi davranılması iyi niyetle açıklanacak bir husus değildir. Geçmişleri ve husumetleri açık olan bir takım hastalıklı kişilerin gizli tanık olarak ifadelerine itibar edilmiş olduğu anlaşılmaktadır. Bir ülkenin yargı sisteminin bu kadar kolay manüpüle edilebilir olması kabul edilemez" diyor.

Yeni Şafak

Yirmiüç yıldır bağırıyor,başımı belaya sokuyorum.
 // ibrahim çelikoğlu
Bu hadiseler herşeyi gözler önüne serdi.Bizde hukuk devleti yoktur.
Hukuk öğretilir,hoca hukuk nedir bilmez.Öğrettiğide bir avukatın yanına sığınır şartlara göre devam eder gider.Adı hukukçudur.Hukuk nedir bilmez.Yargıçlarıda görüyorsunuz.Kendileri hukukçu olduğu halde,hukuk yoluna baş vurmuyor.Organize taraftarlarından istekleri oluyor.Cumhuriyet,Atatürk ilkesi?Yok!
Bunun kabahatı hepimizin üstündedir.Haraç vererek işini yaptıranlar,örgütlenenler bir daha ...
20 Şubat 2010 13:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler