YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK için 'adayım' dedi
Bursa Cumhuriyet Savcısı Özgür Katip Kaya, HSYK üyeliğine aday olduğunu açıkladı.
HSYK için 'adayım' dedi
13 Eylül 2010 / 16:56 Güncelleme: 13 Eylül 2010 / 17:04

Yargı reformu başta olmak üzere toplumu yakından ilgilendiren değişikliklerin yeraldığı anayasa paketinin referandumla halktan onay almasının ardından hakim ve savcıları Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'na girme (HSYK) heyacanı sardı.

Bursa Adliye Sarayı'nda görevli Cumhuriyet Savcısı Özgür Katip Kaya, HSYK üyeliğine aday olduğunu açıkladı. 16 yıllık Cumhuriyet Savcısı ve 6 yıldır birinci sınıf savcı olarak görev yapan bir çocuk babası Özgür Katip Kaya, HSYK üyelik adaylığını adliye bahçesinde düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Savcı Kaya, "Birinci sınıf adalet hizmeti için Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliğine adayım. Kişisel olarak benimsediğim, bugüne kadar uyguladığım, HSYK üye seçildiğim takdirde mesleki görev süresince bağımsız ve tarafsız olacağım" dedi.

Referandum sonucunun "Evet" çıkmasının ardından yasaların kendisine verdiği demokratik hakkımı kullanarak HSYK üyeliğine aday olduğunu belirten Özgür Katip Kaya, meslektaşlarını her türlü baskıya, iftiraya ve haksız uygulamalara karşı koruyacağını söyledi.

Sürekli kendilerini rahatsız eden kararname ile ilgili mutlaka kurallara uygun hale getirilmesi için çalışacaklarına dikkat çeken Kaya, "Meslektaşlar arasında en fazla eleştiriye konu olan not ve terfi sistemi, bu da mutlaka düzeltilecektir. Ayrıca bizimle birlikte fedakarlıkla çalışan adliye mensupların haklarını, kendi haklarımız gibi koruyacağız. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) en kısa zamanda bunun ilkelerine belirleyecek. Bu demokratik bir yarıştır. Herhangi bir sınırlama yoktur. Türkiye de ilk kez yaşanan bir durumdur. Bu hakkı ilk kullananlardan olmak istiyorum. Avrupa bunu çoktan halletmiştir. Türkiye bunu neden yapmasın?. Zaten sürekli kafamızda olan bir şeydi. Ayrıca güzel bir uygulama. Türkiye'de güzel şeylere ihtiyaç vardır, insanı mutlu etmek gerekir. Bazen Ankara'ya ulaşamıyoruz, kendimizi ifade edemiyoruz. Sıkıntılar yaşanıyor. Ankara'ya ulaşmak için tanıdık vasıtası ile gitmek gerekiyor. Bunların hepsi ortadan kalkacaktır. Adliye, bizi seçenler hesap soracak hale gelmiştir. Tüm arkadaşlara başarılar dilerim" diye konuştu.

GÖREVİ İHMAL SUÇUNDAN SORUŞTURMA GEÇİRMİŞ

Cumhuriyet Savcısı Özgür Katip Kaya'nın 'görevi ihmal etmek' iddiasıyla Adalet Bakanlığı tarafından soruşturmasına tabi tutulduğu iddia edildi. Savcı Kaya'nın, soruşturma sonrası hakkında açılan davadan beraat ettiği belirtildi. Kaya'nın, yüzlerce soruşturma dosyasını zamanında bitirmediği, işleri aksattığı iddia edilmişti. CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler