YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK ile ilgili önemli gelişme
TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliği teklifinin 23. maddesi 336 oyla kabul edildi.
HSYK ile ilgili önemli gelişme
28 Nisan 2010 / 07:22 Güncelleme: 28 Nisan 2010 / 07:23

Genel Kuruldaki gizli oylamaya 409 milletvekili katıldı. Oylamada 336 kabul, 72 ret oyu kullanıldı. 1 oy da boş çıktı. Teklifin 23. maddesiyle, Anayasanın Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısını düzenleyen 159. maddesinde değişiklik yapılıyor. Buna göre, HSYK'nın halen 7 olan üye sayısı 22'ye, 5 olan yedek üye sayısı ise 12'ye çıkarılıyor. HSYK'nın 3 daire halinde çalışması öngörülüyor.

Maddeye göre, HSYK'nın Başkanı, Adalet Bakanı olmaya devam edecek. Adalet Bakanlığı Müsteşarının Kurulda yer alması uygulaması da sürecek. Kurulun, 4 asıl üyesi, yüksek öğretim kurumlarının hukuk, iktisat ve siyasal bilimler dallarında görev yapan öğretim üyeleri, üst kademe yöneticileriyle, avukatlar arasından Cumhurbaşkanınca; 3 asıl ve 3 yedek üyesi, Yargıtay üyeleri arasından Yargıtay Genel Kurulunca; 2 asıl ve 2 yedek üyesi, Danıştay üyeleri arasından Danıştay Genel Kurulunca; 1 asıl ve 1 yedek üyesi, Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulunca kendi üyeleri arasından; 7 asıl ve 4 yedek üyesi, birinci sınıf olup, birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri yitirmemiş adli yargı hakim ve savcıları arasından adli yargı hakim ve savcılarınca; 3 asıl ve 2 yedek üyesi idari yargı hakim ve savcıları arasından idari yargı hakim ve savcılarınca dört yıl için seçilecek.

Süresi biten üyeler yeniden seçilebilecek. Kurul üyeliği seçimi, üyelerin görev süresinin dolmasından önceki 60 gün içinde yapılacak. Kurulun ''meslekten çıkarma'' cezasına ilişkin kararlarına itiraz yolu getirilecek. Kurulun diğer kararlarına karşı yargı mercilerine başvurulamayacak.

24. MADDE GÖRÜŞÜLÜYOR

Genel Kurulda şu sıralarda Anayasa değişikliği teklifinin 24. maddesi görüşülüyor. Madde ile Anayasa'nın, 166. maddesinde değişiklik yapılarak, ''Ekonomik ve Sosyal Konsey'' Anayasa kapsamına alınıyor.

ANAYASA MESAİSİ GELECEK HAFTA SONA ERECEK

Anayasa değişikliği teklifinin 1. tur görüşme ve oylamaları yarın tamamlanacak. 2. tur oylamaya ise 2 Mayıs Pazar günü başlanması öngörülüyor. Bu kapsamda, 2. tur oylamanın ara verilmeden 5 günde tamamlanması planlanıyor. Genel Kurul, her gün 6 maddeyi ele alacak. 2. turda, maddeler üzerinde konuşma olmayacak. Ancak, maddeler üzerinde verilen değişiklik önergeleriyle ilgili konuşma yapılabilecek. İkinci turda da maddelerin yanı sıra teklifin tümüyle birlikte 30 gizli oylama yapılacak.

Genel Kurulun, muhalefetin vereceği grup önerileri, teklif üzerindeki değişiklik önergeleriyle ilgili konuşmalar ve oylamalarla birlikte ikinci turda her gün 10-12 saat çalışması bekleniyor. Öngörülen program çerçevesinde, Genel Kurul, Anayasa değişikliği teklifi mesaisini 6 Mayıs Perşembe günü tamamlayacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler