YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
HSYK, ETÖ savcılarına operasyon mu yapacak?
Atama kararnamesiyle Ergenekon savcılarının görev yerlerinin değiştirilebileceği söyleniyor
HSYK, ETÖ savcılarına operasyon mu yapacak?
19 Haziran 2009 / 12:10 Güncelleme: 19 Haziran 2009 / 00:00

Ankara kulislerine göre, Ergenekon savcıları ile mahkeme heyetinin HSYK aracılığıyla değiştirilmesi için yoğun bir kampanya başlatıldı. Zekeriya Öz'ü görevden aldırmak için daha önce de kampanya yapılmıştı.


'İktidar ve Toplumla Mücadele Planı'nda imzası bulunduğu iddia edilen Kurmay Albay Dursun Çiçek'in Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara ifade vermekten son anda vazgeçmesi Başkent kulislerinde yeni bir senaryoyu gündeme getirdi. Çiçek'in soruşturmayı uzatarak Ergenekon savcıları ile mahkeme heyetinin HSYK tarafından dağıtılmasına zemin hazırladığı öne sürülen o senaryo şöyle:


Belgedeki Albay Çiçek'e ait imzanın gerçek olma ihtimali yüksek. Çiçek, planlandığı gibi önceki gün Ergenekon savcılarına ifade vermeye gitse ve el yazısı örneği alınabilseydi, kriminal inceleme kısa sürede tamamlanacak, gerçek çıkması halinde soruşturmanın seyri değişecekti.


HSYK'DA ATAMA DÖNEMİ BAŞLIYOR


Ancak Albay Çiçek 'gelecek' denmesine rağmen Ergenekon savcılarına ifade vermeye gelmeyince soruşturmanın sivil ayağı şimdilik durdu. Bu nedenle askeri alanda yapılan soruşturma kısa sürede tamamlansın istendi. Çünkü, HSYK yeni hakim ve savcılarla ilgili atama kararnamesi üzerindeki hazırlıklara başladı. Hazırlıkların ay sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. HSYK'nın bu kararnameyle Ergenekon davasına bakan mahkeme heyeti ve soruşturmayı yürüten bazı savcıların görev yerlerinde değişiklik yapabileceği konuşuluyor. HSYK'da hükümeti Adalet Bakanı ve müsteşarı temsil ediyor.


DAHA ÖNCE DE DENENMİŞTİ


Mahkeme heyeti ve savcı grubunun değişmesi halinde Ergenekon davasının seyrinin farklı yöne kayacağını düşünen çevreler, komplo soruşturmasının daha kolay yönlendirilebileceğini planlıyorlar. Daha önce de Yargıtay eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ve YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da Ergenekon savcıların değiştirilmesini talep etti. Sanıkların avukatları HSYK'ya savcıların azledilmesi için birçok kez şikayette bulundu. HSYK'nın Zekeriya Öz'ü başka bir yerde görevlendireceği ya da daha kıdemli bir savcı atayarak Öz'ü etkisiz hale getireceği konuşuldu. Bu tartışmaların ardından soruşturmaya 3 yeni savcı daha atanmıştı. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler