YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK'da yeni dönem başladı
Anayasa değişikliğiyle yeniden şekillenen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu mesaiye başladı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve HSYK'nın 21 asil üyesinin katılımıyla yapılan ilk toplantıda Ahmet Hamsici kurulun geçici başkanvekilliğine seçildi.
HSYK'da yeni dönem başladı
26 Ekim 2010 / 07:41 Güncelleme: 26 Ekim 2010 / 07:48

Referandumda kabul edilen anayasa değişikliğiyle yeniden şekillenen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) dün ilk toplantısını yaptı. HSYK'nın yeni üyeleri önce Anıtkabir'i ziyaret etti. Törenin ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve HSYK'nın 21 asil üyesi ilk toplantılarını yapmak üzere HSYK'nın yeni binasına geçti.

TOPLANTI GÜZEL GEÇTİ

Adalet Bakanı Ergin, yaklaşık 2.5 saat süren toplantının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Ergin, toplantının güzel bir atmosferde gerçekleştirildiğini söyledi. Toplantıda kurulun geçici başkanvekilliği seçimi yapıldığını belirten Ergin, "HSYK ile ilgili uyum yasaları yapılıncaya kadar" Danıştay üyesi Ahmet Hamsici'nin kurulun geçici başkanvekilliğine seçildiğini bildirdi.

UYUM TASARISI KABİNEDE

Ergin, toplantıda HSYK üyesi Ali Suat Ertosun ve Hüseyin Serter'in de aday olduğunu açıkladı. Ergin, kurulun önceden olduğu gibi salı ve perşembe günleri toplanmaya devam edeceğini, bu çerçevede yeni üyelerden oluşan kurulun bugün toplanacağını ve gündemindeki konuları ele alacağını kaydetti. Sadullah Ergin, HSYK uyum yasalarının da Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını bildirdi.

22 ÜYEDEN 19'U YENİ

Yapılan anayasa değişikliği ile HSYK'nın üye sayısı 7'den 22'ye yükseltilmişti. HSYK da bakan ve müsteşar hariç, 5 eski asil üyesinden sadece Ali Suat Ertosun yeni dönemde de devam ediyor. Yeni anayasa maddesine göre, HSYK'ya adli yargıdan 7, idari yargıdan 3, Yargıtay'dan 3, Danıştay'dan 2, Adalet Akademisi'nden 1 üye seçildi, Cumhurbaşkanı tarafından da 4 üye atandı. Böylece HSYK için 20 yeni asil üye belirlendi. Adalet Bakanı ve Müsteşarı ile birlikte bu sayı 22'ye tamamlanıyor. Ertosun'un yerine seçilen üye görevine Ertosun'un görev süresinin dolmasının ardından başlayacak.

 

YSK OLMADI AİHM'E GİDİYOR

YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Yüksek Seçim Kurulu'nun, HSYK seçimlerinin yenilenmesine ilişkin talebini reddetmesi üzerine bu sefer de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gitme kararı aldı. Eminağaoğlu, Piramid Sanat Galerisi'nde Bedri Baykam ile birlikte 'Aydınlanma ve Demokrasi' konulu bir konferans verdi. Yaklaşık 20 kişi katıldığı toplantıda HSYK'ya seçilenlerin kimliklerine yönelik birşey söylemediğini aktaran Eminağaoğlu ancak bakanlık listesi diye yansıyan bir liste olduğunu iddia etti. Bu listenin Adalet Bakanlığı tarafından yalanlandığını hatırlatan Eminağaoğlu, "Varlığı olmayan bu liste bir anda seçimden çıkıyor. Demokrasi sadece sandığa zarf atmak değil'dedi. Konuşmasında, siyasilerin başörtüsü üzerinden nemalandığını iddia eden Eminağaoğlu, gazetecilerin bu konudaki sorularını ise geçiştirdi.

 

Şeffaf ve adil olacağız

Anıtkabir'deki tören Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve beraberindeki HSYK'nın 22 asil üyesinin, Aslanlı Yol'dan yürümesiyle başladı. Ergin, kırmızı beyaz karanfillerden oluşan çelengi Atatürk mozolesine koydu. Saygı duruşunun ardından Ergin ve üyeler Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Ergin, burada Anıtkabir özel defterine "HSYK olarak üzerimize düşen görevleri katılımcılık, şeffaflık, liyakat ve adalet prensipleri çerçevesinde yerine getireceğimizden kimsenin endişesi olmasın" diye yazdı

 

Seri plakalı yeni araçlar

HSYK üyelerinin Anıtkabir'de yana yana dizilen aynı renkteki ve seri plakalı Renault marka yeni makam araçları ilginç bir görüntü oluşturdu. Anıtkabir'deki törenin ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve HSYK'nın 21 asil üyesi ilk toplantılarını yapmak üzere HSYK'nın yeni binasına geçti. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler