YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'dan açıklama...
HSYK'dan açıklama...
01 Ocak 2011 16:48
HSYK, Genel Sekreterlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığı ile yardımcılıklarına yapılan atamalara ilişkin açıklama yaptı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, HSYK Genel Sekreterliği ve Teftiş Kurulu Başkanlığı ile yardımcılıkları görevlerine Anayasa ve yasa değişikliği uyarınca HSYK'nın yeniden yapılandırılması kapsamında HSYK Genel Kurulunda yapılan seçimlerde en çok oyu alan adayların getirildiği bildirildi.

Açıklamada, bazı basın yayın organlarında, HSYK Genel Sekreterliği ve Teftiş Kurulu Başkanlığı ile yardımcılıklarına yapılan seçimlere yönelik eleştirilerin yer aldığının görüldüğü belirtildi.

Anayasa ve yasa değişikliği uyarınca HSYK'nın yeniden yapılandırılması kapsamında söz konusu görevlere, HSYK Genel Kurulunda yapılan seçimlerde en çok oyu alan adayların getirildiği ifade edildi.

HSYK Genel Sekreterliğine, Genel Kurulun gösterdiği üç aday arasından Kurul Başkanınca, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mehmet Kaya'nın atandığı anımsatılarak, Kaya'nın iddia edildiği gibi Adalet Bakanlığı bürokratı olmadığı ve daha önce de Bakanlıkta görev yapmadığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Teknik bir görev olan Genel Sekreter yardımcılıklarına da, verilecek görevlerin niteliği dikkate alınarak, çalışmaların kesintiye uğramaması amacıyla personel, ceza işleri, idari ve mali işler gibi alanlarda uzun süre görev yapmış, tecrübe sahibi isimlerin seçilmesine özen gösterilmiştir.

Bu çerçevede Genel Sekreter yardımcıklarına, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Hakim Engin Durnagöl ve Daire Başkanı Hakim Neslihan Ekinci ile Ceza İşleri Genel Müdürlüğünde daire başkanı olarak görev yapan Hakim Muzaffer Bayram ve İç Denetim Başkanlığında görevli Hakim Nevzat Karababa seçilmiştir.

Daha önce Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak görev yapan Teftiş Kurulu, Anayasa'da yapılan değişiklikle ikiye bölünerek hakim ve savcılarla ilgili teftiş görevi HSYK'ya verilmiştir. Yeni oluşturulan HSYK Teftiş Kurulu Başkanlığına da 1988 yılından itibaren Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu'nda müfettiş ve başmüfettiş olarak çalışan, 29 Ocak 2002 tarihinden bu yana Teftiş Kurulu Başkanlığını yürüten Ahmet Can seçilmiştir. Teftiş Kurulu başkan yardımcılıklarına ise uzun süredir başmüfettiş olarak görev yapan Selim Yıldız ve Oktay Acu getirilmiştir.'' AA

kedi erişemediği ciğere mundar dermiş...
 // ibrahim çelikoğlu
Yargıda öyle örgütlenmişler ki; Kendilerinden değilse hemen AKP deyiveriyorlar. Atanın dediği gibi Bütün köşeler bilfiil işgal edilmiş olabilir....içinde dahi birinci vazifen T.C.ini korumaktır.Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur"......
01 Ocak 2011 17:53
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler