20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,293
 • BIST94.006
 • Dolar4,7446
 • Euro5,4880
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2552
 • İstanbul28 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir29 °C
 • Konya23 °C
 • Adana31 °C
 • Antalya29 °C
 • Diyarbakır32 °C
 • Bursa28 °C
 • Kayseri25 °C
 • Kocaeli27 °C
 • Şanlıurfa32 °C
 • Gaziantep30 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK seçimleri ne zaman yapılacak?
HSYK seçimleri ne zaman yapılacak?
26 Ağustos 2014 13:34
Hakimler ve Savcılar Kurulunda (HSYK) görevleri sona eren 10 asıl, 6 yedek üyelik için 12 Ekim 2014 Pazar günü seçim yapılacak.

Anayasa değişikliğinin ardından 17 Ekim 2010 yılında yapılan seçimle gelen üyelerin 4 yıllık görev süreleri 25 Ekim 2014'te doluyor.

Bu nedenle adli ve idari yargı hakim ve savcıları arasında, 22 üyeli HSYK'nın seçimle gelen 10 asıl, 6 yedek üyesi için seçime gidilecek. Seçilen üyeler 4 yıl görev yapacak.

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstastik Genel Müdürlüğünün 2013 yılı verilerine göre, 4 bin 689 savcı, 10 bin 643 hakim görev yapıyor. 

Seçim takvimini açıklayan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), HSYK'dan adli ve idari yargıda halen görev yapan hakim ve savcı listelerini isteyecek. Gelecek listelerden seçimde oy kullanacak hakim ve savcıların sayısı da belirlenecek.

Hakim ve savcıların tamamı oy kullanma hakkına sahip olacak. Adli yargı hakim ve savcıları adli yargıdan, idari yargı hakim ve savcıları idari yargıdan aday olanlara oy verebilecek. 

Birinci sınıf hakim ve savcılar aday olabilecek

Birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektirir nitelikleri yitirmemiş her hakim ve savcı, Kurul asıl ve yedek üyeliğine seçilme hakkına sahip olacak.

Seçimlerde o ilde görev yapan hakim ve savcılar adli ve idari yargı için oluşturulan ayrı sandıklarda oylarını kullanacaklar. 

Oy pusulaları 

Adayların, soyadı alfabe sırasına göre liste halinde düzenlenecek ve isimleri karşısında oy kullanma tercihini belirtecek boş kutucuk bulunan birleşik oy pusulaları, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı mevcut kağıtlara bastırılarak il seçim kurullarına seçmen sayıları dikkate alınmak suretiyle adli ve idari yargı oy pusulası şeklinde gönderilecek.

Birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş olan adli ve idari yargı hakim ve savcıları 9 Eylül'e kadar YSK'ya başvurabilecek. 

YSK, 9 Eylül 2014 - 13 Eylül 2014 tarihleri arasında adayların başvurularını inceleyecek ve aday listelerini adli ve idari yargı için ayrı ayrı belirleyerek, 13 Eylül 2014'te geçici aday listelerini, itirazların ardından kesin aday listelerini ise 29 Eylül'de ilan edecek.

Seçim çevresi 

HSYK üyeliğine adli yargı hakim ve savcıları arasından yapılacak seçimde, her il bir seçim çevresi olacak. Adli yargı hakim ve savcıları, görev yaptıkları yerin bağlı olduğu il seçim kurulunca belirlenen sandıkta oylarını kullanacak.

HSYK üyeliğine, idari yargı hakim ve savcıları arasından yapılacak seçimde bölge idare mahkemesinin bulunduğu yargı çevresi bir seçim çevresi olacak. İdari yargı hakim ve savcıları görev yaptıkları yerin yargı çevresi içerisinde yer alan bölge idare mahkemesinin bulunduğu il seçim kurulunca belirlenen sandıkta oylarını kullanacak. 

Propaganda yasağı

Adaylar, kesin aday listesinin ilan edildiği 29 Eylül Pazartesi gününden oy verme süresinin bitimine kadar propaganda yapamayacak.

Kesinleşen aday listelerinin ilan edildiği 29 Eylül'den oy vermenin bitim tarihine kadar olan süreçte reklam yapmak, pankart, afiş, poster ve benzeri şeyleri asmak veya yapıştırmak gibi usullerle her türlü propaganda yapılması yasak olacak.

Yalnızca adayların özgeçmişleri, talepleri halinde YSK'nın internet sitesi www.ysk.gov.tr adresinin bu işe ayrılmış ilgili bölümünde yayınlanacak. 

Adaylar, seçmenlere mektup, elektronik posta ve kısa mesajlar göndermek suretiyle kendilerini tanıtabilecek, mesleki konulara/sorunlara ilişkin düşüncelerini açıklayabilecek ve bu amaçlara yönelik kapalı yer toplantısı yapabilecek. 

Propaganda yasağına uymayanlar hakkında 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun ilgili hükümleri uygulanacak. 

Oy kullanma

Yargıtay, Danıştay, HSYK ve Adalet Bakanlığında görev yapan hakim ve savcılar ile yurt dışında bulunan hakim ve savcılar Ankara'da, geçici yetki ile bir başka yerde görevlendirilmiş olanlar ise görevlendirildikleri yerde oylarını kullanacak.

İzinli, görevli, hastalık veya aylıksız izinli ve benzeri nedenlerle görev yaptıkları yerin dışında bulunan hakim ve savcılar, seçmen listeleri kesinleştirilmeden önce (16 Eylül 2014 Salı günü) askı süresi içinde oy kullanmak istedikleri yerdeki il seçim kuruluna başvurmak suretiyle bulundukları yerde oylarını kullanabilecek. 

Seçmen listelerinde yer almalarına karşın, oy verme gününden önce HSYK'ca herhangi bir nedenle meslekten ayrılmış oldukları bildirilenler oylarını kullanamayacak.

Oy verme gününden önce, meslekten herhangi bir nedenle ayrılmış veya yaş haddi sebebiyle (11 Ekim 2014 Cumartesi günü dahil) ayrılacak olanların isim listesi, en geç 10 Ekim 2014 Cuma günü saat 17.00'ye kadar HSYK tarafından YSK'ya bildirilecek. 

Meslekten ayrıldığı bildirilenlerin isimleri il seçim kurullarına iletilecek. Bu kurullarca ayrılanların isimlerinin karşılarına "Oy kullanamaz" şerhi konulacak.

YSK, il seçim kurullarından seçim türüne göre gelen sonuç bildirme tutanaklarındaki oyları toplayarak tutanakla birleştirecek ve en fazla oy alan adayların sırasıyla asıl ve yedek üye olarak seçildiğini belirleyecek.

Oylarda eşitlik halinde YSK, aralarında ad çekme suretiyle sıralamayı tespit edecek. Sonuçlar kesinleştiğinde, seçilmiş olanlara YSK Başkanı tarafından tutanak (mazbata) verilecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler