YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK üyesinin 'ısrarlı talebi' Neşter-2'yi hatırlattı
'Yargıtay şimdi de gerekeni yapmalı'
HSYK üyesinin 'ısrarlı talebi' Neşter-2'yi hatırlattı
19 Temmuz 2009 / 11:22 Güncelleme: 19 Temmuz 2009 / 00:00

Ertosun’un ‘savcıları görevden alın’ direnişi, Neşter davasını hatırlattı. Israrlı talepleri sonunda HSYK Başkanvekili Güryel’i istifaya götürdü.


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda (HSYK) Yaz Kararnamesi ile Ergenekon savcıları ve hakimi, PKK’nın şehir yapılanması KCK ile faili meçhul cinayetlerini soruşturan savcıların görevden alınması için ısrar sürüyor. Korsan Taslak şeklinde Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı Kararname Taslağı’na eklenmek istenen listeyi gündeme getiren HSYK üyesi Ali Suat Ertosun’un, ısrarlı tavrı dikkat çekiyor. Ertosun’un 13 kez Ergenekon toplantılarına katıldığı ortaya çıkmış ve Ergenekon sanıklarıyla fotoğraflanmıştı.


ISRARLI İSTEK, CEZALANDIRMA NEDENİ


HSYK üyesi Ertosun’un ortaya çıkan bağlantılara rağmen savcıları görevden aldırmakta ‘ısrarını’ sürdürmesi Yüksek Yargı üyelerini vuran Neşter Davası’nı gündeme getirdi. Neşter Davası’nda da dönemin HSYK Başkanvekili Ergül Güryel ve üye Hüseyin Demirörs, konumlarını kullanarak bazı davaları etkilemeye çalışmakla suçlandı. Mahkeme ‘ısrarlı istek’ nedeniyle cezalandırılmasını isteyince Güryel istifa etmek zorunda kaldı.


KÜÇÜK İLTİMAS DEMEK İNSAFLI OLMAZ


Çeşitli davaları etkilemek için nüfuz kullanıldığı iddiasıyla açılan Neşter-2 davasına bakan 21. Asliye Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararında ‘HSYK başkanvekilinin ısrarlı istek ve uyarısını hafif bir iltimas gibi görmek mümkün değil ve insafla da bağdaşmaz’ dedi. Mahkeme, HSYK üyesinin ‘ısrarlı isteğini’ davayı etkileme çabası olarak gördü. Bunun hakim ve savcı üzerinde baskı oluşturacağına, kararları etkileyeceğine hükmetti.


YARGITAY GÜRYEL’İ İSTİFAYA ÇAĞIRMIŞTI


Bu kararın ardından Güryel’i istifaya götüren süreç başladı. Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu Güryel’i, istifaya çağırdı. Güryel bir ay içinde istifa etmezse yasal olarak görevden çekilmiş sayılacaktı. Güryel süreyi beklemeden istifasını Yargıtay 1. Başkanı Osman Arslan’a sundu ve istifası kabul edildi. Demirörs ise uyarı cezası aldı. HSYK üyesi Ali Suat Ertosun’un Ergenekon savcılarının görevden alınması konusundaki ‘ısrarlı isteği’ de aynı çerçevede değerlendiriliyor.


İKİSİNİN DE SANIKLARLA İRTİBATI VAR


Güryel sözkonusu davalarda ismi geçenlerle oğlu üzerinden irtibat kurarken, Ertosun’un Ergenekon toplantılarına bizzat katıldığı ve bazı Ergenekon sanıklarıyla irtibatları tespit edildi. Hukukçular, Güryel’in hem sanıklarla irtibat kurması hem de yargılamayı yapan savcı ve hakimlere baskı kurmasını; Ertosun’un hem sanıklarla irtibatının tespit edilmesi hem de yargılamayı yapan savcılar ve hakimin görev yerinin değiştirilmesi yönündeki baskısıyla paralel olduğunu söylüyorlar.


YARGITAY ŞİMDİ DE GEREKENİ YAPMALI


Durumun benzerliğine dikkat çeken Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem, Yargıtay’ın yargının bağımsızlığı için devreye girmesi gerektiğini belirterek ‘2001 yılında Neşter Operasyonu sırasında Yargıtay Üyesi Ergül Güryel’in, sanıklarla ilişkisi ortaya çıkmıştı ve Yargıtay gereğini yapmıştı. Şimdi eğer Ertosun istifa etmez ise Yargıtay istifasını istemelidir’ dedi. Yargıtay eski Savcısı Ahmet Gündel de ‘Yargıtay gerekeni yapmalıdır, cezai sorumluluklar gerekir’ görüşünde.


‘Kent Otel’ müdavimi Ergenekon sanığıyla


Star, HSYK üyesi Ali Suat Ertosun’un Ergenekon sanıklarıyla ilişkilerini gündeme getirmişti. İddianamede ‘örgüt toplantısı’ olarak nitelenen Kent Otel Toplantıları’nın sekreterliğini yapan Ergenekon şüphelisi Engin Aydın’ın evinden, toplantı tutanakları çıktı. Tutanaklara göre HSYK üyesi Ertosun Kent Otel toplantılarına 13 kez katılmıştı. Ertosun’un, yaz kararnamesinin HSYK’ya gönderildiği 15 Haziran’dan sonra Ergenekon sanığı Engin Aydın ile birlikte olduğunu gösteren fotoğrafları Star yayınlamıştı.


Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler