YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK üyesi ile ETÖ sanığı aynı karede
Artık o koltukta oturmasın
HSYK üyesi ile ETÖ sanığı aynı karede
18 Temmuz 2009 / 07:36 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

HSYK üyesi Ali Suat Ertosun'un Ergenekon sanığı Engin Aydın ile sık sık bir araya gelmesini değerlendiren hukukçular, Ertosun'un görevden hemen ayrılması gerektiğini belirttiler.

Ergenekon ve KCK soruşturmalarını yürüten savcıların görevden alınması teklifini veren HSYK Üyesi Ali Suat Ertosun hakkında dün bazı gazetelere çarpıcı fotoğraflar yansıdı.


'Örgüt toplantısı' olarak nitelendirilen Kent Otel Toplantıları'na 13 kez katıldığı ileri sürülen Ertosun'un kuruldaki durumu da tartışmalı hale geldi. HSYK üyesinin tarafsızlığını yitirdiği üzerinde duruluyor.Ertosun'un (sağda eli cebinde) 15 Haziran'dan sonra Ergenekon sanığı Engin Aydın'la (elinde dosya olan) bir araya geldiğini gösteren fotoğraflar, HSYK'ya baskı iddialarını güçlendirdi.


Ertosun'u kamuoyu yakından tanıyor


Gündeme getirdiği korsan kararname ile HSYK'da atama krizine yol açan Ali Suat Ertosun, kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim. Ertosun, 2000 yılında F tipi cezaevlerini protesto için ölüm oruçlarına karşı yapılan 'Hayata Dönüş' operasyonu sırasında Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü görevindeydi. Operasyonda iki askerle birlikte 32 kişi öldü. Ertosun'a bu operasyonların ardından 2004 yılında 'Devlet üstün hizmet madalyası' verilmişti. Ertosun daha sonra, 2003 yılında Yargıtay üyeliğine, 5 Mayıs 2008'de ise Yargıtay Genel Kurulu'nun gösterdiği üç aday arasından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından HSYK üyeliğine seçildi. Diğer yandan Sabancı suikastı sanığı Mustafa Duyar'ı Uşak Cezaevi'ndeki isyan sırasında öldüren Nuri Ergin, "Cumhuriyet savcısı Zekeriya Öz, Sabancı suikastıyla ilgili bir şeyler ortaya çıkarmak istiyorsa Ali Suat Ertosun'un neden Mustafa Duyar'a yakınlık gösterdiğini sorgulasın." demişti.


"O KOLTUKTA OTURMASIN"


HSYK üyesi Ali Suat Ertosun'un Ergenekon sanığı Engin Aydın'la defalarca biraraya gelmesi yargı çevrelerinde “Ertosun tarafsızlığını yitirdi” yorumlarına neden oldu. Skandal buluşmanın görmezden gelinemeyeceğinin altını çizen hukukçular, Ertosun'un istifa etmesi gerektiğini ve Yargıtay'ın da olaya müdahil olmasını istedi.


Hukukçular, Ertosun'un bir Ergenekon sanığı ile periyodik görüşmesinin görmezlikten gelinemeyeceğini ifade ederek, basında çıkan fotoğraf varken Ertosun'un o koltukta oturmaması gerektiğini söylediler. Hukukçular, Yargıtay'ın da olaya müdahale ederek gereğini yapmasını istediler. HSYK üyesi Ertosun ile Ergenekon Sanığı Aydın'ın Ankara'da defalarca bir araya gelmesi, yapılan son görüşmenin ise HSYK'ya sunulan kararname tarihinden (15 Haziran) sonra görüşmesi gündeme bomba gibi düştü. Hukukçular ortaya çıkan bu belgelerden sonra Ertosun'un görevinden istifa etmesi gerektiğini söyledi.


GÜRYEL GİBİ İSTİFASI İSTENMELİ


Eski Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı, Ertosun'un kesinlikle görevinden ayrılması gerektiğini söyledi. Avcı, Ertosun davasına benzer bir durumun Neşter Soruşturması'nda da gerçekleştiğini hatırlatarak, Yargıtay'ın o tarihte ismi böyle olaylara karışan Yargıtay Üyesi Ergül Güryel'i istifaya çağırdığını hatırlattı. Avcı şöyle konuştu: “Bu çok vahim bir durumdur. Hakimler ve savcılarla ilgili yeni bir kararnameyi gündeme getiren birinin böyle bir fotoğrafta ortaya çıkması hukuk manzaramız açısından vehamettir. Bu görüşmeler ve birliktelikler suç delili olmasa bile bu kişi HSYK'da görev yapamaz, yapmamalıdır. HSYK kanununun 68. maddesine göre bu kişinin yerinde kalmaması gerekir. Tarafsızlık ve adalet ilkesinden tamamen uzaklaşmış olan YARSAV üyesi 3 kişi bu Kurulun üyesi iken kimse burada adaletten bahsedemez. Ortaya çıkan fotoğraf çok net. Bu fotoğraf varken bu üyeler görev yapamaz istifa etmelidirler. Yargıtay'da bu konuda gereğini yapmalıdır. Yargıtay daha önce de buna benzer yani Neşter soruşturmasında ismi geçen Yargıtay üyesi Ergül Güryel'in istifasını istemişti. Yargıtay buna benzer bir karar almalıdır.”


YARGITAY GEREĞİNİ YAPMALI


Yargıtay Cumhuriyet eski Savcısı Ahmet Gündel: “HSYK üyesi Ali Suat Ertosun'un Ergenekon sanıklarının da aralarında bulunduğu kişilerce defalarca görüştüğü ortaya çıktı. İçeriğinin doğru olup olmadığını bilemiyorum. Dilerim doğru değildir. İlgililer tarafından yalanlanmasını temenni ediyorum. Bunu bir an için doğru kabul ettiğimizde vahim bir durum var. HSYK üyesi olan yüksek bir yargıcın bu davanın sanığı ile oturup kalkması, bunun süreklilik arz etmesi hoş karşılanacak bir durum değildir. İlgili kurul üyesinin HSYK'nın savcılarını değiştirilmesini teklif ettiği dikkate aldığımızda çok vahim bir durum karşı karşıya olduğumuz dile getirmek gerekiyor. Gazetelerde çıkan haberleri Yargıtay'ın ilgili birimlerinin dikkate alması ve bu konuda gerekeni yapması gerekir. Eğer bu bilgiler yanlış ise bunun kamuoyuna duyurulması gerekir. Yok bunlar doğru ve ispatlanırsa bu üye için cezai sorumluluklar gerekir. İlgili makamların bunu yapması lazım.”


Görmezden gelinemez


Emekli Askeri Hâkim Albay Doç. Dr. Ümit Kardaş: “Bu deliller ortaya çıktıktan sonra bu üyenin istifa etmesi gerekir. Çünkü bu belgeler, sayın üyenin Ergenekon ile ilgili olduğu iddiaları doğruluyor. Sayın üyenin Ergenekon davasına bakan savcıların yerini değiştirmesini önermesi de bu üyenin hemen istifa etmesini gerektiriyor. Sayın üyenin görevde kalması etik değildir. Yargıtay'ın da bu iddialar sonrasında soruşturma yapması gerekir. Ortada çok ciddi iddialar ve emareler var. Kimse bunları görmemezlikten gelemez.”


Savcı Öz devreye girsin


Olayla ilgili Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'ün de devreye girmesi gerektiğini belirten yargı mensupları, Öz'ün Yargıtay Birinci Başkanı Hasan Gerçeker'e yazı yazarak ilgili üye hakkında soruşturma talebinde bulunması gerektiğini söylediler. Savcı Öz'ün bu yola başvurması halinde Hasan Gerçeker'in, Ertosun hakkında Yargıtay üyesi olduğu için Birinci Başkanlar Kurulu ile Yüksek Disiplin Kurulu'nu harekete geçirmesi gerekiyor. Yargıtay Kanunu'nun 18. maddesinde Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu'nun görevi şöyle ifade ediliyor: "Yargıtay Birinci Başkanı, Birinci Başkanvekilleri, daire başkanları ve üyeleriyle, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı ve Başsavcı vekilinin hakimlik vakar ve onuruna, kişisel haysiyetlerine dokunan, görev gereklerine uygun düşmeyen davranışlardan, kişisel ve görevle ilgili suçlardan dolayı ön veya ilk soruşturma yapmak, bu soruşturmanın bir daire başkanı veya üye tarafından yapılması gerektiği takdirde hakkında soruşturma yapılacak üyeyi belirlemekle görevlidir." Aynı kanunun 19. maddesinde de Yargıtay Disiplin Kurulu'nun görevi de şöyle ifade ediliyor: "Yargıtay üyeliğine vakar, onuruna dokunan, kişisel haysiyet ve itibarını kıran veya görev icaplarına uymayan davranışlardan dolayı Yargıtay Birinci Başkanı, Birinci Başkan vekilleri, daire başkanları ve üyeleri ile Yargıtay Başsavcı ve Başsavcı vekilinin hakkında disiplin kovuşturmasını gerektiren eylemlerin ağırlığına göre 'uyarma' veya 'görevden çekilmeye davet' işlemlerinden birini uygular."


Ergenekon Davası’na bakan savcıların görevden alınması için Yaz Kararnamesi’ne eklenmek istenen liste nedeniyle tıkanan HSYK’da, üye Ali Suat Ertosun’un üyelik durumu tartışılıyor. Ertosun’un, Ergenekon sanıklarıyla iyi ilişkileri ve gizli toplantılara katılması, nedeniyle HSYK üyeliği de tartışmalı hale geldiği bu yüzden de Ergenekon soruşturmasındaki hakim ve savcıları yakından ilgilendiren kararname oylamalarına katılmasının kanuna ve etiğe aykırı olduğu belirtiliyor. Yargıtay’ın Neşter operasyonunda benzer bir durumda olan hakim için ‘çekilme’ kararı verdiği hatırlatılıyor.


ÇEKİLMEZSE BİLE REDDEDİLEBİLİR


HSYK kanununu 14. maddesine göre, başkan, üyeler ile yedek üyeler “İş kendisi ile ilgili ise” sözkonusu tayin ve terfi işlemlerine bakamıyor. Ertosun’un Ergenekon toplantıları ve sanıklarıyla ilgisi nedeniyle Ergenekon hakim ve savcılarının görev yerinin değiştirilmesi oylamasına katılamayacağı belirtiliyor. Aynı Kanunun 15. maddesinde ise; “HSYK Başkanı, üyeleri ve yedek üyeleri işe bakamama hallerinde ve ilgili ile arasında bir husumet veya tarafsızlıklarını şüpheye düşürecek önemli bir halin mevcut olması durumunda, kendiliklerinden işi görmekten çekilebilecekleri gibi ilgili tarafından da ret olunabilirler” deniliyor. Ertosun’un Ergenekon toplantılarına katılması ve Ergenekon sanıklarıyla sürdürmekte olduğu ilişkiler nedeniyle tarafsızlığını yitirdiği ve bu yüzden de 15. maddenin geçerli olduğu belirtiliyor.


YARGITAY ‘NEŞTER’ ATMIŞTI


Ertosun’un irtibatları nedeniyle HSYK üyeliğinin netleşmesi için yetki Yargıtay’da bulunuyor. Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem, Neşter davasına dikkat çekerek durumu şöyle özetledi: “Yargıtay, yargının tarafsızlığı için devreye girmeli. 2001 yılında Neşter Operasyonu sırasında Yargıtay Üyesi Ergül Güryel’in, sanıklarla ilişkisi ortaya çıkmıştı ve Yargıtay gereğini yapmıştı. Şimdi eğer Ertosun istifa etmez ise Yargıtay istifasını istemelidir.”


ERGENEKON İRTİBATLARI


Ertosun’un, Ergenekon İddianamesi’nde üzerinde özel olarak durulan Kent Otel toplantılarına 13 kez katıldığı ortaya çıkmıştı. Ertosun’un ismi Ergenekon sanığı Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel’in ifadelerinde de sıklıkla geçmişti. Ergenekon’un tutuklu sanıklarından Albay Levent Göktaş’ta da Ertosun’un özgeçmiş bilgileri çıkmıştı. Ergenekon 3. İddianamesi’nde Ertosun’un, Engin Aydın, Sabih Kanadoğlu ve Ömer F. Eminağaoğlu ile ilişkilerinin yeralması bekleniyor.


Tarafsızlıkları şüpheliyse


HSYK  Kanunu Madde 14: 2461 sayılı HSYK kanununu 14. maddesi, başkan, üyeler ile yedek üyelerin atama, tayin ve terfi gibi işlemlere bakamama hallerini düzenliyor. Kanuna göre, başkan, üyeler ile yedek üyeler aşağıdaki hallerde Kurul’a katılamıyor ve herhangi bir şekilde işe bakamıyorlar: İş kendisi ile ilgili ise, İkinci dereceye kadar (Bu derece dahil) akrabalığı olursa, Aynı işte tanık olarak dinlenmiş, bilirkişilik, hakimlik veya savcılık yapmış ya da daha önce işin soruşturulması ile görevlendirilmiş ise, İlgili ile aralarında bakılan işe esas olan olaydan önce açılmış bir dava varsa, Kurul’a katılamazlar ve herhangi bir şekilde işe bakamazlar.”


Madde 15: Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanı, üyeleri ve yedek üyeleri işe bakamama hallerinde ve ilgili ile arasında bir husumet veya tarafsızlıklarını şüpheye düşürecek önemli bir halin mevcut olması durumunda, kendiliklerinden işi görmekten çekilebilecekleri gibi ilgili tarafından da ret olunabilirler. Reddin, inceleme başlamadan veya ret sebebi daha sonra meydana gelmiş ise, öğrenilmesinden başlayarak onbeş gün içinde ve her halde karar verilmeden önce yapılması lazımdır. Ret isteği, reddi istenen üye yerine yedeğinin kurula katılmasıyla incelenerek sonuçlandırılır. Kurulun toplanmasına engel olacak sayıda üye reddine ilişkin istekte bulunulamaz. Ret isteği üzerine Kurulun verdiği kararlara karşı esasla birlikte, itirazları inceleme Kuruluna itiraz olunabilir.


Değil savcı mübaşir bile değişmez


Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu’nun (USAK)Başkanı Doçent Doktor Sedat Laçiner HSYK’nın Ergenekon ve Albay Cemil Temizöz davalarının savcılarını değiştirme iddiaları için böyle bir şeyin mümkün olmadığını söyledi. 24’e konuşan Laçiner,şunları söyledi: Ergenekon davası yüzyılın davası da deniyor. Görev ortasında hâkim savcı değiştirmek çok yanlış yorumlara neden olacaktır. Şunu da çok iyi biliyoruz ki kutuplaşma yargının içinde de var. Ergenekon yapılanması yargının içinde de üyesi olan bir yapılanma. Dava ortasında makul bir gerekçe olmaksızın bırakın savcı değiştirmeyi, bir mübaşiri bile değiştirmemek gerek. İnsanların zihninde şüphe uyandıracak her şeyden kaçınılmalı. Savcılar ve hâkimlerin arasındaki husumetten dolayı eğer bir görev değişikliği olur ve bu davaların sonucunu etkilerse, o zaman bunu Türkiye kaybeder. Adalet üzerinden de gizli gündemleri araya sokmamak lazım.


Bu fotoğraf varken Ertosun o koltukta oturmamalı


HSYK üyesi Ali Suat Ertosun’un, Ergenekon sanıklarıyla birlikte “Kent Otel Toplantıları”na tam 13 kez katıldığının ortaya çıkması üzerine hukukçular, Ertosun’un görevden hemen ayrılması gerektiğini belirttiler. Neşter operasoynunda Ertosun ile benzer durumda olan Yargıtay Üyesi Ergül Güryel’i istifaya çağırıldığını vurgulayan hukukçular, Yargıtay’ı göreve çağırdı.


Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem: Yargıtay, yargının tarafsızlığı için devreye girmeli. 2001’Neşter Operasyonu sırasında Yargıtay Üyesi Ergül Güryel’in, sanıklarla ilişkisi ortaya çıkmıştı ve Yargıtay gereğini yapmıştı. Şimdi eğer Ertosun istifa etmez ise Yargıtay istifasını istemelidir.”


Eski Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı: “Bu çok vahim bir durum. Bu görüşmeler ve birliktelikler suç delili olmasa bile bu kişi HSYK’da görev yapamaz. HSYK kanunun 68. maddesine göre bu kişin yerinde kalmaması gerekir. Tarafsızlık ve adalet ilkesinden tamamen uzaklaşmış olan YARSAV üyesi 3 kişi bu Kurulu’nun üyesi iken kimse burada adaletten bahsedemez.”


TBMM Anayasa Komisyonu Sözcüsü Ayhan Sefer Üstün: “Bu durum, hukuktaki “hakimlik teminatı” ve “tabii hakim” ilkesine ters düşüyor. Eğer iddialar doğru ise HSYK zan altında kalır. Türkiye, 3. Dünya ülkesi konumuna düşmemeli.”


Yargıtay Cumhuriyet eski Savcısı Ahmet Gündel : “HSYK üyesi olan yüksek bir yargıcın bu davanın sanığı ile oturup kalkması, bunun süreklilik arz etmesi hoş karşılanacak bir durum değil. İlgili kurul üyesinin HSYK’nın savcılarını değiştirilmesini teklif ettiği dikkate aldığımızda çok vahim bir durum karşı karşıyayız. Gazetelerde çıkan haberleri Yargıtay’ın ilgili birimlerinin dikkate alması ve bu konuda gerekeni yapması gerek. Bunlar doğru ve ispatlanırsa bu üye için cezai sorumluluklar gerekir. HSYK’dan ayrılması gerekir. Hem ahlaki hem de hukuki olarak ayrılması gerekir. Ancak ben, bu üyenin ahlaki olarak görevinden ayrılacağını düşünmüyorum.”


Emekli Askeri Hâkim Albay Doç. Dr. Ümit Kardaş: ”Bu deliller ortaya çıktıktan sonra bu üyenin istifa etmesi gerekir. Sayın üyenin görevde kalması etik değildir. Yargıtay’ın da bu iddialar sonrasında soruşturma yapması gerekir. Ortada çok ciddi iddialar ve emareler var. Kimse bunları görmemezlikten gelemez.”


YENİŞAFAK - STAR


Kararnameye tepkiler çığ gibi           DETAY

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler