YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK seçimleri neden bu kadar önemliydi?
Darbe girişimleri ile başarı elde edemeyen Paralel Yapı, gözünü uzun süredir HSYK seçimlerine dikti. Peki HSYK seçimleri neden bu kadar önemliydi?
HSYK seçimleri neden bu kadar önemliydi?
13 Ekim 2014 / 09:10 Güncelleme: 13 Ekim 2014 / 09:16

Paralel Yapı'nın HSYK üzerindeki ısrarı, kurumun adli ve idari yargıdaki tüm dengelerde belirleyici rol üstlenmesinde yatıyor.

İşte HSYK'nın o kritik rolü

-HSYK'nın önemi, yerel mahkemelerdeki hâkim-savcıların atanmaları, yer değiştirmeleri, yetkilendirilmeleri açısından önem taşıyor.

Hangi tür soruşturma ve davalara hangi savcılıkların veya hâkimliklerin bakacağı önceden bilindiği için HSYK bu noktalara kritik isimler atıyor.

-HSYK Genel Kurulu Yargıtay ve Danıştay'a da doğrudan seçim yapıyor. Bu nedenle ülke için önem taşıyan, özelleştirme davalarından darbe girişimi davalarına kadar kritik önemdeki davaların temyiz incelemesi, HSYK'nın seçtiği üyeler arasından belirlenen yüksek yargıçlarca yapılıyor.

Ağırlık Kürsü'nün

HSYK'nın, yasaların Anayasa'ya uygunluğunu denetleyen Anayasa Mahkemesi açısından önemi bulunuyor. Çünkü Anayasa Mahkemesi üyelerinin önemli bir kısmı da HSYK'nın seçtiği yüksek yargıçlar arasından Yargıtay ve Danıştay'dan yapılıyor.

-22 üyeli HSYK'da Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı, Kurul'un doğal üyesi. Adalet Bakanı aynı zamanda Kurul'un Başkanı. Başkanvekilliği ile 3 ayrı dairenin başkanları ise HSYK Genel Kurulu'ndaki seçimle belirleniyor.

-Kurul'a 10 asıl, 6 yedek üye "kürsü" olarak da tabir edilen hâkimsavcılar arasından dünkü gibi seçimle geliyor. 7 asıl ile 4 yedeği adli yargıdan, 3 asıl ile 2 yedeği idari yargıdan seçiliyor.

-Yargıtay, 3 asıl ve 3 yedek üye seçiyor. Danıştay da Kurul'da 2 asıl 2 yedek üye temsil ediliyor.

Erdoğan döst isim atayacak

HSYK üyelerinden 4'ünü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan doğrudan atayacak. Atamanın bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta başında gerçekleştirilmesi bekleniyor. Erdoğan'ın yapacağı atama, dün yapılan seçimlerden sonra ortaya çıkan tabloyu da yakından ilgilendiriyor. Adalet Akademisi HSYK'ya 1 asıl, bir yedek üye gönderiyor. Bu seçimler de 16 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilecek.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler