YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK üyelerinin istifa oyunu
Yargıtay'daki kast sisteminin en önemli ayağını oluşturan HSYK'nın dördü asil üçü yedek yedi üyesi istifa etti... Özbek'in Ertosun'a kurulun yeni yapısında başkanvekilliğinin önünü açmak istediği iddia ediliyor
HSYK üyelerinin istifa oyunu
12 Ekim 2010 / 07:21 Güncelleme: 12 Ekim 2010 / 07:47

Görev süreleri dolan 7 HSYK üyesi, Adalet Bakanlığı'nın kurulu çalıştırmadığını ileri sürerek istifa etti. Görev süresi 2012'de dolan Ertosun ise ayrılmadı. Kadir Özbek’in Yargıtay Başkanlığı, Suna Türkoğlu’nun da Danıştay Daire Başkanlığı'nı hedeflediği iddia ediliyor...

Bugün gazetsinde yer alan habere göre, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek ve 3’ü yedek 7 üye istifa etti. Özbek, adli ve idari hâkim ve savcılarını ilgilendiren yaz kararnamesi nedeniyle17 Ağustos’tan bu yana kurulun çalıştırılmadığını iddia etti. Özbek'le birlikte Suna Türkoğlu, Musa Tekin, Orhan Cem Erbük, Fatma Anıl Genç, Hatice Keyman ve Ayşe Doğan da ayrıldı. Ali Suat Ertosun ise görevine devam ediyor. Diğer üyelerin aksine Ertosun’un görev süresi 2012’de sona eriyor.

İSTİFANIN ASIL NEDENİ

İstifa eden üyelerden Kadir Özbek’in Yargıtay Başkanlığına, Suna Türkoğlu’nun Danıştay Daire Başkanlığı’na aday olması bekleniyor. Kurul üyelerinin tamamının görev süreleri 2 ay içinde bitiyor.

Aynı zamanda Özbek'in Ertosun'a kurulun yeni yapısında başkanvekilliğinin önünü açmak istediği de iddialar arasında...

'Adalet Bakanlığı’na tepki' gerekçesinin ise tamamen göstermelik olduğu belirtiliyor.

Üyeler, kararı kişisel olarak aldıklarını ileri sürdü. Kadir Özbek düzenlediği basın toplantısında; “Biz Yargıtay ve Danıştay üyeleriyiz, eski görevlerimize geri döneceğiz" dedi. Özbek, 17 Ağustos'tan bu yana kurulun çalıştırılmadığını ileri sürerek, “Bu husus Adalet Bakanlığı’na iletilmiş yapılamayan her toplantı için tutanak tutulmuştur. Gerekli makamlara iletilmiştir. Ancak yeni oluşum gerçekleşinceye kadar HSYK’da gündem yapılamayacağını Adalet Bakanlığı tarafından bildirmiş bulunmaktadır" dedi. Özbek, Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan HSYK taslak metni için de görüşlerine başvurulmadığını iddia etti.

YENİ ÜYELER GELMEDEN

‘Bugüne kadar neden bekledikleri’ konusuna temas eden Özbek, “17 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek seçimden sonra gelecek arkadaşlarımızın buraya gelmesinden sonra ayrılmanın bir takım polemiklere sebep olacağı, yeni oluşacak kadronun beğenilmediği veya onlarla uyumlu bir şekilde çalışılamayacağı şekilde bir takım değerlendirmeler yapılabilir endişesiyle seçim gününü beklemeden ayrılma kararı aldık" ifadelerini kullandı.

BUNA UCUZ KAHRAMANLIK DENİR

Özbek, kendi görev süresinin aralıkta, Musa Tekin'in görev süresinin 16 Ekim’de dolduğu hatırlatılarak “İstifaların görev süresinin dolmasına az bir süre kala gerçekleşmesi anlamlı değil mi? sorusuna şu karşılığı verdi: “Günlük dilde buna ucuz kahramanlık denir. Ancak biz ucuz kahramanlık yapmıyoruz. 17 Ağustos’tan beri biz bu konuları değerlendiriyorduk."

SUAT BEY BİZLE BİRLİKTE

Özbek, "Sayın Ali Suat Ertosun aranızda yok. Genellikle onu da çevrenizde görüyorduk. İstifa kararına niçin katılmadı?" şeklindeki soru üzerine ise şunları kaydetti: “Aramızda olmayan arkadaşlar adına konuşma imkanımız yok. Değerlendirmeleri herkes kendisi yaptı. Suat Bey yanımızda, bizi izliyor. Bizle birliktedir."

ADALET BAKANLIĞI: KİŞİSEL BEKLENTİLERİ VAR

Adalet Bakanlığı, istifa eden üyelerin 17 Ağustos'tan bu yana kurulun çalıştırılmadığına yönelik iddiasına tepki gösterdi.

Bu açıklamanın gerçeklerle bağdaşmadığını vurgulayan bakanlık söz konusu üyelerin Yargıtay ve Danıştay’da  geleceğe dair beklentilerinin olduğunu vurguladı. Yazılı açıklamada şöyle denildi:

Üyeler kilitlendi

''Kurulun adli tatilde çalışmaya devam edilmesine ilişkin kararı, atama ve yetki kararnamelerinin görüşülmesine  ilişkindir. 16 Ağustos 2010 tarihinde 1271 hakim ve Cumhuriyet savcısını kapsayan  kararname tamamlanarak yayımlanmıştır. Yüksek Kurulun bazı üyelerinin taslakta  olmayan çok sayıda öneri getirmeleri ve kapsamlı ilaveler yapmak istemeleri nedeniyle gerekli çalışmaları yapmak üzere, kararnamenin kalan bölümleri geri çekilmiş ve bu husus kamuoyu ile paylaşılmıştır.  Diğer taraftan, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan halk oylaması sonucunda  Anayasa değişikliği kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.

Seçimlere yönelik

Anayasaya 5982 sayılı Kanun ile eklenen Geçici 19. maddeye göre, Kurul'un en az 15 üyenin katılımı ile toplanması zorunlu olup, mevcut üye sayısının toplantı yeter sayısına ulaşamaması

nedeniyle bu tarihten itibaren Kurul toplantıları yapılamamıştır. Anayasanın bu açık hükmüne rağmen, 'toplantıların hukuka aykırı bir şekilde engellendiği'  iddiası, hukuksal gerçeklikten uzak, kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik bir yaklaşımdır. Bazı Kurul üyelerinin görev sürelerinin dolmasına sayılı günler kala açıklanan bu istifalar; 17 Ekim 2010 tarihinde yapılacak olan HSYK seçimlerini etkilemeye ve istifa eden üyelerin Yargıtay ve Danıştay’daki geleceğe dair birtakım beklentilerini gerçekleştirmeye yönelik girişimler olarak değerlendirilmektedir."

Üç tane adaysınız

Kadir Özbek’in Yargıtay Başkanlığı beklentisi internete de düşmüştü. Yargıtay 8. Dairesi Üyesi Hamdi Yaver Aktan’a ait ses kaydında İlhan Cihaner davasının fotokopiden bile olsa birleştirilmesi isteniyordu. Aktan, “Üç tane adaysınız Abdurrahman Yalçınkaya, Kadir Özbek ve sen. Hepsine söyledim. Bunu yapan geçer” diyordu. (Bugün- Taraf)

seher vakti
 // sait kılınç
Ger dizgini artık şahlansın atın .Gerki vadedilen günler pek yakın.Ufukta bahar var unutma sakın! Zulmet silindi, her yöre nur oldu....
12 Ekim 2010 18:21
yargı iyi ellerde değildir...
 // ibrahim çelikoğlu
Her fırsatta niyet okunur oldu."Hayır"ı başaramayınca,pireden yağ çıkaracaklar.Kurdukları düzen örgütünü koruyacakları çok açık.
Hukuk değil,düzene göre idara şeklini yaşadığımızda,bariz ortada......
12 Ekim 2010 08:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler